Domáce Politika Parlamentné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR Kiššová o situácii v SaS: Platformu sme založili, pretože nám začali odchádzať členovia

Jana Kiššová. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Na mimoriadny kongres strany, ktorú spoluzakladala, neprišla. Rovnako ako niektorí jej kolegovia z SaS od začiatku trvala na tom, že voľba predsedu pár mesiacov pred parlamentnými voľbami a najmä v čase, keď má Richard Sulík stále platný mandát, nie je dobrým nápadom. Tvrdí, že iná strana ako Sloboda a Solidarita pre ňu neexistuje. V sobotu však spoločne s ďalšími kritikmi konania kongresu oznámila vznik novej platfromy – Demokratické jadro SaS. Priznala, že Richarda Sulíka o tom dopredu neinformovali, rovnako ako on neinformoval ich o tom, že chce zvolať kongres. Rozkol v tábore liberálov však odmieta. O tom, prečo vznikla v rámci najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany nová platforma, čo sa teraz v SaS zmení a či majú mať jej voliči obavy, sa Glob.sk rozprával s podpredsedníčkou strany a poslankyňou JANOU KIŠŠOVOU (44).

 

Vy a ani niektorí ďalší kolegovia z SaS ste neprišli na mimoriadny kongres strany vo Zvolene. Prečo?

– Richard Sulík má riadny mandát do júna 2020 a  je nespochybniteľným lídrom do najbližších parlamentných volieb. Považovali sme za veľmi nešťastné, nesprávne a nedemokratické, aby sme pol roka pred voľbami zvolávali mimoriadny kongres, na ktorom sa má voliť predseda strany. Je to pre našich voličov veľmi zmätočný signál.

Richard Sulík oznámil, že sa bude konať mimoriadny kongres ešte začiatkom augusta, mesiac predtým, ako sa uskutočnil. Nebol tam dostatočný priestor vyriešiť celú záležitosť interne?

– Určite áno. Tých pokusov bolo niekoľko, ale, bohužiaľ, nepriniesli žiadnu dohodu.

Keď hovoríte, že bolo viacero pokusov, ale žiaden nedopadol dobre, tak čo ste žiadali? Bolo to iba zrušenie kongresu alebo ste mali aj ďalšie požiadavky na predsedu strany?

– V prvom rade je potrebné povedať, že po zvolaní mimoriadneho kongresu nebolo žiadne „my“. Skupina ľudí, ktorí tento krok odmietali, dávali rôzne návrhy, alternatívy a postupne ich začali formulovať.

Neboli to požiadavky, ako skôr návrhy, pretože ako som povedala, Richard Sulík mal riadny mandát a zároveň nemal vo voľbách predsedu strany ani žiadneho protikandidáta. To bol dôvod, prečo sme navrhovali, aby sa zrušil mimoriadny kongres a nerobila sa takáto zmätočná voľba. Vyskytli sa však aj také návrhy v členskej základni, že ak on cíti potrebu posilniť si mandát, všetci sa za neho môžeme postaviť a deklarovať to. Na to sme predsa nemuseli realizovať predčasnú voľbu a zvoliť ho na ďalšie štyri roky. Myslím si, že je dôvodne a správne nastavené, že predseda sa má voliť na riadnom kongrese v riadnom termíne. A nie v takomto „predtermíne.“

Pravdou však je, že zvolať mimoriadny kongres mu ako predsedovi strany umožňujú stanovy. Mali by sa teda zmeniť?

– Nespochybňujem možnosť predsedu zvolať mimoriadny kongres, hoci aj to určujú isté pravidlá. Jedna vec sú ale stanovy a druhá spôsoby. Mám pochybnosti, či boli stanovy dodržané, ale nepochybujem, že takéto spôsoby sú za čiarou. K formálnej možnosti konať by mali byť vždy aj vecné a dôveryhodné argumenty. A také mi chýbali.

V sobotu po kongrese ste sa na tlačovej konferencii vyjadrili aj s ďalšími kolegami zo strany – Ľubomírom Galkom, Natáliou Blahovou, Jozefom Rajtárom, Renatou Kaščákovou, Radoslavom Pavelkom a Vladimírom Slobodom – že kongres pre vás nemá legitimitu. Má ju teda pre vás Richard Sulík ako novozvolený predseda strany?

– Pre mňa Richard Sulík bol predseda a aj je predseda SaS. Preto som tento kongres považovala za absolútne zbytočný a kontraproduktívny. V mojich očiach bola jeho legitimita oslabená. Navyše, v tomto čase sme sa mali venovať problémom občanov a voličov, ktorých je veľa. A, samozrejme, prípravou na veľmi ťažké a veľmi dôležité parlamentné voľby. Na to sme mali sústrediť všetku našu energiu a nie riešiť sami seba.

Riadny termín voľby predsedu SaS bol pôvodne stanovený na jún 2020. Richard Sulík však v sobotu dostal mandát na ďalšie štyri roky. Trváte na tom, aby bola teda ďalšia voľba aj budúci rok?

– To je predčasná otázka, ktorú je potrebné zvážiť v čase, kedy nastane, všetky okolnosti, nálady, výsledok volieb, nastavenie členov a aj to, ako budeme fungovať. Teraz však chceme všetku energiu sústrediť na to, aby sme presvedčili voliča, že sme správnou alternatívou a utíšiť tie zmätočné signály, ktoré sme im vyslali. A k tomu by mala prispieť práve nová platforma. Zneistili sme aj vlastných členov, mnoho z nich išlo na kongres s trpkosťou, alebo tam nešli vôbec. Keď sa z 200 členovej strany nezúčastní 70 členov mimoriadneho kongresu, podotýkam, že nie riadneho, lebo na tie chodí vždy menej ľudí, tak je to vážny signál, na ktorý je potrebné nejakým spôsobom reflektovať. A toto je naša snaha aby sme neprišli o tých členov a voličov, ktorých zvolanie mimoriadneho kongresu zneistilo.

Na mimoriadny kongres strany do Zvolena ste neprišli ani vy ani vaši kolegovia, ktorí neskôr vznik platformy ohlásili spolu s vami. Nebolo lepšie ísť na kongres a záležitosť si so spolustraníkmi vydiskutovať tam?

– Snažili sme sa vydiskutovať si to predtým a docieliť kompromis. Tento kongres mal mať jeden jediný bod a to voľbu predsedu. Čiže na to tam už priestor nebol.

Natália Blahová, Ľubomír Galko, Jozef Rajtár a Jana Kiššová na mimoriadny kongres neprišli. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prešla by som k samotnej platforme. Vysvetlili ste, prečo ste pristúpili k tomuto kroku. Kedy sa zrodila takáto myšlienka?

– Prišlo to veľmi krátko potom, ako v nás zomrela nádej na akýkoľvek kompromis.

A to bolo kedy?

– Tesne pred kongresom. Ešte vo štvrtok v noci sme viedli diskusie a zo strany rôznych členov prichádzali návrhy a pokusy o kompromis. Všetky boli odmietnuté. Rozmýšľali sme preto, čo robiť ďalej, pretože už v tom čase sme mali informáciu o odchode dvoch členov a mnohí odchod zvažovali. Chceli sme situáciu nejakým spôsobom zastabilizovať a ponúknuť takú alternatívu, ktorá by dala jasný signál, že nie je potrebné odchádzať. Riešením bolo vytvoriť platformu.

Môžete konkretizovať, ktorí dvaja členovia opustili SaS?

Toto sú interné informácie a nemám kompetenciu ich zverejňovať.

Dôvodom ich odchodu bolo konanie mimoriadneho kongresu strany, alebo tam boli aj iné príčiny?

Podľa mne dostupných informácií to bola nespokojnosť spojená hlavne s okolnosťami okolo zvolania tohto kongresu.

Hovoríte, že odchod zvažovali aj ďalší členovia. Môžete povedať kto konkrétne, respektíve zvažovali odchod práve tí, ktorí neskôr vytvorili platformu v rámci strany?

– Nebudem to konkretizovať. Považujem to za naše interné debaty a nebolo by dobré riešiť to cez médiá.

Povedali ste, že platforma je otvorená pre súčasných aj bývalých členov. Ozval sa už niekto – či už z bývalých alebo zo súčasných členov strany?

– Na mysli som mala práve tých, ktorí odišli pre turbulencie posledných týždňov. No ozvali sa už aj mnohí ďalší.

O vzniku platformy ste informovali v sobotu popoludní až po kongrese strany. Informovali ste Richarda Sulíka alebo niekoho iného z účastníkov kongresu o tom, čo sa chystáte odprezentovať pred médiami?

– Neinformovali sme ho (Sulíka, pozn. red). Ozývali sa nám viaceré médiá s tým, že by chceli, aby sme boli v sobotu k dispozícii. Tak sme si povedali, že urobíme tlačový brífing, na ktorom budeme novinárom k dispozícii.

Na ňom ste ale oznámili vznik platformy v rámci strany. Nezvažovali ste predtým, ako tak urobíte, že upozorníte Richarda Sulíka alebo niekoho iného v strane, že sa chystáte na takýto krok?

– Neinformovali sme ho tak isto, ako on nás neinformoval, že ide zvolať mimoriadny kongres. Považovali sme to za vec, ktorú sa určite včas dozvie a budeme s ním o nej diskutovať. Toto nie je nepriateľský ťah. Je to, naopak, priateľský ťah smerom k tým, ktorí niektoré kroky považujú za nie úplne správne, ale možno sa cítia v týchto názoroch osamotení. Chceme im týmto dať najavo, že nie sú osamotení. Platformu vytvárame práve preto, aby sme vedeli niektoré témy spoločne komunikovať, či už smerom k Richardovi alebo verejnosti. Faktom je, že v demokratických systémoch sú platformy úplne normálne. Ak má strana dlhodobo prežiť, nie je žiadna zvláštnosť, že v nej vznikajú platformy. Práve naopak, pootvoria dvere, či už voličom alebo členom . Nechceme byť stranou jedného muža, ale chceme, aby boli vypočuté aj iné názory. A aj Richard sa už mediálne vyjadril, že to vníma pozitívne.

Hovoríte, že ste zachytili mediálne vyjadrenia Richarda Sulíka. Vy ste s ním teda priamo nehovorili po ohlásení platformy?

– Nie. Zatiaľ nie. A ani on nás nekontaktoval. Ale máme stretnutie, takže predpokladám, že o tom hovoriť budeme a bude aj priestor na diskusiu.

A iní členovia strany?

– Samozrejme, že sme medzi sebou komunikovali. Máme veľmi dobré vzťahy a s mnohými členmi sme priatelia. Po našej sobotnej tlačovej besede sme mali ešte stretnutie, kde sme sa rozprávali.

Richard Sulík sa ešte v sobotu na otázku, či sa váš nesúhlas s konaním kongresu pretaví aj na kandidátke strany do parlamentných volieb vyjadril v tom zmysle, že tá sa iba teraz ide tvoriť. Bolo to však ešte predtým, ako ste ohlásili vznik platformy. Myslíte si, že by to mohlo mať vplyv na to, či na kandidátke budete a na ktorom mieste?

– Úprimne, toto mi ani nenapadlo. Neviem si predstaviť, že by v jednej slobodnej a demokratickej strane mohol mať iný názor istej, nie malej, skupiny ľudí za následok takéto „upratovanie“. Neviem si predstaviť, že by bol v našej strane niekto niečoho takého schopný. To by som tam bola potom veľmi zle. Verím tomu, že všetci máme spoločný záujem, spoločný cieľ a urobíme všetko pre to, aby sme ho dosiahli a nie aby sme sa ďalej zaoberali sami sebou.

Plánujete okrem založenia platformy ešte nejaké ďalšie kroky?

– Z našej strany bude maximum aktivít smerovať k tomu, aby sme uspeli vo voľbách a presvedčili voličov, že sme solídnou stranou, v ktorej je priestor aj na dialóg, a že sa neuzatvárame pred ľuďmi, ktorí majú na niektoré veci iný názor.

Skupina členov SaS si zakladá v strane názorovú platformu. Na fotke Jozef Rajtár, jana Kiššová, Natália Blahová a Ľubomír Galko. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Okrem toho, že ste členmi strany, ste ale aj poslancami parlamentu. Môžeme teraz po vzniku platformy očakávať, že sa to prenesie aj na parlamentnú pôdu a budete vystupovať inak ako zvyšok poslaneckého klubu?

– Nepredpokladám nejaké obsahové zmeny. Program strany sme tvorili desať rokov a je našou pevnou skalou. Viem si ale predstaviť, že sú ľudia, ktorí by možno niektoré ľudskoprávne alebo zahraničnopolitické témy artikulovali inak. Zásadné zmeny však nepredpokladám.

Opýtam sa inak. Vy zmeny nepredpokladáte. Do volieb ale ostáva pár mesiacov. Aký signál vznik platformy podľa vás vysiela smerom k voličovi? Nepôsobí to podľa vás na neho dojmom, že v strane nie je všetko v poriadku?

– Cieľ je presne opačný. Práve zvolanie mimoriadneho kongresu budilo rôzne iritácie a nepokoje. A my sa ich snažíme týmto upokojiť, aby sa od nás voliči neodvracali s tým, že nesúhlasia s takýmto prístupom.

A mali ste takúto spätnú väzbu?

– Chodili nám množstvá mailov, že čo sme to za slobodnú stranu, keď nevieme riadne voliť predsedu, ale vždy, keď sa objaví nejaký protikandidát, tak zvolávame mimoriadny kongres a skracujeme tak volebné obdobie. A či chceme byť stále stranou jedného muža. Neboli to príjemné maily a videli sme určité rozpaky voličov. Platforma je odkaz pre nich, že nie všetci s tým súhlasíme. Samozrejme, rešpektujem názor iných a aj názor väčšiny, ale odmietam, aby bola ignorovaná relevantná skupina ľudí a vnútrostranícka demokracia.

Nebojíte sa toho, že to strane uškodí?

– Hovorím, že cieľ je presne opačný a urobíme všetko preto, aby sa nám to takto podarilo aj odkomunikovať. Samozrejme, je možné, že niekto tomu porozumie inak, pretože na Slovensku platforma nie je vnímaná tak, ako v západných demokraciách.

Richard Sulík na kongrese povedal, že chce urobiť hrubú čiaru a ísť ďalej, sústrediť sa na voľby. Brali ste tieto slová ako mierené na vás – kritikov kongresu?

– Neviem, komu boli mierené, to je skôr otázka na Richarda. Ale som rada, že situáciu uzatvoril tak pozitívne.

Vidíte to rovnako? Urobiť za nezhodami spájanými s konaním kongresom hrubú čiaru a ísť ďalej do volieb?

– Som človek, ktorý sa vždy pozerá dopredu a nikdy sa nechcem vracať ku konfliktom bez ohľadu na to, ako vznikli. Len ak s cieľom poučiť sa z nich. Čiže áno, podpisujem sa pod to v plnej miere. Ale opakujem, nemožno ignorovať, že existujú v strane na niektoré veci iné názory.

Je pre vás Richard Sulík jasný líder kandidátky?

– Samozrejme. Trikrát podčiarknuté áno. Ani pred kongresom som to nikdy nespochybnila.

Je možné, že niekto z vás, ktorí ste ohlásili platformu, stranu pred voľbami opustí?

– Neviem o nikom, kto by sa na niečo také chystal. Za seba môžem povedať, že ja určite nie. SaS je jedinečný projekt a vložila som do neho veľa energie. Je tu množstvo ľudí, ktorých prácu si vážim a chcem na nej stavať. Pre mňa nie je politika hocikde, pre mňa je politika v SaS-ke.

A po voľbách?

– V SaS-ke. Na politickej scéne nevidím žiaden iný projekt, ktorý by ma o milimeter viac oslovil.

Richard Sulík nma sobotňajšom mimoriadnom kongrese strany kreslo predsedu obhájil. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk