Politika Domáce Prezidentské voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR Čaputová o výsledku Harabina a Kotlebu: S ich voličmi sa viem stotožniť

Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Čakalo sa na to, kedy odstúpi, dnes je horúcou favoritkou prezidentských volieb. V sobotu prevalcovala svojich súperov a so ziskom 40,57 percent postúpila do druhého kola prezidentských volieb z jasného prvého miesta. Vo svojej kampani nechce nič meniť. Myslí sí, že takmer 25 percent voličov extrémistických kandidátov Štefana Harabina a Mariana Kotlebu volá po zmene pomerov na Slovensku, v čom sa s nimi vie stotožniť. Na otázky o svojich ďalších politických krokoch odpovedala pre Glob.sk kandidátka na prezidentku, advokátka a členka Progresívneho Slovenska ZUZANA ČAPUTOVÁ (45).

 

Neúspešný prezidentský kandidát Béla Bugár už počas volebnej noci avizoval, že sa chce s vami stretnúť. Ak vás podporí v druhom kole, príjmete to?

– Uchádzam sa o podporu všetkých voličov, aj voličov strany Most-Híd. Ak sa pán Bugár rozhodne vyjadriť mi podporu, príjmem takúto podporu.

Ozvali sa vám už aj iní neúspešní kandidáti s tým, že by vás chceli podporiť? Je niekto, koho podporu by ste odmietli?

– Myslím si, že väčšina kandidátov sa už k podpore v druhom kole vyjadrila. Ich rozhodnutia akceptujem.

Hovoríte, že ste rada, že ste v druhom kole s Marošom Šefčovičom a ani jeden z vás nemusí čeliť extrémizmu. Pravda ale je, že Marian Kotleba a Štefan Harabin získali spolu viac ako 25 % hlasov. Čo to hovorí podľa vás o spoločnosti a ako chcete osloviť túto skupinu voličov?

– Snažím sa čo najviac porozumieť príčinám frustrácie ľudí, ktorí majú takýto iný názor. Myslím si, že voliči týchto pánov volajú po zmene pomerov na Slovensku. V tom sa viem stotožniť. Tiež chcem zmenu, aby na Slovensku začala fungovať spravodlivosť a férovosť pre všetkých. Nezhodujem sa s radikálnymi politickými postojmi týchto politických predstaviteľov. Verím, že zmena v oblasti vymožiteľnosti práva a spravodlivosti je možná slušným a demokratickým spôsobom.

V debate pred prvým kolom ste nechceli špecifikovať, koho by ste si v prípade úspechu zobrali do paláca. Viete povedať nejaké konkrétne mená dnes?

– Stále sa držím toho, že hovoriť o konkrétnych menách je predčasné.

Čo chcete pred druhým kolom robiť v kampani inak ako doteraz? Akým spôsobom chcete osloviť konzervatívneho voliča?

– Neplánujem niečo zásadne meniť. Základom mojej kampane je byť úprimná, autentická a tým osloviť ľudí. Hlavne dôrazom na témy spravodlivosti, vymožiteľnosti práva a rovného prístupu štátu ku všetkým občanom. Deficity v tejto oblasti trápia podľa mňa všetkých občanov, rovnako liberálov ako konzervatívcov. To sú témy, na ktoré budem v úrade klásť dôraz. Zároveň vnímam, že nás všetkých spája vôľa po slušnosti v politike a súcite k blížnym.

Ak by ste v druhom kole neuspeli, stanete sa líderkou PS do budúcoročných parlamentných volieb?

– PS svojho lídra má. Čiže nie.

Prečítajte si aj predvolebný rozhovor so Zuzanou Čaputovou pred prvým kolom volieb TU.