Koronavírus Domáce Šport Top

ROZHOVOR s futbalistom Karolom Meszárošom. Hráči si perú doma a na tréningy nosia vlastné flaše

Futbalová sezóna v Česku sa začala, liga by mohla začať už koncom mája. Aj pre Karola Meszároša v Českých Budějoviciach. Zdroj: dynamocb.cz

BRATISLAVA – Športový život sa pomaly, pomaličky vracia do normálu. Aspoň k základnému fungovaniu, aj keď oveľa väčšiu výhodu majú momentálne individuálne športy pred tými kolektívnymi.  

 

Najmä futbalisti majú stále problém, keďže bez kontaktov, súbojov a najmä bez spoločných tréningov a zápasov sú na tom rovnako, ako počas kompletných reštrikcií a obmedzení. V Česku, ako v prvej európskej krajine s prísnymi opatreniami, urobili v tomto smere určite úľavy a povolili futbalistom trénovať, aj keď v obmedzenom režime a za špeciálnych podmienok. Musia byť v skupinách maximálne po ôsmych, bez využívania šatní, vnútorných priestorov a toaliet alebo musia dodržiavať dvojmetrovú vzdialenosť. O tom, ako aktuálnu situáciu vnímajú samotní hráči, sa Glob.sk porozprával s Karolom Meszárošom, bývalým hráčom bratislavského Slovana, ktorý v súčasnosti pôsobí v Českých Budějoviciach.

Futbalová sezóna v Česku sa začala, liga by mohla začať už koncom mája. Aj pre Karola Meszároša v Českých Budějoviciach. Zdroj: dynamocb.cz

Aký bol úvodný tréning?

– Tak konečne sme na ihrisku, už sme na to čakali viac ako mesiac, veď sme sa chystali iba doma a mali sme toho plné zuby. Behanie a behanie. Tréning sme mali bez kontaktov a súbojov, máme klasické rozcvičky, trénujeme rozdelení na dve skupiny po sedem hráčov na dvoch ihriskách – prihrávky a streľbu spojenú s kondičným behaním. Celý tréning trvá 70 minút, ale je to veľmi výživný tréning.

Ale rúška alebo iné ochranné prvky počas tréningu používať nemusíte?

– Český futbalový zväz vydal presné podmienky za akých môžeme trénovať. Každý máme vlastnú fľašu, ktorú si nosíme so sebou, na tréning prichádzame už prezlečení, takisto aj domov. Nevyužívame spoločné priestory, ani sprchy, ani toalety, šatne. Odtrénujeme a ideme domov. Lopty majú na starosti kustódi, ktorí ich po tréningu dezinfikujú. Rovnako tak aj ostatné vybavenie a výstroj.

Trénovať iba v skupinách, bez súbojov, kontaktov a pri dodržaní dvojmetrovej vzdialenosti musí byť pri futbale zaujímavé. Čo sa dá za týchto podmienok trénovať a najmä dokedy?

– Všetci čakáme, ako sa bude celá situácia v spoločnosti vyvíjať, či pandémia ustúpi a aké budú ďalšie opatrenia od vlády a futbalového zväzu. Momentálne trénujeme v navrhovanom režime, takže je to stále viac menej individuálny tréning, ale už spolu na štadióne. Sám som zvedavý, ako to tréneri v nasledujúcich dňoch nastavia. Takže uvidíme, dokedy budeme improvizovať, ale verím, že už nie dlho.

Futbalová sezóna v Česku sa začala, liga by mohla začať už koncom mája. Aj pre Karola Meszároša v Českých Budějoviciach. Zdroj: dynamocb.cz

Šatne máte zavreté, aj sprchy, domov v aute môžete ísť iba každý sám  – čo je asi pre vás ten najmenší problém. Čo dresy – nosíte si svoje, alebo vám klub zabezpečuje pranie a ich výmenu na každý tréning?

– Dostali sme dve sady tréningových súprav, ktoré si striedame a doma si ich aj perieme. Ale to sme robili v podstate celý posledný mesiac, kedy sme mali individuálny tréningový plán.

Kontroloval vás niekto počas tréningu, či sa dodržujú všetky hygienické pravidlá?

– Nevšimol som si, že by tam bola nejaká kontrola, možno ak preventívne. Ale myslím si, že nebude nikto zbytočne riskovať, aby klub dostal zbytočnú pokutu, alebo aby sa zakázalo skupinové trénovanie. Všetci dodržujú nastavené pravidlá.

Zápasy v týchto podmienkach sú nerealizovateľné. Ak by sa súťaž začala podľa navrhovaného termínu 8. júna, budete mať výnimku, alebo bude celá príprava bez zápasov a nabehnete hneď na ligové zápasy?

– To ešte nevieme, sú tam viaceré termíny. Spomína sa 8. jún, kedy by mal byť život v Česku už úplne v normále. Môže to byť o týždeň skôr alebo už aj koncom mája. Čakáme, čo sa bude diať. Čím skôr sa začne, tým lepšie. V základnej časti máme ešte odohrať šesť kôl plus nadstavbu, zápasov je tam veľa. Určite počítame, že sa bude hrať systémom streda – sobota, takže čakáme na rozhodnutie zo zväzu. Situácia sa mení každým dňom.

Mohlo by vás zaujímať: