Domáce Šport Top

ROZHOVOR Generálny sekretár SOŠV LIBA: Ku kriminalizácii v SLA neprichádzalo

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – V slovenskom lyžovaní je poriadne horúco. Lavínu spustil odchod Petry Vlhovej a ďalších členov zo štruktúr Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) do novotvoriaceho sa Združenia slovenských lyžiarov. Výbušná, nepriehľadná a dramatická situácia, ktorú ešte viac zamotalo rozhodnutie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ). To sa rozhodlo odobrať SLA štatút národného športového zväzu. Rozohrala sa vojna, aká nemá v histórii slovenského športu obdoby. Všetky zainteresované strany majú svoje argumenty, každý na každého vyťahuje ťažké právne kalibre. O celej problematike a problémoch medzinárodných rozmerov sa Glob.sk rozprával s generálnym sekretárom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozefom Libom. O odpovede požiadal aj rezort školstva.

 

Čo hovoríte na aktuálnu situáciu v SLA?

– Liba: Táto situácia, ktorá nastala, je iba vyústením krízového stavu, ktorý tu už bol dlhodobejšie. Vlieklo sa to nielen posledných pár mesiacov, ale už pár rokov. To, čo nastalo, že vystúpili nejakí športovci a nejaké kluby z SLA, je asi iba prirodzený vývoj.

– MŠVVaŠ: Ministerstvo situáciu pozorne sleduje, aby mohlo v každom okamihu konať podľa zákona a tak, aby nebola ohrozená športová činnosť športovcov – lyžiarov.

Nie je celý problém spolitizovaný? Veď o podobných závažných zmenách v SLA by mala rozhodovať konferencia SLA a nie jednotlivci, politici či ministerstvo.

– Liba: V každom prípade Slovenská lyžiarska asociácia je občianske združenie a má svoje stanovy, má svoje predpisy, volené orgány, ktoré vedú tento zväz. Samozrejme, že by bolo v prvom rade dôležité, aby sa tieto veci komunikovali vo vnútri. To posledné, čo by malo nastať, je vplyv štátu na občianske združenie.

– MŠVVaŠ: Ministerstvo nevstupuje do činnosti športových subjektov – rešpektuje ich autonómiu. Ani platná legislatíva to neumožňuje.

Čo hovoríte na vyjadrenia štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára a ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorí sa  radikálne postavili proti SLA?

– Liba: Áno, boli také radikálnejšie v porovnaní s tým, ako sa politici vyjadrujú.

– MŠVVaŠ: Štátny tajomník Ivan Husár informoval médiá, že ministerstvo školstva zatiaľ neodobralo štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii, ďalej že situáciu pozorne sleduje a že v prípade, ak na to nastanú zákonné dôvody, môže odobrať štatút Slovenskej lyžiarskej asociácii. Ministerstvo je informované o problémoch v Slovenskej lyžiarskej asociácii a v minulosti sa neúspešne pokúsilo zohrať úlohu mediátora v tomto spore.

 

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nemáte pocit, že je to viac osobný spor medzi vedením SLA a úsekom zjazdového lyžovania, respektíve tímom Vlha a predtým tímom Zuzula?

– Liba: Je to tak, ako to bolo aj v minulosti. Spor medzi úsekom alpských disciplín a vedením zväzu vždy bol. SLA združuje sedem úsekov a v súčasnosti je momentálne najviac aktívnym a najviac prezentačným úsekom alpských disciplín, ktorý najviac prinášal výsledky. Či už to bola Veronika Velez-Zuzulová, Adam Žampa alebo Petra Vlhová, ktorí robia dobré meno lyžovaniu. Majú aj najviac príjmov zo štátnych zdrojov, takže ich úsek je v tomto spore aj najviac viditeľný.

– MŠVVaŠ: Ministerstvo koná iba v súlade so zákonom, nemôže konať na základe pocitov.

Máte relevantné informácie, že by v SLA boli porušované stanovy, zmluvy a účelovo sa zneužívali financie? Či už zo štátneho rozpočtu alebo od sponzorov?

– Liba: Tieto informácie nejdú úplne cez nás. Vieme, že tam bola nejaká kontrola z ministerstva školstva, takisto že tam do toho bola zaangažovaná aj najvyššia kontrolórka v športe. Ako som spomínal, tieto veci sa riešili cez ministerstvo školstva. Takže informácie máme iba sprostredkované, ale nezaznamenali sme, že by tam dochádzalo ku kriminálnej činnosti, alebo hrubému porušeniu. Určite tam nejaké porušenia boli, ale na to tam majú kontrolne orgány zväzu, alebo kontrolne orgány ministerstva, ktoré by mali z toho vyvodiť nejakú zodpovednosť.

– MŠVVaŠ: Ministerstvo eviduje množstvo podnetov v uvedenej veci, všetky sú predmetom šetrenia.

Máme zákon o športe, ktorý presne definuje práva a povinnosti športových zväzov, asociácii, združení atď. Je možné podobným spôsobom vôbec odobrať štatút národného športového zväzu? Je to v súlade so zákonom tak, ako sa to momentálne pripravuje?

– Liba: Myslím si, že k tomu by najviac mohla povedať sekcia športu na ministerstve školstva. Takisto právnička na ministerstve školstva a hlavná kontrolórka na ministerstve školstva – či boli porušené niektoré ustanovenia zákona. A z toho sa dá potom povedať, že by sa mohlo pristúpiť k nejakej náprave a akým spôsobom. Osobne to neviem zhodnotiť, záležalo by, aké by boli výstupy kontrolných orgánov. Je však dôležité, aby to bolo v zmysle zákona, lebo potom by zákon nemal žiaden zmysel.

– MŠVVaŠ: Štatút národného športového zväzu nie je možné odobrať nezákonným spôsobom. Ministerstvo zatiaľ tento štatút Slovenskej lyžiarskej asociácii neodobralo.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová oslavuje spolu so svojim tímom víťazstvo Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

SLA nie je iba zjazdové lyžovanie, patrí tam sedem športov. Nebolo by jednoduchšie, aby si zjazdári vytvorili vlastný zväz či asociáciu?

– Liba: Takáto situácia vôbec nepripadá do úvahy, nie je možná. Lebo lyžiarsky šport na Slovensku sa riadi podľa predpisov Medzinárodnej lyžiarskej asociácie FIS a jeden zo základných princípov je, že všetky lyžiarske disciplíny musia byť združené pod jedným zväzom. Čiže vytváranie duálnych zväzov nepripadá do úvahy.

– MŠVVaŠ: Právo združovať sa je garantované ústavou. Zjazdári alebo akýkoľvek iný subjekt si môže vytvoriť akýkoľvek zväz. Tento akt by však neriešil spor v slovenskom lyžovaní, nakoľko by novovzniknutý subjekt nemal právo vysielať lyžiarov na podujatia FIS (FIS akceptuje z jednej krajiny iba jedinú organizáciu, ktorá to môže urobiť).

Ak transformácia na nový zväz prejde, čo ostatné úseky, ktoré boli zastrešené pod SLA, čo bude s nimi ak by nesúhlasili s prechodom na nový subjekt? Kriticky sa vyjadrili snoubordisti aj bežecké lyžovanie.

– Liba: Musím spomenúť, čo som povedal v predchádzajúcej otázke. Takáto situácia nemôže nastať. Na Slovensku môže byť iba jeden zväz, ktorý musí združovať všetky športy. Buď musí prísť k nejakej dohode, alebo sa nájde nejaké riešenie.

– MŠVVaŠ: Ministerstvo nikomu neprikazuje ani nezakazuje združiť sa kdekoľvek. Rozhodnutie uvedených subjektov je ich slobodná vôľa, samozrejme aj s dôsledkami (iba tí, čo budú v organizácii, ktorá je partnerom FIS budú môcť štartovať na podujatiach FIS).

Čo v prípade, že FIS neakceptuje novozniknuté Združenie slovenských lyžiarov a za partnera bude považovať iba SLA?

– Liba: Môže, samozrejme, nastať takáto situácia. Ale v tejto patovej situácii, aká je momentálne, takým náhradným, neutrálnym riešením je, že v danej krajine, kde takáto situácia vznikne, aktivitu na seba preberá SOŠV. To znamená, že my by sme dočasne prebrali zodpovednosť za rozvoj tohto športového odvetvia. Hlavne z toho technického ponímania. To znamená, že by sa prihlasovali športovci na medzinárodne podujatia, aby sa plnili technické záležitosti smerom k medzinárodnému športovému prostrediu, k MOV. Potom by nastalo to, že SOŠV by bol v dočasnom režime.

– MŠVVaŠ: Stav zostáva rovnaký ako pred vznikom sporu.

 

Slovenská slalomárka Petra Vlhová. Zdroj: TASR / Martin Baumann

SOŠV sa postavil na stranu Vlhovej a spol. Vy sám z pozície generálneho sekretára SOŠV komunikujete s viceprezidentom Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS Romanom Kumpoštom. V akom štádiu sú vaše rokovania a čo je ich cieľom?

– Liba – Cieľom je sa samozrejme podrobne sa oboznámiť s danou situáciou, o tom aké informácie prebiehajú z jednej či druhej strany. Hlavne v oblasti ministerstva školstva a FIS. S pánom Kumpoštom sme v niekoľkonásobnom dennom kontakte, informujeme sa, keďže keď nastane podobný problém v národnom športovom zväze, je to vážna situácia. Sledujeme to, vieme čo sa aktuálne deje a máme tak možnosť rýchlejšie reagovať. Ale momentálne tieto informácie prebiehajú najmä medzi ministerstvom školstva, novým subjektom a FIS.

Je termín dokedy musí padnúť rozhodnutie?

– Liba: Termín nie je. V každom prípade musia splniť nejaké zákonné postupy. Momentálne právoplatným členom FIS je SLA, aj keď jej bola na základe výzvy z ministerstva školstva pozastavená činnosť v tejto federácii. Zároveň nový subjekt poslal žiadosť o členstvo vo FIS. Medzinárodná federácia musí preskúmať všetky podmienky, všetky dokumenty, ktoré budú potrebné. No a bude potrebné doriešiť túto situáciu na Slovensku, to znamená, že nemôžu byť dva zväzy pre jeden šport. Musí sa vyriešiť situácia, čo bude s SLA. Časovo to nie je jednoduché. Hlavne pokiaľ sa má postupovať podľa zákona. A potom až najvyššie orgány, či valné zhromaždenie FIS môže prijať túto zmenu. Najbližšie valné zhromaždenie je plánované až koncom mája 2021. Takisto aj na Slovensku najvyšší orgán, či valné zhromaždenie SOŠV, môže prijať nejakú zmenu. Pretože doteraz je SLA stále právoplatným členom SOŠV.

Museli by z SLA vrátiť všetky peniaze, technické aj materiálne vybavenie a posunúť ich na nový subjekt, ak by prišlo k zmene?

– Liba: To je otázka na ministerstvo školstva, ktoré komunikuje s SLA. Len najprv by musel nejaký subjekt de facto zaniknúť, aby druhý mohol prebrať na seba všetky tieto aktivity. To je naozaj otázka na právnikov ministerstva školstva.

Myslíte si, že sa dá ešte táto situácia vyriešiť zmierom či tým, že by SOŠV vstúpil do sporu oboch strán ako mediátor a urovnal vzťahy. Alebo už musí ísť každý svojou cestou?

– Liba: To je veľmi hypotetická otázka. Ja si myslím, že ak by tu snahu mali, tak by to mohli vyriešiť už v predchádzajúcom období. To nenastalo. Dnes je to už v pozícii, kedy neexistuje žiadna cesta späť.