Regióny Šport Jasná Liptovský Mikuláš Top

ROZHOVOR Jasná privíta špičku ženského lyžovania. To, že ju uvidíme naživo, je však skôr sci-fi

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová oslavuje víťazstvo v slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

JASNÁ – Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní v Jasnej sa už blíži. Ženská elita zavíta do Nízkych Tatier 6. až 7. marca, kedy budú o body bojovať v slalome a v obrovskom slalome. Organizátori podujatia pokračujú v prípravách tratí a čakajú na informácie od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), či sa v Jasnej bude konať aj obrovský slalom ako náhrada za zrušené preteky v rakúskom Semmeringu. Aj na tieto otázky nám odpovedali predseda organizačného výboru SP v Jasnej Matej Hulej, športová riaditeľka SP v Jasnej Jana Palovičová a COVID-manažér SP v Jasnej Peter Pukalovič. 

 

Aká je aktuálna situácia okolo prípravy Svetového pohára v Jasnej? 

PALOVIČOVÁ – Prípravy sú v plnom prúde. Do začiatku pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej zostáva ešte šesť týždňov, takže sa aktuálne začalo s prácami na úprave súťažných tratí pre slalom a obrovský slalom. Okrem toho sa organizačný tím kvôli stále sa vyvíjajúcej situácii okolo pandémie musí pripravovať  na viacero možností.

Stále platí, že by bolo podujatie bez divákov, alebo bude možné pri uvoľňovaní reštrikcii uvažovať o určitom počte fanúšikov?

PUKALOVIČ – V tejto dobe je to skôr sci-fi ako realita. Veľkým želaním celého organizačného tímu je však to, aby si Svetový pohár užilo čo najviac ľudí, aj keď za prísnych opatrení. Nebude to určite možné pripraviť tak, ako pred piatimi rokmi. Myslím si však, že dnes sú ľudia zvyknutí na opatrenia a nemajú s tým problém. A my sa budeme snažiť pripraviť to tak, aby si to vedeli čo najviac užiť.

Budú platiť špeciálne opatrenia a bubliny pre pretekárov, tímy, novinárov ale aj zamestnancov hotelov a technických pracovníkov v Jasnej? Ak áno, aké to budú a odkedy majú platiť? 

PUKALOVIČ – Zatiaľ pracujeme s nejakými dvoma či troma alternatívami areálu. Aktuálna situácia nám povoľuje to najprísnejšie, teda uzavretý priestor a vpustení doň budú len ľudia, ktorí prídu a u nás budú mať negatívny test na COVID-19. Dostanú akreditáciu a budú sa môcť pohybovať len priamo v stredisku. Organizátori v Jasnej musia splniť všetky podmienky Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), tou najdôležitejšou je vytvorenie tzv. červenej bubliny pre pretekárky a ich tímy. To je základné pravidlo, musíme im vytvoriť zónu pohybu bez kontaktu s ďalšími osobami. Aj obslužný personál, ktorý sa o nich bude starať v hoteli, teda ľudia v kuchyni či chyžné, tam budú s nimi žiť celý čas a budú mať zákaz opustiť hotel. Nie je to o tom, že ich musíme strážiť a dbať na to, aby tú bublinu neopustili. Práve naopak, chcú ju striktne dodržiavať. Dokonca aj nad rámec pravidiel. Napríklad pri stravovaní majú možnosť reštaurácie s výdajom cez okienko, kde neprídu do kontaktu s personálom. Ony však radšej volia stravovanie na izbách a podobne.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová oslavuje víťazstvo v slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Jasná požiadala aj o usporiadanie zrušeného obrovského slalomu zo Semmeringu na piatok 5. marca. Už sa FIS vyjadrila k tejto možnosti, či už pozitívne alebo negatívne?

PALOVIČOVÁ – FIS sa ešte k uvedenému termínu nevyjadrila, ešte sme nedostali odpoveď. Takže momentálne nevieme, je to otvorené.

Koľko ľudí je zapojených do prípravy Svetového pohára v Jasnej a aký je rozpočet podujatia?

HULEJ – Celkový rozpočet podujatia je na úrovni 1,4 – 1,5 milióna eur. Samozrejme, hľadáme možnosti, kde ušetriť, ale tie nevyhnutné a dôležité veci treba zaplatiť, urobiť. Aktuálne na podujatí spolupracuje približne 500 ľudí.

Majú spory okolo Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) vplyv na organizáciu Svetového pohára v Jasnej?

HULEJ – Nepriamo to má vplyv aj na nás. Momentálne musíme riešiť situáciu, kto je naším partnerom, ako národný športový zväz. Sme v kontakte so Slovenským olympijským a športovým výborom, s ministerstvom školstva a s SLA, ktorá mala tieto práva, ale štatút národného zväzu jej bol odobratý 14. 12. 2020 a je to všetko v štádiu intenzívneho riešenia.

 

Slovenská slalomárka Petra Vlhová oslavuje triumf v slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Aká je situácia s prípravou tratí na slalom a obrovský slalom?

PALOVIČOVÁ – Máme dostatok snehu, je to od 60 cm do 1 metra. Neprekvapia nás poveternostné vplyvy, aspoň dúfame. Sneh potrebujeme zhutniť, trať už je teraz pripravená na preteky. Laicky povedané, potrebujeme z trate dostať vzduch a nepomáha nám to, že na nej nemôžu byť ľudia. Preto ich musíme nahradiť strojmi. Aj na tréningovej trati je dostatok snehu. Pretekárky kvitujú fakt, keď je pripravená aj táto trať, preto sa snažíme robiť to čo najlepšie.

Bude počas Svetového pohára otvorené lyžiarske stredisko aj pre verejnosť (v rámci voľnočasových aktivít a lyžovania)?

HULEJ – Lyžiarske stredisko bude uzavreté, myslíme tým pretekársku trať. Ak to covid automat dovolí, tak na zjazdovkách mimo uzavretej časti sa lyžovať bude dať. Ale stredisko bude uzavreté, doprava do doliny bude regulovaná a iba na základe špeciálneho povolenia. Všetci si prajeme, aby stredisko bolo otvorené čo najskôr. Pokiaľ bude otvorené, tak vieme regulovať jeho kapacitu aj počtom predaných lístkov a skipasov. Ale lístkov mimo pretekárske trate, kde sa bude môcť lyžovať. Samozrejme, pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení.

Ak by bol povolený vstup divákov do priestorov okolo trate, aké budú ceny vstupeniek, respektíve budú vstupy zadarmo?

HULEJ – Očakávame, že v Jasnej bude môcť byť maximálne 500 divákov, zároveň v tejto situácii hovoríme, že vstupenky sa nebudú dať zakúpiť. Ak to bude možné, k vstupenkám sa bude dať dostať iba formou súťaží, on-line formou.