Domáce Politika Parlamentné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR Kiska narovinu: Smer naďalej riadi políciu a Fico tento štát

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Do najvyššej ústavnej funkcie v štáte nastupoval ako politický nováčik. Po piatich rokoch sa ju rozhodol vymeniť za stranícku politiku. Teraz zakladá svoju vlastnú stranu, v ktorej chce byť predsedom a pripravuje sa na jej prvý snem. Spoluprácu s mimoparlamentnými opozičnými stranami víta, rozšíriť ju ale chce aj o časť tých parlamentných. V minulosti musel vysvetľovať financovanie svojej prezidentskej kampane, dnes tvrdí, že bude postupovať čo najtransparentnejšie. S expremiérom Robertom Ficom sa už mesiace nerozprával. Spoluprácu vylúčil nielen s jeho stranou Smer-SD, ale aj so subjektmi, ktoré označil za jej odnože. O svojich potenciálnych spojencoch, budúcnosti a financovaní strany porozprával v rozhovore pre Glob.sk  bývalý prezident a zakladateľ strany ZA ĽUDÍ ANDREJ KISKA (56). 

 

Keď ste oznámili zámer vstúpiť do straníckej politiky, bolo to spojené s veľkým očakávaním. Ako prezident ste sa tešili pomerne veľkej obľube. Po tom, ako ste potvrdili, že zakladáte stranu, prvý prieskum jej prisudzoval okolo 5 percent, dnes sa to pohybuje takmer na 9 percentách. Nebolo to pre vás sklamaním?

– Treba na rovinu povedať, že ZA ĽUDÍ vznikla pred tromi mesiacmi. Vybudovať značku je nesmierne ťažké. Nové strany ako PS a Spolu mali po vyše roku necelé 4 percentá. Naše čísla sú veľmi dobré a hlavne sa ukazuje potenciál rastu.

Strana síce známa nebola, vy ste však známy bol.

– Áno, ale v prieskumoch sa meria strana ZA ĽUDÍ, nie to, že je to strana Andreja Kisku. Vidieť to aj teraz, keď chodím po Slovensku. Mnohí ľudia reagujú štýlom, že „á to ste vy za tým“ a , „to je vaša strana?“ Kým sa vybuduje znalosť značky, chvíľu to trvá.

Takže dôvod vidíte v tom, že samotnú značku si s vami verejnosť zatiaľ nespája?

– Je to samozrejme len jeden z dôvodov. Ale pravda je, že ľudí zaujíma, čo sa bude diať z pohľadu straníckej politiky. A to aj napriek tomu, že som bol prezidentom, ktorého mali povedzme radi. Je to aj dôvod, prečo sme sa snažili predstaviť špičkových odborníkov a to, čomu sa títo ľudia budú v strane venovať. Predsa len prezident a premiér sú dve rozdielne funkcie a ľudia si kladú otázku, čo konkrétne daný človek pre krajinu urobí. Aký má tím? Našou úlohou teraz je vybudovať poznateľnosť značky a predstaviť ľudí a program, ktorý máme.

Ktorým stranám beriete najviac voličov, respektíve aký typ voliča chce dať hlas vám?

– Bez toho, aby sme boli sociológovia, vieme povedať, že minimum hlasov berieme kotlebovcom a Smeru. Pre mňa je veľmi potešujúce, že pre mnoho ľudí, ktorí v posledných parlamentných voľbách nevedeli koho voliť, sme dnes veľmi prijateľnou voľbou. Tu sa ukazuje aj náš zámer, s ktorým sme do straníckej politiky išli, a teda vytvoriť stredovú stranu, ktorá sa nevyhraňuje – zlatú strednú cestu s odborníkmi v rôznych oblastiach.

Čiže sa snažíte osloviť nerozhodnutého voliča?

– Snažíme sa osloviť nevoličov, ktorí doteraz tvrdili, že nemajú koho voliť, potom nerozhodnutých a samozrejme sú medzi nimi aj voliči, ktorí v minulosti volili dnešné opozičné strany, ale aj Most alebo SMK, ale nie sú spokojní.

Stranu čaká prvý snem. Kedy a kde bude?

– Bude 28. septembra na východe Slovenska.

Voliť sa na ňom bude predseda strany. Kandidujete?

Áno. Kandidujem.

Máte protikandidáta?

– Zatiaľ nie. Pravdaže, niekto sa môže prihlásiť aj počas snemu.

Čo sa týka podpredsedov strany, máte už jasno v tom, kto by mohol zastávať tieto funkcie?

– Máme už pripravené prvé návrhy podpredsedov, ale sú to všetko záležitosti, ktoré sa ešte doťahujú.

Môžete konkretizovať, o koho ide?

– Zatiaľ nie.

A číslo, koľko by ich malo byť?

– To všetko sú záležitosti, ktoré sa v týchto dňoch dolaďujú a o ktorých vedieme rozhovory.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Keď sa pozrieme na priority, ktoré ste zatiaľ v súvislosti so stranou ZA ĽUDÍ predstavili, je to pomerne široké portfólio vecí, ktoré chcete riešiť od korupcie, cez zdravotníctvo a školstvo až po pomoc sociálne slabším. To je dosť široký záber. Čomu konkrétne sa chcete venovať vy osobne?

– Moja úloha ako predsedu strany je v prvom rade v tom, dať všetkých tých špičkových ľudí, odborníkov v rôznych oblastiach dokopy. A hlavne v tomto období vidím ako svoju najdôležitejšiu úlohu to, aby sa mi podarilo vytvoriť spolu s ostatnými predsedami demokratických opozičných strán dobrú a stabilnú budúcu vládu.

Z pohľadu vnútorného výkonu strany je logické, že napríklad Vlado Ledecký sa bude venovať regiónom a Rómom, Veronika Remišová korupcii, a tak ďalej. Keď sa pozriete na môj príbeh, bol som podnikateľom – stal som sa manažérom roka, filantrop, ale aj politik – prezident. Všetko sú to oblasti, na ktoré mám vytvorený veľmi jasný názor. Ale aj napriek tomu každá táto oblasť bude mať svojho odborníka, a ja budem ten, kto to bude zastrešovať.

V polovici júna ste predstavili stranu aj s ľuďmi, ktorí pri jej zrode stoja – vrátane niekoľkých známych mien z politického prostredia, napríklad primátor Nitry Marek Hattas, či starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Neskôr k nim pribudla poslankyňa Veronika Remišová. Rokujete momentálne s niekým, kto je v aktívnej politike v inej strane, či v parlamente, aby vstúpil k vám?

– Rokujeme hlavne s odborníkmi. Naša strana má byť hlavne strana odborníkov. Do snemu, alebo na sneme predstavíme ďalších ľudí.

To, že to budú odborníci sa ale nevylučuje s ich prípadným pôsobením v politike vo farbách inej strany.

– Tí, ktorých som mal teraz na mysli, sú apolitickí.

Takže nepribudne nikto, kto už aktívne v politike pôsobí?

– Na domácej politickej scéne vidíme turbulentný vývoj. Nikto dnes nevie, čo bude za desať či dvadsať dní. Uvidíme.

Prejdime k financovaniu strany. Povedali ste, že chcete do strany vložiť aj svoje peniaze. O akú sumu ide?

– Zatiaľ som do občianskeho združenia dal 180-tisíc eur. Strana doteraz neexistovala, je zaregistrovaná len 2 týždne, doteraz nemohla mať účet. Ďalším subjektom, ktorý sľúbil, že strane poskytne pôžičku, sú spolumajitelia spoločnosti NAY Elektrodom Peter Zálešák a Ján Tomáš.

V súvislosti s druhým menovaným, Jánom Tomášom, boli medializované informácie, že je trestne stíhaný za neoprávnenú vratku DPH. Ako ste k tomuto faktu pristupovali?

– Pán Tomáš to jasne vysvetlil vo svojom stanovisku.

Nepredstavuje to teda pre vás žiaden problém?

– Nie, absolútne žiaden.

Kto ďalší sa bude podieľať na financovaní strany?

– Ďalších sponzorov zatiaľ nemáme. Čiastka, ktorú máme prisľúbenú  od spomínaných ľudí je dostatočná na financovanie našej strany.

O akú čiastku ide?

– Určite neprekročíme zďaleka zákonný limit na kampaň.

Pred časom vás kritizovali Mladí sociálni demokrati. Podľa nich de facto obchádzate zákon o volebnej kampani tým, že ste bilbordy určené na propagáciu strany objednávali v mene občianskeho združenia Je nás viac.

– To je to, čo som hovoril. Tým, že nebola politická strana založená, vzniklo občianske združenie, ktoré podporovalo jej vznik. Aj Mladí sociálni demokrati sú občianske združenie, ktoré podporuje Smer. Akonáhle už strana vznikla, bude mať po sneme svoj účet, zatiaľ nemá zvoleného štatutára. Všetky peniaze, ktoré išli na propagáciu strany, budú započítané v nákladoch volebnej.

Koľko chcete investovať do samotnej kampane?

– Limit stanovuje zákon. My svoju záverečnú sumu zatiaľ danú nemáme. Bude to závisieť od úspešnosti strany a jej preferencií. Je to príliš ďaleko.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Jedna z najväčších káuz, ktorá sa s vami spája, sa týka práve financovania kampane, aj keď  prezidentskej, a vašej firmy KTAG. Mrak pochybností ohľadne financovania kampane teda nad vami je. Ako sa s ním chcete vysporiadať?

– Priamo v policajnej správe sa uvádza, že Marián Kočner a Norbert Bödör cez svojich ľudí v polícii pracovali na mojej diskreditácii. Všetci vieme, že bývalý policajný prezident Gašpar je rodina s Bödörom. A v tej správe sa píše, že pracovali v prospech strany Smer. A opakujem, netvrdím to ja, ale polícia! A to je aj dôvod prečo celá kauza vznikla. Nezabudnite, že museli vymeniť troch vyšetrovateľov, aby dosiahli, čo chceli. Financovanie politickej strany bude rovnako úplne transparentné, ako moja prezidentská kampaň, ktorú som si celú platil z vlastných peňazí. Ministerstvo financií už v roku 2014 povedalo, že všetko bolo v poriadku.

Keď sme pri kauze KTAG, ako sa vyvíja?

– Neviem.

Nezaujímali ste sa o to?

– Nie. Nemám žiadne informácie.

Konateľ spoločnosti KTAG Eduard Kučkovský bol vo februári tohto roka obvinený z daňového trestného činu. V tom čase ste sa vyjadrili, že obvinený by ste po odchode z úradu prezidenta mohli byť aj vy. Stále si to myslíte?

– Som presvedčený, že keď bude Robertovi Ficovi tiecť do topánok, preferencie Smeru budú padať, tak k tomu dôjde. Políciu stále kontroluje Smer.

Bolo začaté trestné stíhanie súvisiace s tým, že bývalý premiér sa vám mal vyhrážať, ak ho nevymenujete za predsedu ústavného súdu. V akom štádiu je vyšetrovanie?

– Ja som trestné oznámenie nepodával. Ale bol som už vypočutý, rovnako všetci, ktorí sme sa tých stretnutí zúčastnili. Ukázal som dokumenty, ktoré mám k dispozícii. Dôkazy som poskytol polícii a je teraz na nej, aby rozhodla.

Kedy ste boli s Robertom Ficom naposledy v kontakte?

– Keď sa dobre pamätám, naposledy to bolo práve vtedy, keď odo mňa chcel, aby som ho menoval za predsedu ústavného súdu. Stretnutie sa uskutočnilo vo vládnom hoteli Bôrik niekedy začiatkom tohto roka.

S ktorými stranami si viete predstaviť spoluprácu, či už pred voľbami, alebo po nich, ak sa dostanete do parlamentu?

– Všetkým je jasné, že na to, aby sme prevzali zodpovednosť za krajinu potrebujeme spolupracovať. A spolupracovať môžu strany, ktoré  zdieľajú spoločné hodnoty. Pre nás je to jasne SaS, KDH, PS/Spolu, OĽaNO.

Minulý piatok, keď chcela opozícia v parlamente odvolávať premiéra Pellegriniho ste vystúpili po boku lídrov PS a Spolu Michala Trubana a Miroslava Beblavého ako aj predsedu KDH Alojza Hlinu. Iniciovali ste to vy, alebo zavolali oni vás?

– Zavolali oni mňa. Opakovane hovorím, že je dôležité, aby na takýchto stretnutiach bola aj strana SaS a aj OĽaNO. Musíme ukazovať, že vieme spolupracovať, ľudia nám musia veriť. Ale bol som iba hosťom, neorganizoval som to.

Kde je teda problém, že SaS ani OĽaNO sa stretnutí nezúčastňujú?

– Je to na hlbšiu diskusiu. Stretávam sa s lídrami všetkých strán. Snažím sa dať nás dokopy. Očakávajú to od nás aj ľudia, a nikto z nás nemôže dovoliť, aby naše ego bolo nad záujmom krajiny.

KDH, PS a Spolu podpísali počas leta dohodu, akýsi pakt o neútočení. Mali ste už ponuku sa k nemu pridať?

– Diskutovali sme o tom a už vtedy som jasne povedal to, čo hovorím aj teraz. Prekáža mi, že tam nie je jasne vylúčená spolupráca so Smerom, SNS a extrémistami. Nesmierne mi to tam chýba a podľa môjho názoru je toto najdôležitejší bod, pod ktorý sa musíme už teraz všetci jasne podpísať. Ak chceme prevziať zodpovednosť za krajinu musí byť jasné, s kým. A urobím všetko pre to, aby takáto spoločná deklarácia, ale nie iba s týmito stranami, ale aj ďalšími, o ktorých som hovoril, podpísaná bola. Je ale tiež pravdou, že sme čakali na ustanovujúci snem strany ZA ĽUDÍ. Dnes totiž stále nie som ani predsedom strany.

Lídri PS a Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý na jednej z tlačoviek počas leta, pár mesiacov pred voľbami, hovorili o tom, kto z nich bude premiér, kto minister. Je to podľa vás správne?

– Toto je vec ich komunikácie. Ja môžem len zopakovať, že to najdôležitejšie pred čím dnes stojíme, je ukázať, že vieme spolupracovať, že sme alternatíva k súčasnej vláde, a prichádza zmena.

Na akom poste sa vidíte vy?

– Občania rozhodnú. Právo navrhovať premiéra má najsilnejšia strana. Ale opakujem, toto dnes dôležité nie je.

Ako sa pozeráte na drogovú kauzu lídra PS Michala Trubana a na video, na ktorom v čase, keď ešte nebol lídrom politickej strany pred študentami hovoril o pozitívnych skúsenostiach, ktoré súvisia s ich užívaním. Priznal dokonca, že sám drogy užíval.

– Nikdy som drogy nebral a nikdy by som o drogách nehovoril pred mladými ľuďmi tak, ako hovoril Michal Truban. Ale ospravedlnil sa a priznal si vinu. Som presvedčený, že do budúcna budeme spolu tvoriť skutočne dobrú a silnú vládu.

Hnutiu Igora Matoviča odišli ľudia, v SaS teraz časť členov ohlásila vznik platformy v rámci strany. Majú vplyv na vaše rozhodnutie, s kým spolupracovať a s kým nie, interné problémy strán?

– Určite nie. Každá strana má svoj vnútrostranícky život a ten nie je jednoduchý. Niekedy býva aj plný pnutí. Ak sa ale tieto záležitosti riešia demokraticky, tak to nemá absolútne žiaden dopad na potenciál našej spolupráce. Sú to ich vnútrostranícke záležitosti.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Spoluprácu ste vylúčili so Smerom, Kotlebovou stranou a SNS. Zároveň ste vylúčili aj odnože strany Smer. Koho ste tým mysleli?

– Uvidíme, čo ešte vznikne. Ale aj teraz vznikla jedna odnož Smeru a to je strana Tomáša Druckera. Pre mňa ide o typický príklad. On dlhé roky spolupracoval so Smerom a konal na pokyn tejto strany. Veď aj priznal, že ako minister vnútra neodvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara, lebo mu to nedovolil Fico. Netreba pochybovať, že je to klon Smeru a je jasné, kto je jeho najbližší partner.

So Smerom nechcete ísť do koalície ani v prípade, že by hrozila vláda, ktorej súčasťou by boli extrémisti. Ako to je s tými ďalšími stranami, ktoré ste teraz vylúčili?

– Vytvárať teraz virtuálne „keby“ nemá zmysel, ale jasne som povedal, s kým by som nikdy nevládol.

Vylučujete teda spoluprácu s SNS a „odnožami Smeru“ za akýchkoľvek okolností?

– Jasne som povedal, že sú strany, pri ktorých aj keby som mal byť hoci aj doživotne v opozícii, tak nikdy by som s nimi do vlády nešiel.

A čo sa týka spolupráce s treťou stranou, ktorá je aktuálne vo vláde, stranou Most-Híd?

– Podľa posledných prieskumov budú mimoparlamentná strana, takže niet o čom diskutovať.

A ak by ste nakoniec v opozícii skončili, nebola by to pre vás prehra či sklamanie. Predsa len ste boli prezidentom, zastávali ste najvyššiu ústavnú funkciu v štáte.

– Mám veľkú pokoru. Veľa projektov, na ktorých som pracoval, nevyšlo. Je to o voľbe ľudí a len oni rozhodnú, koho chcú v politike vidieť.

Patríte k tým, ktorí kritizujú súčasnú vládu Petra Pellegriniho. To vy ste ju však pred rokom a pol vymenovali.

– Všetci vedia, v akej situácii som vtedy bol. Ako prezident som jasne povedal, že buď príde k zásadnej rekonštrukcii vlády alebo predčasným voľbám. A ani pri rokovaniach s opozičnými stranami sa neukázala sila, ktorá by dokázala presadiť predčasné parlamentné voľby. Ako prezident by som v žiadnom prípade nepokrivil ústavu a preto som dal právo menovať vládu tomu, kto mi doniesol dostatočný počet podpisov poslancov. A to bol Peter Pellegrini. Nemal som síce veľké očakávania, no realita sa ukázala byť ešte horšia, ako som si vtedy myslel.

Prečo?

– Pretože to, čo mi povedal Fico, a teraz nemyslím to pamätné, že nikam neodchádza, ale to keď mi povedal, že síce odchádza, ale všetko si presúva na Súmračnú (sídlo centrály strany Smer-SD, pozn. red.) a štát bude riadiť odtiaľ, sa ukázalo ako pravda.

VIDEO Druckerova strana je typická odnož Smeru