Regióny Šport Piešťany Top

ROZHOVOR s Dáriusom Rusnákom: Na majstrovstvá sveta by som zobral iba pár hráčov zo zámoria

Zľava hokejisti Martin Chovan, Marek Ďaloga a Patrik Koch počas prípravného kempu slovenskej hokejovej reprezentácie. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

PIEŠTANY – Slovenská hokejová reprezentácia má pred majstrovstvami sveta v Lotyšsku za sebou sériu ôsmych prípravných stretnutí, počas ktorých realizačný tím vyskúšal viac ako dve desiatky hráčov. Od pondelka 10. mája má reprezentácia na programe tretí kemp v “bubline”, ktorý bude zároveň posledným v rámci prípravy v domácom prostredí. Po týždni v tréningovej záťaži odcestujú v nedeľu 16. mája do Rigy a na šampionáte sa prvýkrát predstavia v jeho otvárací deň, v piatok 21. mája vo večernom dueli A-skupiny proti Bielorusku. O nominácii, hráčoch aj príprave sme sa preto rozprávali s legendárnym slovenským hokejistom a kapitánom majstrov sveta z roku 1985 Dáriusom Rusnákom.

 

Ako by ste zhodnotili prípravné zápasy slovenskej reprezentácie pred svetovým šampionátom?

– Potešilo ma najmä výkony mladých chlapcov, vidno, že sú to perspektívni hokejisti, z ktorých môže niečo byť. Samozrejme je to iba začiatok ich kariéry, ale môžu niečo dokázať. Zároveň si myslím, že by nemali ísť všetci na majstrovstvá sveta, maximálne tak dvaja – traja. Majstrovstvá sveta budú totiž pre nich úplne iná herná úroveň. Navyše bude na Slovensku v auguste kvalifikácia na olympiádu a bude dobré, aby sa v tíme vytvorila väčšia konkurencia. Aj keď prídu hráči z NHL, ktorí budú počas leta doma a je pravdepodobne, že budú mať záujem reprezentovať. Do Pekingu chce ísť každý. Treba povedať, že v príprave sme už dávno nemali tak dobrý korčuliarsky tím, to je veľké plus.

Aké negatívne veci ste videli v našej hre?

– Čo mi chýba je väčší dôraz pred bránkou, lebo keď sme si už vypracovali šance, tak sme ich nedokázali využiť. Finálová fáza nám nejde. Chýba tam väčšia zohratosť jednotlivých hráčov, nie je tam zautomatizovaná súhra a to si musia hráči natrénovať. Jednotlivé zápasy mali svoju úroveň a ich kvalita postupne stúpala. Najlepšie to bolo proti Česku. Určite by sme potrebovali konfrontáciu s mužstvami TOP kategórie ako sú Švédi, Fíni alebo Rusi. Dva zápasy s Čechmi boli dobré, ale hráči jedného aj druhého mužstva sa poznajú a nasadenie, súboje, dôraz neboli preto hraničné. Česi hrajú technický hokej a v tom sme sa im dokázali vyrovnať, no súboje so Severanmi sú úplne iné, rýchlejšie, tvrdšie. Rusi naopak majú svoju strojovú hru a my potrebujeme aj takéto stretnutia.

 

Legenda kanadského hokeja Mark Messier (vľavo) a Dárius Rusnák pred vyhodnotením najlepších hráčov duelu Česko – USA na MS 2019. FOTO TASR – Pavel Neubauer

 

V príprave sme dostali málo gólov, ale málo sme aj dali. To je už dlhodobo veľký problém slovenskej reprezentácie, prečo?

– Mali sme v mužstve veľmi veľa mladých hráčov, ktorým chýbajú skúsenosti. Bolo to vidno na Jurajovi Slafkovskom, ktorý mal v každom zápase viacero šancí, ale dal iba jeden gól. Tam bolo vidno, že talent je, vie sa dostať do šancí, ale cítiť a vidieť, že ešte neodohral žiadny ligový zápas medzi dospelými. Vo Fínsku v TPS Turku hral iba dorasteneckú ligu a to je veľký rozdiel. Naopak Martin Faško-Rudáš už hral našu extraligu, už mal väčší prehľad, viac si dovolil, ale aj jemu chýbajú skúsenosti s ťažkých zápasov. Veľmi milo ma prekvapili výkony Mareka Hrivika s Petrom Cehlárikom. Vidno, že hrajú vo švédskej lige. Vedeli si prihrať, neprehrávali súboju pri mantineloch, boli sebavedomí, dôrazní. Takýchto som ich nespoznával.

Otázkou je koho a koľko hráčov nominovať zo zámoria, ale veľký výber nemáme. Koho by ste zobrali na MS?

– Je to ťažko hodnotiť, veľa bude záležať na tom, koľko zápasov odohrali jednotliví hráči v nižších súťažiach a v NHL. Treba vyhodnotiť aj ako hrali v minulosti v reprezentácii a aké by mali úlohy v tíme. Ale určite by som nezobral všetkých. To platí aj pre hráčov z NHL. Určite by som vyskúšal Mariána Studeniča alebo Martina Feherváryho.

Čo brankári, ktorá trojica by mala byť v nominácii?

– Jednotkou by mal určite Július Hudáček, ktorý dokázal, že je z našich brankárov najlepší. Dvojkou Branislav Konrád a ako tretí do partie určite mladý Adam Húska, ktorý je veľký talent. To je trio, ktoré by malo ísť do Lotyšska na svetový šampionát.