Domáce Šport Top Rozhovory

ROZHOVOR Kandidát na šéfa SZĽH Rusnák: Viem, kým by som nahradil Šatana

O kandidatúre Dáriusa Rusnáka písal Glob.sk koncom mája. Zdroj TASR / Andrej Galica

BRATISLAVA – Slovenský hokej slávi 90 rokov. A už v stredu 26.júna sa bude môcť posunúť opäť niekam ďalej. V Bratislave si predstavitelia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) budú vyberať nového prezidenta. V hre sú traja kandidáti: Dárius Rusnák, Miroslav Šatan a Jaromír Šmátrala. Okrem prezidenta sa budú voliť členovia Výkonného výboru, Disciplinárnej komisie a Odvolacej antidopingovej komisie. Glob.sk sa o problémoch súčasného slovenského hokeja, o novom reprezentačnom trénerovi ako aj o svojich plánoch v pozícii prezidenta zväzu rozprával s bývalým legendárnym útočníkom a jedným z kandidátov DÁRIUSOM RUSNÁKOM.

 

Prečo ste sa rozhodli zabojovať o stoličku najvyššieho šéfa slovenského hokeja?

– Kandidovať som sa rozhodol z dôvodu, že mám dostatok skúseností, aby som vedel ako pomôcť slovenskému hokeju. Viem čo mu chýba, čo potrebuje. Pracoval som v hokeji ako funkcionár na klubovej úrovni, aj ako tréner, bol som roky vo Výkonnom výbore. Okolo hokeja je veľmi veľa problémov a najmä roboty. Najmä teraz keď nie je situácia najideálnejšia by som mu chcel pomôcť. Aj keď toto volebné obdobie je iba na tri roky. Čiže tam sa zásadné veci a zmeny nedajú urobiť, ale chcel by som naznačiť smer, akým by sa slovenský hokej mohol a mal uberať. Aby to išlo. Aby mu všetci okolo slovenského hokeja boli nápomocní a nie z neho iba ťažili.

Okrem vás sú ešte ďalší dvaja kandidáti na prezidenta zväzu. Miroslav Šatan a Jaromír Šmátrala. Ako vnímate svojich súperov?

– Oboch Šatana aj Šmátralu dobre poznám, máme normálne a priateľské vzťahy, čiže nemám proti nim nič zásadné. Vážim si ich. Iba dúfam, že boj o prezidentské kreslo bude otvorený a férový po všetkých stránkach.

Veľmi neštandardne sa o voľbe prezidenta vyjadril bývalý šéf Pro-Hokeja Richard Lintner, ktorí vás aj pána Šmátralu vyzval, aby ste sa vzdali kandidatúry v prospech Miroslava Šatana. Čo hovoríte na tieto jeho mediálne aktivity?

– Nechcem sa vyjadrovať k tomu, čo povedal Lintner. Je to jeho názor. Kandidovať budem a iba verím, že celý súboj prebehne naozaj férovým spôsobom.

V slovenskom hokeji sú viaceré problémy a to najmä okolo mládeže, kde sme zaspali posledných 20 rokov. Ako to vníma Dárius Rusnák?

– Treba si uvedomiť, že v hokeji nie je rozhodujúci zväz, rozhodujúce sú kluby. V kluboch sa vychovávajú hráči, preto im treba dať a vytvoriť tie najlepšie podmienky. Predovšetkým musia byť k dispozícii zimné štadióny a haly, tie potrebujeme ako soľ. Či už nové, alebo tie staré musíme zrekonštruovať. To je dôležitým argumentom pre rodičov, aby dali deti na hokej a aby sa ich k hokeju dostalo čo najviac. Potrebné sú aj financie, ktorých je v hokeji stále málo a keď by som sa stal prezidentom zväzu využijeme všetky svoje kontakty, aby sa situácia aj v tomto smere zlepšila. Mám portfólio ľudí, ktorí robia v biznise a vedeli by spolupracovať so zväzom. Aj keď v hokeji je teraz relatívne veľmi dobrá situácia, pretože štát prispieva slušnými dotáciami. Veď za posledného roka a pol sa finančná kondícia zväzu zlepšila o 4 a pol milióna eur, čo je dosť. Len ich treba správne rozdeliť a využiť.

Čo hovoríte na navrhovaný celoslovenský projekt hokejových akadémii?

– Akadémie nie sú zlý projekt, na Slovensku by sa mohli vybudovať podľa vzoru Česka, kde to funguje. Aj keď u nás je celý proces komplikovanejší a zložitejší. U nás je náročnejšie naplniť hráčmi osem akadémii, my ich toľko nemáme. Navyše ak by akadémie vznikli oslabili by sa dorastenecké a juniorské súťaže. Plošná kvalita hokejistov by potom nebola rovnomerná, platilo by to iba v akadémiách. Musela by vzniknúť aj nová liga pre akadémie. Otázkou je, ako by mladí hráči chodili do akadémií, kto by zaplatil výchovné klubom, lebo to nie sú malé čiastky. Kto by to platil, zväz alebo akadémie? Je tam veľa otázok a preto budem veľmi pozorne sledovať, ako bude fungovať nová akadémia v Trenčíne, ktorá je pilotným programom zväzu.

Problémy sú aj okolo mládežníckych reprezentačných výberov do 15, 17,18 ale aj 20 rokov. Najnovšie sa zrušila centralizovaná príprava dvadsiatky a obnovil projekt osemnástky. Aký je váš názor?

– Už keď do svojej funkcie nastupoval dnes už bývalý prezident Martin Kohút som mu hovoril, že nie je dobré, ak zrušíme projekt reprezentačnej osemnástky. Malo to kontinuitu pri výchove mladých hráčov s perspektívou pre reprezentačnú dvadsiatku. Najmä, keď sme mali pred sebou slabšie ročníky. Vtedy to zrušili a ukázalo sa, že to nebolo dobré a správne rozhodnutie. Napokon osemnástka tento rok vypadla z elitnej kategórie. Teraz to chcú urobiť nanovo, ale zrušili projekt dvadsiatky. S tým, že ak znížia počet zahraničných hráčov v extralige, tak by minimálne traja hráči do 20 rokov mohli hrať extraligu a budú mať ice time 10 minút za zápas. Ja tomu neverím. Preto by mal projekt dvadsiatky pokračovať. Aspoň dovtedy, kým sa neukáže, že akadémie majú svoj význam.

V slovenskej extralige pôsobia aj maďarské kluby. Ste za ich pokračovanie v našej najvyššej súťaži?

– Účasť maďarských klubov vnímajú naše kluby v podstate pozitívne, je to tak 50 na 50. Ak by splnil Slovan licenčné podmienky a ja verím, že sa tak stane, potom by bolo otázne, ako ďalej pokračovať. Či áno alebo nie. Zatiaľ pokračujú a uvidíme, čo prinesie ďalšia sezóna.

Tréner Craig Ramsay, na striedačke hokejovej reprezentácie Slovenska. Zdroj TASR / František Iván

Čo reprezentácia a tréner? Zmluva sa skončila Craigovi Ramsaymu. Ste za jeho opätovné angažovanie, alebo by to mal byť iný zahraničný tréner? Alebo budete presadzovať slovenského?

– Teraz sa nebavím o tom, či by tam mal byť slovenský alebo zahraničný tréner. To bude úloha nového generálneho manažéra, on bude rozhodovať o výbere nového trénera. To budú jeho kompetencie. Môžeme to spolu konzultovať, ale nechcem do výberu generálneho manažéra zasahovať. Na druhej strane mám predstavu, aby do hokejového hnutia mohlo rozprávať ďaleko viac ľudí ako doteraz.

Kto by mal byť nový generálny manažér?

– Mal som určitú predstavu predtým ako sa Miro Šatan začal angažovať, že bude kandidovať za prezidenta zväzu. Mysel som si, že by to mohol byť on. Ale mám predstavu, že ak by sa Miro nestal prezidentom a nechcel by ani pokračovať v pozícií generálneho manažéra, kto by to mohol byť. Ale zatiaľ si to nechám pre seba.

V slovenskom hokeji stále pôsobí málo bývalých hráčov z NHL. Máte záujem s nimi spolupracovať na klubovej či reprezentačnej úrovni?

– Ja by som to rozdelil na dve časti.  Samozrejme chcem, aby sa hráči, ktorí roky pôsobili v NHL, angažovali v našom hokeji a to najmä pri mládeži. Bola tu perspektíva v B.Bystrici, že by sa tu angažoval Mišo Handzuš pri mládeži, vo Zvolene že by to bol Cibák, ale padlo to. Tu si práve viem predstaviť ich pomoc, že by ukázali cestu ako ďalej a využili svoje skúsenosti zo zámoria. Tu by to bolo potrebné a dôležité.

V medzinárodných štruktúrach stále aktívne pôsobí bývalý prezident SZĽH Igor Nemeček. Ste ochotní s ním spolupracovať?

– Osobne by som bol veľmi rád, ak by sme mohli spolupracovať. Aj keď zatiaľ sme sa o konkrétnych veciach nerozprávali. Ale Igor Nemeček by určite rád pomáhal v medzinárodných štruktúrach, kde má skvelé kontakty, aké má na Slovensku málokto. Tu by nám vedel pomôcť.

Aktuálnou otázkou a témou je účasť hokejistov Slovan Bratislava v extralige. Dostane klub výnimku ak by nedokázal splniť licenčné podmienky a nevyrovnal by svoje dlhy?

– Verím, že Slovan všetky podmienky splní a bude hrať extraligu. Veľmi si to želám. Ak by Slovan definitívne skončil tak to by bola obrovská a nenahraditeľná strata pre celý slovenský hokej. Ale ja verím, že k tomu nepríde.