BRATISLAVA – Niektoré máme na tele od narodenia, iné sa nám vytvoria počas života. Niekto ich má menej, inému zasa ,,zdobia” každú časť tela. Znamienka k životu jednoducho patria, avšak dbať na ich zdravý vývoj mnohí zabúdajú. Nielen o význame prevencie, ale aj o včasnej diagnostike sa redakcia Glob.sk rozprávala s dermatologičkou MUDr. ANDREOU TVRDOŇOVOU.
Prečo je dôležité nepodceňovať vyšetrenie a kontrolu znamienok? Čo všetko dokáže lekárske vyšetrenie odhaliť?
– Vzhľadom na to, že stále pribúdajú pacienti s kožnými onkologickými ochoreniami, vyšetrenie znamienok by malo byť úplnou samozrejmosťou, tak ako preventívne stomatologické alebo gynekologické vyšetrenia. Práve ním vieme odhaliť nielen zmenu znamienok tzv. melanocytárnych lézií, ale aj vznik nádorov nemelanínového pôvodu – bazaliómu a spinocelulárneho karcinómu. Včasný záchyt a liečba pomáhajú zlepšiť prognózu týchto ochorení.
Ako často by mal človek absolvovať takúto návštevu u dermatológa?
– Ako som spomínala, vyšetriť by sme sa mali dať 1-krát do roka, najlepšie po lete, keď nie je pokožka nadmerne pigmentovaná. Pacienti s rizikovými /dysplastickými/ znamienkami chodia na kontroly zvyčajne 2 až 3-krát ročne.
Stáva sa nejaká časť populácie rizikovou skupinou?
– Rizikových skupín v rámci populácie je viacej. Najčastejšie sú to ľudia s bledou kožou – fototyp I, prípadne so stratou pigmentu (vitiligo), s nadmerným množstvom znamienok na tele, s pozitívnou rodinnou anamnézou na onkodermatologické ochorenie, pacienti trpiaci inými onkologickými ochoreniami, autoimunitnými ochoreniami, pacienti na imunosupresívnej (imunitu tlmiacej) liečbe. Netreba zabudnúť na ľudí pracujúcich v exteriéri, s nadmernou UV expozíciou počas dňa.
Prečo je potrebné chrániť si znamienka pred UV žiarením? Je nutné si ich chrániť len počas leta?
– Používaním UV krémov vieme ochrániť znamienko pred zmenami vyvolanými opakovaným spálením. Tieto časom vedú ku vzniku onkologického ochorenia. Znamienka je nutné si chrániť nielen počas leta. Pri pobyte na horách v zimnom slnečnom počasí je riziko spálenia rovnaké a niekedy až vyššie.
Ako prebieha toto vyšetrenie?
– Vyšetrenie by malo byť komplexné, začína rozhovorom. Pýtame sa na pozitívnu rodinnú anamnézu na onkodermatologické ochorenie, nezabúdame ani na iné ochorenia a ich samotnú liečbu. Niektoré z nich totiž ovplyvňujú prípadnú frekvenciu pravidelných vyšetrení znamienok. V poslednom rade je samotné vyšetrenie kože celého tela špeciálnym prístrojom – dermatoskopom. Pomocou neho vieme znamienko 10-násobne zväčšiť a posúdiť jeho aktuálny stav. V dnešnej dobe sú čoraz viacej nápomocné digitálne dermatoskopy. Vedia počítačovo zanalyzovať a vyhodnotiť mieru bezpečnosti znamienka. Všetky dáta sa zaznamenávajú na elektronické médiá a následne sa porovnáva dynamika zmien v znamienkach počas určitého časového obdobia.
Ako dokáže laik včas odhaliť, že sa s jeho znamienkami niečo deje a mal by vyhľadať lekársku pomoc?
– Samovyšetrením znamienok si môže každý človek odhaliť prípadné „zlé“ znamienko. Hlavnými kritériami zmeny sú ABCDEFG kritériá.
A – predstavuje asymetriu. B – predstavuje okraj, podozrivé znamienko je neostro ohraničené. C – farba, ak má znamienko viacero odtieňov, je potrebné ho ukázať odborníkovi. D – priemer, melanómy majú väčšinou väčší priemer ako 5mm. E – sa myslí evolution, vývoj znamienka. F – znamená smiešne vyzerajuci nález (funny looking lesion), je iné ako ostatné znamienka. G – rast melanómu do výšky. Dôležité je riadiť sa subjektívnymi pocitmi v znamienku – pocitom svrbenia, pichania, neskorým prognostickým znakom je krvácanie.
Kedy je potrebné uvažovať nad odstránení znamienok?
– Indikáciou na odstránenie znamienka je jeho poloha na tele a zmeny v dermatoskopickom obraze. Znamienka rastúce na mechanicky iritovaných miestach by sa mali pravidelne odstraňovať kvôli opakovanému poškodzovaniu. Znamienka vykazujúce nie pozitívne zmeny pri dermatoskopickom vyšetrení sú odosielané na chirurgickuú excíziu a histologické vyšetrenie.
Stretli ste sa počas svojej praxe s pacientmi, ktorí toto vyšetrenie odkladali až na poslednú chvíľu? Ako takéto správanie môže ovplyvniť zdravotný problém?
– Napriek tomu, že za ostatné roky sa urobila veľká osveta v rámci pravidelných vyšetrení znamienok a včasnom záchyte malígneho melanómu, je veľká skupina ľudí, ktorí považujú „vyrezanie znamienka“ za spúšťač malígneho bujnenia. Bohužiaľ, prichádzajú neskoro s rozvinutými pokročilými známkami ochorenia a často so zlou prognózou.
Máte vedomosť o tom, aké reálne percento populácie absolvuje takéto vyšetrenie?
– Terapia malígnych melanómov v pokročilom štádiu je náročná a prognóza vyliečenia veľmi nízka. Nemám presný udaj o percente populácie s absolvovaným vyšetrením znamienok, ale na základe vlastných skúseností viem, že má narastajúci charakter. Napomáha k tomu pravidelný plošný skríning znamienok ako je EMD (Európsky melanómový deň), ktorý prebieha každoročne v májových dňoch.