BRATISLAVA – Slovensko si zvolilo novú vládu. Tohtoročné parlamentné voľby sa niesli v znamení viacerých prekvapení. Matovič vyhral tak, ako to predpovedali posledné verejné prieskumy. Smer pohorel, skončil v opozícii. Koalícia PS/Spolu, ktorej sa od začiatku predpovedal vysoký výsledok, skončila pred bránami parlamentu najtesnejšie v histórii. Za ľudí idú v stopách Procházkovej Siete. Ako čítať voľby medzi riadkami? A čo na výsledok hovorí odborník? O tom sa Glob.sk rozprával s politickým analytikom JÁNOM BARÁNKOM.
Už sú oficiálne výsledky volieb, do parlamentu sa dostalo 6 strán – OĽaNO, Smer-SD, Sme rodina, ĽSNS, SaS a Za ľudí. Čo hovoríte na také vysoké víťazstvo Igora Matoviča, ktoré mu nepredpovedali ani prieskumy?
-Je to dôsledok toho, že sa v spoločnosti niečo udialo a proces toho bol veľmi dynamický. To, čo sa udialo, je na politickú analýzu. Myslím, že niečo takéto sa na Slovensku udialo prvýkrát. Ešte sme nezažili taký výrazný záverečný šprint, kedy preferencie strany či hnutia vzrástli doslova zo dňa na deň. Čo bolo presnou príčinou, sa dnes nedá jednoznačne povedať. Treba si naozaj s chladnou hlavou sadnúť a zrejme urobiť aj nejaký analytický prieskum. Potom budeme múdrejší.
Je pre vás prekvapením, že sa do parlamentu tesne nedostala koalícia PS/Spolu? Čomu to prisudzujete? Uškodilo im napríklad aj to, že tesne pred voľbami robili obštrukcie v parlamente? Mohlo im to, že má Matovič 25 percent, zobrať hlasy?
-Vo všeobecnosti ide o veľké prekvapenie. Nechcem byť múdry, ale ja som možnosť, že sa koalícia PS/Spolu nedostane do parlamentu, hovoril v rozhovore pre agentúru SITA pár týždňov pred voľbami. To, čo robili, to nebola normálna predvolebná kampaň, ale išlo o aktivistické “happeningy”. A to sa im takýmto spôsobom vypomstilo. K týmto aktivistickým “happeningom” patrí aj to, že sa prespáva v parlamente, robia sa tam protesty, obsadzujú sa rečnícke pulty, či sa chodí na demonštrácie proti demonštrácii. A namiesto toho, aby oslovovali svojich voličov, tak nadávali voličom iných strán. Takto sa to jednoducho nerobí. Presne sa stalo to, čo som pred pár týždňami hovoril ako alternatívu, ktorá sa môže stať, ak budú takto ďalej pokračovať. Teraz sa môžu za tento výsledok poďakovať svojim marketingovým poradcom. A pravdupovediac, pri štýle, ktorým robili kampaň, si za to, ako dopadli, môžu len a len sami a nič iné si ani nezaslúžili.
Čo hovoríte na zloženie parlamentu?
-Igor Matovič bol vo voľbách mimoriadne úspešný. Verím tomu, že tí, ktorí boli povedzme 40-ti v poradí na jeho kandidátke ani neverili, že sa do parlamentu dostanú. To zrejme nečakal nik. Uvidíme, čo sú to vlastne za ľudia. Od toho bude veľmi veľa závisieť, lebo za celkový úpadok kvality slovenskej politiky môže najmä to, že máme jeden volebný obvod a do parlamentu sa tak dostávajú ľudia, ktorí by tam za iných okolností nemali čo robiť. To je jedna vec.
Druhá vec je možná koalícia. Tú vyskladá bez problémov, a ak sa vyskladajú aj s Kiskom, Kollárom a Sulíkom, budú mať aj ústavnú väčšinu. Tam nevidím problém. Problém by nemal byť ani pri prvej fáze, teda schvaľovaní programového vyhlásenia vlády. Nikto však nevie, čo nastane napríklad o pol roka, o rok, a či sa nevyskytne vo vláde nejaký problém.
Vrátim sa k tej ústavnej väčšine – Igor Matovič sa už teraz vyjadril, že by zobral do vlády Sme rodina, SaS a Za ľudí. Je to viac, ako reálne potrebuje. Hlavným dôvodom je to, že chce ústavnú väčšinu. Ako hodnotíte tento krok?
-Je to logické, pretože ak chce zmeniť niektoré veci v súdnictve, tak na to potrebuje ústavnú väčšinu, čo je minimálne 90 hlasov.
Matovič striktne odmieta rokovanie s predstaviteľmi ĽSNS. No podľa jeho slov k voličom Kotlebovcov treba mať úctu. Je to iná rétorika, ako pred 4 rokmi, kedy sa Kotlebovci dostali prvýkrát do parlamentu. O čom to svedčí? Môže to zmeniť polarizáciu spoločnosti?
-Určite takéto vyjadrenie môže istým spôsobom okresať hrany, ktoré tu v tejto téme máme. Je dobré, že nehovorí antagonisticky voči tým ľuďom, teda tak, že by ich považoval za nepriateľov. Ide o ľudí, ktorí mali istú motiváciu k tomu, prečo volili práve Kotlebovu stranu. Nemôžeme hovoriť, že všetci sú fašisti, neonacisti a podobne. Jednoducho, každý z nich mal k tomuto kroku istú motiváciu, majú rovnaké práva, ako všetci voliči. Ich strana je v parlamente legitímne. Môžem Matoviča pochváliť za to, že nejde na hranu. Tie vášne, ktoré tu vznikli, boli dostatočne vyhrotené pred voľbami. Dôvodom boli najmä slová a činy Alojza Hlinu a kandidátov za strany PS/Spolu. Takže je konečne čas na to, aby to celé utíchlo, aby sa tie vášne upokojili.
Kotlebovci majú v týchto voľbách nižší výsledok, ako pred 4-mi rokmi. Okrem toho dosiahli aj nižšie čísla, než im predpovedali prieskumy. O čom to vypovedá?
-Myslím si, že Matovič vzal časť voličov aj práve Kotlebovcom. Je to pre mňa dôkaz toho, že Kotleba mal vo svojom elektoráte veľa protestných voličov, ktorí sa chceli postaviť vláde Smeru. Akonáhle takýto volič zistil, že rovnaký protestný hlas môže dať aj Matovičovi, a istým spôsobom ide tiež o prejav voči estamblishmentu, ktorý tu bol doteraz, tak sa rozhodol práve pre Matoviča. A ten je pre ľudí prijateľnejší, ako Kotleba. A to svedčí o tom, že voliči Kotlebovcov nie sú fašisti, jednoducho obaja (aj Matovič, aj Kotleba), majú medzi priaznivcami aj protestných voličov, ktorí možno ani nevedia, čo chcú, ale jasne vedia, čo nechcú.
Bude táto vláda štyroch strán hodnotovo vyvážená a tým pádom aj stabilná?
-Toto bude trošku problém. Sám Matovič dnes v diskusiách priznal, že nechce hlásať hodnotové témy, aby z toho nebol konflikt. Uvidíme. Problémom je, že Matovič nie je kresťanský politik, ale mal na kandidátke ľudí ako Anna Záborská či Richard Vašečka, ktorí sú čistí kresťanskí politici. A Matovič má tým pádom určite aj hlasy bývalých voličov KDH, keďže ide o bývalých členov KDH. Takže, nemyslím si, že to tak bude zo začiatku, môže prísť aj k hodnotovým konfliktom, a aj k pnutiu. Nehovorím iba o koalícii, ale aj o poslaneckom klube hnutia OĽaNO.
Vidíte v stranách takých ľudí, ktorí by boli schopní riadiť ministerstvá?
-Budem úprimný – aj áno, aj nie. Myslím si, že strana SaS môže zvládnuť ekonomické ministerstvá, aj silové rezorty nájdu vhodných ľudí. Avšak mená, ktoré som si čítal, ktoré sa dostali do parlamentu, mi nič nehovoria, nepoznám ich, sú to neznámi ľudia, o ktorých nič nevieme. Neviem ich vyhodnotiť, či sú schopní riadiť ministerstvo obrany alebo pôdohospodárstva, čo je tiež mimoriadne dôležitý rezort. Neviem, počkajme si na výsledok. Matovič môže spraviť aj to, že na rezorty dosadí aj nestranníkov. O to ťažšie je to ale pre toho človeka, pretože nemá politické krytie. Avšak ako hovorím – sú tam ľudia, ktorých si viem na niektorých rezortoch predstaviť. Je tam ale veľmi veľa ľudí z kandidátok, ktorí sú neznáme tváre. Je na predsedoch strán, aby nás presvedčili, že ide o relevantných ľudí.
Hovorili ste o nestranníkoch. Počas diskusií padol zo strany Andrej Kisku nápad, či by nebolo vhodné začať rozmýšľať nad tým, aby sa niektorí ľudia z PS/Spolu a KDH obsadili do niektorých inštitúcií. Igor Matovič povedal, že to bude predmetom rokovaní, ale je toho názoru, že ak tak rozhodli voliči, nemalo by sa to meniť. Aký je váš názor na túto vec?
-To je absolútna hlúposť. Nemám k tomu čo viac povedať.
Máme tu podobný fenomén ako spred štyroch rokov – kiskovcom bolo predpovedané, že budú mať cez 8%, nakoniec ledva preliezli parlamentom. Rovnaký priebeh sme videli aj pri Procházkovej Sieti. Oni to vysvetľujú antikampaňou a tým, že sú krátko na politickej scéne. Je toto podľa vás dôvodom?
-Určite áno. Išlo síce o antikampaň, ale do istej miery relevantnú. Nech si v strane Za ľudí urobia poriadok, pretože vo videách nešlo o amatérskych hercov, keď v nich vystupoval aj Andrej Kiska. Vždy, keď idete do volieb, musíte počítať aj s antikampaňou.
A ako by sa mala strana popasovať s tými videami, keď hovoríte, že by si mali urobiť poriadok v strane?
-Myslím si, že by mali vymeniť predsedu.
Smer priznal prehru, Pellegrini hovorí o ponúknutí funkcie podpredsedu strany. Nemal by to byť práve Robert Fico ako predseda strany, kto vyvodí personálnu zodpovednosť za neúspech strany vo voľbách?
-Ide o to, čo povie Robert Fico – a teda, či je pohár s vodou ešte poloplný alebo je už poloprázdny. Z Roberta Fica sa stal nevyspytateľný politik. On sa v tomto zmenil do veľkej miery po tom, ako odišiel z funkcie premiéra a robí veci, ktoré by sme od neho v minulosti ani nečakali. Ako Fico zareaguje, či si postaví hlavu a bude chcieť strane aj voličom dokázať, že ešte majú šancu, tak to vám neviem povedať. On chcel odísť, všetci vieme ako, ale keďže mu to nebolo umožnené, tak neviem, čo sa v jeho hlave odohráva.
Čo možno očakávať od Smeru v opozícii?
-Smer sme už zažili v opozícii, oni majú veľmi kvalifikovaných ľudí. Čiže môžeme čakať veľmi ostrú a tvrdú opozíciu. A aj odbornú. O tom je parlamentná demokracia.
Prečo Smer stratil drvivú väčšinu regiónov?
-Jednoducho povedané, oni si v Smere nejak neuvedomili, že je iný svet. Že svet Bašternákov už skončil. Bašternák je odsúdený, Kočner je odsúdený, aj keď ešte neprávoplatne. Oni sa snažili ten systém udržať čo najdlhšie a nejakým spôsobom to pozametať pod koberec, čo sa nepodarilo. Svet sa jednoducho zmenil po dvojnásobnej úkladnej vražde novinára a jeho snúbenice, kedy už aj na polícii či na prokuratúre pretiekol pomyselný pohár trpezlivosti a znesiteľnosti. Jednoducho, tí ľudia si povedali, že už bolo dosť, že sa už nenechajú tak veľmi okrádať. A opozícia na čele s Matovičom sa snažila o to, aby ľuďom dokazovali, že dôvera v Smer je zbytočná. Možno si Smer aj uvedomil, že nastala zmena, ale nevedeli, čo s tým robiť, pretože kostlivcov v skrini jednoducho majú.
Mohlo to, že Matovič neustále ukazoval na korupciu Smeru a koalície, zapríčiniť fakt, že si Matovič získal regióny?
-Určite to je jeden z dôvodov. Ďalšími môže byť to, že politická scéna na Slovensku sa “sprimitivizovala”. Matovič bol niekedy exot na politickej scéne, ale medzitým prišli aj iné strany. Netvrdím, že sú antisystémové, ale ak si zoberiete lídrov strán, nie je to nič moc. Napríklad pri KDH ich obyčajný kresťanský volič ani nevedel, čo tá strana chce, pretože súhlasili s paktom o neútočení s liberálmi, ktorí sú za potraty, ktorí sú za to, aby mali homosexuálne páry registrované manželstvá. A to Matovič neurobil. Išlo o istú anarchizáciu politickej scény, ktorá išla veľmi rýchlo dole s kvalitou. Toto všetko Matovičovi hralo do karát. Matovič je excelentný kritik. Avšak, jedna vec je kritika, druhá vec je budúcnosť. Otázkou je, či bude vedieť byť aj konštruktívny, to ale ukáže až čas.
SNS a Most-Híd, ktoré boli vládne strany, sú mimo parlamentu. Čo ich dohnalo do takéhoto stavu?
-Most-Híd jednoznačne to, že maďarská koalícia na poslednú chvíľu neodsúhlasila predvolebné spojenie. Určite strane nepomohla ani koalícia so Smerom.
Čo sa týka SNS, Andrej Danko môže mať do istej miery pocit krivdy, pretože dal ľuďom viaceré sociálne opatrenia – rekreačné poukazy a podobne. On si to pokazil svojim typickým ťarbavým vystupovaním na verejnosti a veľmi mu v tom “pomohli” médiá, ktoré ho mikroskopicky kontrolovali. Ale na druhej strane, kto by si nezgustol na tom, ako predseda parlamentu bozkáva kapitánske výložky? Smerom von tieto veci možno prevážili aj to pozitívne, čo sa snažil urobiť a presadiť. Všetci si napríklad pamätáme to, keď pred dvomi rokmi ako blesk z jasného neba vypovedal koaličnú zmluvu, nik nevedel prečo. Neviem, či sa obklopoval nejakými poradcami, ale ak áno, radili mu veľmi zle.
V týchto voľbách bola vysoká volebná účasť. Oproti roku 2016 vyššia zhruba o 10 percent. Čo ľudí zmobilizovalo k tomu, aby išli voliť?
-Zacítili, že môžu poraziť Smer. To bol veľmi silný mobilizačný faktor. Pred štyrmi rokmi takáto silná emócia nebola, vtedy mal Smer ďaleko vyššie preferencie. Ľudia teraz zacítili, že by sa Smer dal poraziť. A to ich motivovalo k tomu, aby sa mobilizovali.
Mohlo by vás zaujímať
- FOTO Volebná noc veľa napovedá. Matovič meral teplotu, Fico sa skrýval pred novinármi
- VIDEO Smrť, bitka či omyly. Toto sú TOP momenty volebného dňa
- Zahraničné médiá píšu o voľbách na Slovensku. Vplyvný denník nazval Matoviča populistom
- Ešte pred mesiacmi ho zatracovali, dnes je víťazom volieb. Matovič “ukradol” preferencie kotlebovcom aj progresívcom
- NAŽIVO ZO ŠTÁBOV Matovič je víťaz volieb, PS/SPOLU pohoreli
- Voľby sú za nami. Zostavuje sa nová vláda