Domáce Politika Kauzy Top Rozhovory

ROZHOVOR Poslanec Prievidze o škandále Macháčkovej: V pozemkovej kauze nesedeli ani podpisy

Zdroj: FB / Miroslav Žiak

PRIEVIDZA – Kauza poslankyne Kataríny Macháčkovej je zrejme na konci. Mestské zastupiteľstvo včera rozhodlo, že zakladateľka SPOLU zákon neporušila a na získanie pozemkov nezneužila svoju funkciu. Tomuto dňu predchádzalo niekoľko situácii, ktoré navonok mohli pôsobiť, akoby sa Macháčková snažila kauzu zamiesť pod koberec. Jednou z nich bolo aj zvláštne podanie voči mestskému poslancovi SaS a kritikovi primátorky. Glob.sk sa o celej situácii rozprával so samotným Miroslavom ŽIAKOM. Včera sa totiž rozhodovalo aj o ňom. 

 

Po dlhých mesiacoch vyšetrovania konečne padol verdikt. Macháčková zákon neporušila a nemusí preto zaplatiť ani pokutu vo výške dvanástich platov. Rozhodli o tom jej vlastní. Rovnako sa pokute vyhol aj Miroslav Žiak, na ktorého prišiel podnet za údajné vystupovanie v reklame. Odmietnutiu druhého podnetu však predchádzala kritika mestských poslancov SPOLU voči komisii. Snažili sa ju obviniť z nečinnosti vo vyšetrovaní druhej kauzy.

 

Zastupiteľstvo hlasovalo včera o podnete na vás aj o podnete na pani primátorku Katarínu Macháčkovu. Čo hovoríte na výsledky?

– Dalo sa to očakávať po vzniknutom tlaku, ktorý sme vytvorili vzhľadom na podnet na moju osobu, teda že je to účelové zastrašovanie. Pritom sa jednalo o veľmi symbolickú sumu, ktorá by bola pre mňa ako pokuta. Teda by sa to ani z politicko-marketingového pohľadu neoplatilo odsúhlasiť. Čo sa týka podnetu na pani primátorku – tam bolo jednoznačné, že väčšina zastupiteľstva je za stranu SPOLU, takže sme ani nepredpokladali  iný výsledok. Trochu som prekvapený z toho podania na mňa. Keď som počul to vyjadrenie predsedu komisie pre ochranu verejného záujmu, ktorý sám povedal, že pokuta je príliš nízka na to, aby som ňou bol potrestaný.

Vo vašom zastupiteľstve je pomerne pestrá názorová opozícia voči Macháčkovej. Ste tam vy z SaS, poslanec Takáč zo Smeru a primátorku Macháčkovu kritizoval aj Gigac z Progresívneho Slovenska. Všetci ste sa zhodli, že pochybila. Myslíte si, že poslanci za SPOLU si výstup z vašej komisie vôbec prečítali predtým, ako sa zhodli, že zákon nebol porušený? 

– Myslím si, že nie. Mali dopredu pripravené texty, ktorými ju obhajovali. My sme predložili aj nové informácie a na tie už vôbec nereagovali, boli naučení len na to, čo si dopredu prečítali z médií. My sme si aj preto niektoré informácie nechali až na dnes. Predložili sme, že pani Ondrušková a pánom Simušiakom dali v jeden deň žiadosť o stiahnutie predkupného práva, teda ťarchu, tiež v jeden deň žiadosť na kúpu pozemku. Ale aj iné, teda že pani Ondrušková mala v čase žiadania o hypotekárny úver 60 rokov, pričom všetkým nám je jasné, že v takom veku sa hypotéka nedáva. Máme aj iné zistenia, ktoré zazneli po prvýkrát. Pri vyjadrení pani Ondruškovej bol úplne iný podpis ako na žiadosti, ktorú svojho času podávala s pánom Simušiakom.

Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. FOTO TASR – Michal Svítok

Paralelne s vyšetrovaním komisie vyšetruje túto kauzu aj polícia. Budete tieto zistenia poskytovať orgánom činným v trestnom konaní? 

– Vieme, že vyšetrovanie stále prebieha, ale pokiaľ nás vyšetrovateľ sám nepožiada o tieto informácie, my určite nebudeme proaktívne konať. Na to je polícia a nie my, my nie sme vyšetrovatelia. Oni majú prístup k videozáznamu a k všetkým ostatným informáciám, ale ak nás oslovia, podklady samozrejme dodáme.

Keď vám ako komisii táto kauza pristála na stole ako ste sa s tým vysporadúvali? Prišlo vám to ako niečo neštandardné? 

– Toto patrí priamo do kompetencie komisie, vyžiadali sme si všetky materiály, aby sme nerozhodovali len tak od stola a keďže takéto niečo sa ešte nestalo, chceli sme vedieť čo najviac. Presne preto, aby neboli použité argumenty, že je to politický proces. Nie, my sme to preto nieže naťahovali, my sme získavali informácie, aby sme sa vedeli relevantne rozhodnúť.

Bola podľa vás komisia zložená tak, aby rozhodla objektívnejšie ako zastupiteľstvo? 

– Bolo to zložené z každej jednej politickej strany, ktorá je zastúpená v zastupiteľstve. Otázka je pre mňa tá, že prečo strana SPOLU v zastupiteľstve zahlasovala jednoznačne ale jednotlivci v komisii rozhodli inak. Podľa mňa toto je tá objektívnosť.

Dnešným dňom vaše právomoci v tejto veci končia. Nemôžete už urobiť nič? 

– Pre mňa je táto kauza skončená a už to zostáva v rukách polície.

Primátorka Prievidze a nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková mala záujem o pozemky už v roku 2006. Zdroj: Archív

Ako vnímajú túto kauzu obyvatelia Prievidze? 

– Neviem povedať ako to ľudia vnímajú, to vie povedať len nejaký prieskum. Ale je to v čase, kedy neprebiehajú žiadne voľby, ani parlamentné, ani župné, ani komunálne a preto dávame tomu veľkú vážnosť, lebo nemôže nikto povedať, že je to účelovo diskreditačné. Chceme to len bez krvavých očí racionálne uzavrieť.

Macháčková na zastupiteľstve kritizovala aj to, že na zasadnutie vašej komisie raz prišiel aj pán Vladimír Sloboda. Z akého dôvodu prišiel? 

– Keďže je predsedom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a tento podnet mu pristál na stole ešte predtým ako nám ho posunuli, chcel sa presvedčiť, či nám bude mestský úrad k dispozícii, čo sa týka informácii, aby sa to nezamietlo pod stôl ako v prípade nezákonne zloženej komisie. Tam boli náznaky, že sa celá kauza chcela zamiesť pod koberec.