Domáce Politika Top Rozhovory

ROZHOVOR Ledecký o Kiskovej strane: Vládnuť so Smerom a SNS pre nás nie je možné

Vladimír Ledecký. Zdroj: FB Je nás viac

BRATISLAVA – Viac ako 20 rokov stojí na čele obce Spišský Hrhov. To, ako sa postavil k riešeniu rómskej problematiky, si všimli aj za hranicami. Ponúk vstúpiť do veľkej politiky mal niekoľko. Áno povedal až prezidentovi Andrejovi Kiskovi, s ktorým sa poznajú roky. V jeho novej strane sa chce zamerať na rozvoj regiónov a tvrdí, že na Slovensku musíme začať doťahovať veci do konca. O tom, čo ho presvedčilo vstúpiť do vznikajúcej strany, ako sa pozerá na kauzu firmy KTAG a aké sú jeho plány do budúcna sa Glob.sk rozprával s človekom, ktorý ako prvý potvrdil vstup do Kiskovej strany VLADIMÍROM LEDECKÝM (53).

 

 

Ako dlho sa poznáte s Andrejom Kiskom?

– Ešte z obdobia predtým, ako sa stal prezidentom. Stretli sme sa na základe jeho a mojich aktivít v Spišskom Hrhove. Myslím, že nám dokonca krstil aj knihu.

Kedy ste dostali ponuku vstúpiť do strany, ktorú zakladá?

– Vždy, keď bol Andrej Kiska ako prezident v regióne alebo riešil nejaký regionálny problém, tak sme spolu komunikovali a prirodzene sme sa zhovárali aj o týchto veciach. Pýtal sa ma, či by som si vedel predstaviť, že by som sa problematike, ktorej sa venujem, venoval aj na vyššej úrovni než len samosprávnej.

Kedy padlo definitívne rozhodnutie?

– Povedal som mu, že keď si to celé rozmyslím, dám mu vedieť. Definitívne áno som povedal pár dní dozadu.

Mali ste ponuky vstúpiť do politiky aj predtým?

– Áno.

Môžete uviesť aj od koho?

– Nechcem konkretizovať, ale tých strán bolo viac. Vyše dvadsať rokov som starostom a hlavne v poslednom období som mal viacero ponúk, no nestotožnil som sa s nimi.

O strane, ktorú prezident Andrej Kiska zakladá sa zatiaľ toho veľa nevie. Čím vás práve jeho projekt oslovil?

– V prvom rade tým, že som dostal možnosť venovať sa problematike, ktorej som sa venoval doposiaľ a aktívne sa zapájať do prípravy riešení. V druhom rade to bola samotná osoba Andreja Kisku. Je z nášho regiónu, poznám ho, dôverujem mu a v drvivej väčšine vecí sa s ním stotožňujem. A tým tretím a najdôležitejším faktorom boli ľudia, ktorí do projektu idú. Za každým jedným je silný osobný príbeh alebo má za sebou niečo, čo v konkrétnej danej oblasti už dosiahol. Povedal som si fajn, do tohto kolektívu by som chcel patriť.

Hovorili ste s Andrejom Kiskom o programe strany a jej ideovom smerovaní?

– Samozrejme, aj keď musím povedať, že ma zaujímala hlavne oblasť, ktorej sa venujem a rozumiem ja. O tom, ako sa bude strana profilovať, kto v nej bude a ako bude vyzerať sme však hovorili.

Podľa prezidenta by malo ísť o stredovú stranu. Stotožňujete sa s tým? 

– Pokiaľ viem, a aj vzhľadom na tých ľudí, ktorí v nej budú, určite pôjde o stredovú stranu.

O akých ľudí ide?

– Všetko sú to praktickí ľudia, ktorí riešia praktické problémy. Nie je medzi nimi nikto, kto by bol mimo tohto prúdu.

Kde sa v rámci politického spektra radíte vy?

– Som mierny konzervatívec.

Vladimír Ledecký sa s Andrejom Kiskom pozná roky. Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

Hovorili ste s Andrejom Kiskom aj o spájaní sa jeho subjektu do predvolebných koalícií?

– Viem, že o týchto veciach rokuje. To, aká bude dohoda, záleží na lídroch jednotlivých strán a teda aj na Andrejovi Kiskovi a na tom, čo v tomto smere vyrokuje. Až na základe toho sa môžeme potom baviť ďalej. Osobne si myslím, že do volieb sa treba spájať iba s tými, ktorým hrozí, že ich hlasy prepadnú.

S ktorými stranami si viete predstaviť ísť do koalície, či už predvolebnej alebo povolebnej?

– Andrej Kiska sa v tejto otázke vyjadril jasne a ja sa s ním stotožňujem.

Prezident tiež povedal, že do koalície s SNS, Smerom a Kotlebovou stranou by nešiel. Vidíte to rovnako?

– S fašistami sa v žiadnom prípade nevyjednáva. Keby to tak malo byť, okamžite by som zo strany vystúpil. A čo sa týka ďalších dvoch strán, tak stále hovoríme, že na Slovensku potrebujeme zmenu. Keď sa pozrieme, čo všetko u nás nefunguje, či už je to zdravotníctvo, poľnohospodárstvo alebo riešenie rómskej problematiky, tak vládnuť s tými, ktorí tu boli doteraz a priviedli nás do tohto stavu, nie je možné.

Akým témam sa budete v strane venovať? Budete sa zameriavať na rómsku problematiku?

– Chcel by som sa venovať rozvoju regiónov. A samozrejme, keď hovoríme o regionálnom rozvoji, tak máme na mysli hlavne zaostalejšie regióny. Keď si pozrieme okresy, ktoré sú definované ako zaostalé – je ich sedemnásť – tak ich spoločným menovateľ je, že každý z nich má vylúčené spoločenstvá Rómov. Keď to chceme riešiť, nedá sa to bez toho, aby sme ich ignorovali.

Otázka rómskej problematiky je na Slovensku veľmi citlivá téma a citlivo ju vnímajú aj voliči. Ako k nej chcete pristupovať?

– Odkedy sa problematika Rómov na Slovensku rieši, tak celý čas mi prekáža ležérny prístup, akým sa k nej pristupuje. Veci sa nedoťahujú do konca, jednotlivé opatrenia zasa na seba nenadväzujú. Stále iba hovoríme o komplexnom prístupe, avšak komplexne tu neurobil nikdy nikto nič. To chcem zmeniť. Zároveň vám každý, kto rozumie rómskej problematike povie, že sú tri piliere, a to zamestnanosť, vzdelanie a bývanie. V Spišskom Hrhove sme začali práve prácou a začať ňou chceme aj teraz.

Prečo práve ňou?

– Po nežnej revolúcii, keď táto skupina ľudí stratila prácu, začali sa ako snehová guľa nabaľovať s tým súvisiace negatívne javy. V našom regióne je vidieť, že potom ako títo ľudia prácu získali, pomyselná guľa sa pomaličky odbaľuje. Dôležité je, aby sa veci nerobili iba formálne, ale komplexne. Viem si predstaviť, že práve tomuto by som sa venoval.

V Spišskom Hrhove ste tieto veci aplikovali úspešne, ide však o malú obec. Je však možné podobne postupovať aj v celoslovenskom meradle a aplikovať rovnaký postup celoplošne? 

– Venoval som sa rôznym projektom aj v celoslovenskom meradle, či už za súčasnej vlády alebo tých minulých. Myslím, že vo väčšine lokalít sa to dá riešiť podobne ako v našom regióne. Samozrejme, každá jedna lokalita má svoje špecifiká. Veľmi dôležití sú aj samotní predstavitelia obcí a miest. Problém je totiž často v tom, že konkrétny starosta alebo primátor sám seba neberie ako toho, kto by mal rómsku problematiku riešiť. Vláda môže poskytnúť rôzne zdroje, či pripraviť projekty, ale v konečnom dôsledku to musí byť samospráva, ktorá všetko implementuje.

Z toho, čo hovoríte vyplýva, že potrebná je schopnosť, ale aj ochota konkrétnych starostov či primátorov. Ako chcete toto docieliť?

– Na Slovensku je typické, že prijmeme dobrý zákon, ale realizácii necháme voľný priebeh. Potom sa čudujeme, že sa nič nerealizuje a dobrá myšlienka zo zákona sa neujala. Pekným príkladom sú sociálne podniky. Máme zákon o sociálnych podnikoch, ktoré majú danému mestu prinášať rozvoj. Existuje ich však iba jedna desiatka. Teraz možno štartuje druhá. V praxi však starostovia a primátori realizujú sociálne podnikanie, ale nie inštitucionalizovane. Nevedia totiž, že keď proces budú inštitucionalizovať, tak budú mať z toho viac výhod. Pritom by robili to isté, čo doteraz. Ľudí treba motivovať, školiť a informovať. Robili sme prieskum s jednou vysokou školou medzi primátormi a starostami zaostalejších regiónov. Pýtali sme sa, čo vedia o sociálnom podnikaní a úprimne vám poviem, že pokiaľ o tom neviete nič, alebo o tom viete iba veľmi málo, tak sa do toho nepustíte. Výsledky to potvrdzujú.

Vladimír Ledecký. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Ostanete aj naďalej starostom Spišského Hrhova?

– Už dávnejšie som verejne vyhlásil, že kandidovať za starostu v ďalších voľbách nebudem. Budúci rok som chcel s funkciou skončiť tak či tak. Plánujem ísť na zahraničnú misiu, robiť niekde dobrovoľníka. Druhý variant je, že si založím súkromný sociálny podnik a budem sa mu venovať. Starostom som 21 rokov a už chcem tú guľu s názvom Spišský Hrhov dať z nohy dole. Naša obec nie je zadĺžená, realizuje trvalé aktivity prinášajúce zdroje. Mal by som nechať priestor a príležitosť už niekomu inému.

Tieto plány sa ale asi len ťažko dajú zlúčiť s pôsobením vo veľkej straníckej politike.

– Pokiaľ budem v strane, tak samozrejme tieto moje priority sa odkladajú.

Rátate teda aj s tou možnosťou, že strana Andreja Kisku by sa nemusela po voľbách dostať do parlamentu? 

– Život nám prináša všetko možné a ja patrím k tým, ktorí majú vždy pred sebou niekoľko ciest. Stať sa môže čokoľvek.

Odchádza s vami do strany aj niekto ďalší so zastupiteľstva v Spišskom Hrhove?

– Nie, nikto. Aspoň o nikom neviem.

A čo sa týka starostov a primátorov ďalších miest a obcí?

– Ďalší predstavitelia samosprávy sa predstavia sami, keď to uznajú za vhodné.

V médiach sa špekuluje, že ponuku od prezidenta mal dostať aj primátor Nitry Marek Hattas. Môžete to potvrdiť?

– Nemôžem nič potvrdiť ani vyvrátiť. Každý kompetentný musí sám za seba povedať, či ide do toho a kedy.

Vstup do strany oficiálne krátko po vás potvrdil aj Juraj Šeliga, donedávna tvár iniciatívy Za slušné Slovensko. Aký je váš vzťah?

– Poznáme sa z pripravovaného projektu Andreja Kisku. Pokladám ho za hodnotovo rovnakého človeka ako som ja. Svojím osobným ťahom rozhýbal na Slovensku hnutie, čo teraz prináša výsledky v jednotlivých voľbách a prináša pozitívne zmeny.

Vladimír Ledecký. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Keď sa pozriete na kroky, ktoré Andrej Kiska ako prezident urobil, ktoré z nich hodnotíte negatívne? Prípadne v ktorých prípadoch mal podľa vás konať inak?

– S prevažnou väčšinou vecí a vyjadrení, ktoré mal, súhlasím. Samozrejme, určite sa nájdu nejaké maličkosti, s ktorým nie som celkom stotožnený.

Čo na na jeho pôsobení vo funkcii prezidenta oceňujete?

– Na Andrejovi Kiskovi , ako na jednom z mála politikov sa mi páči, že chce problém riešiť. Nestrká hlavu do piesku. Napríklad  pred rómskou problematikou. Všetci politici sa jej vyhýbajú, že im prinesie negatívne body. Ale problému sa nezbavíme, keď o ňom nebudeme hovoriť a riešiť ho a namiesto toho sa budeme tváriť, že neexistuje. Aj toto bolo motivácia, prečo som išiel do jeho projektu.

Ako vnímate daňovú kauzy firmy KTAG, v ktorej bol v minulosti Andrej Kiska konateľom?

– K podnikaniu mám veľmi blízko, aj my máme obecné firmy. A neverím politickým predstaviteľom, ktorí ho obviňujú. Je to podobné, ako pred prezidentskými voľbami v roku 2014, keď ho obviňovali zo scientológie. Po voľbách bola táto téma zrazu pasé. To isté si myslím aj o tejto kauze. Je to vykonštruované.

Hovorili ste spolu o tom?

– Áno, samozrejme, podrobne to vysvetlil.