Domáce Šport Top

ROZHOVOR s Jaroslavom Halákom. V Bostone ostanem do konca kariéry, dostal som skvelú zmluvu

Slovenský brankár Bostonu Bruins Jaroslav Halák. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – V NHL pôsobilo alebo ešte stále pôsobí veľa skvelých slovenských hokejistov. Iba dvaja však získali minimálne dve individuálne ocenenia pre najlepších hráčov ligy.

 

Stan Mikita a Jaroslava Halák. Legendárny útočník Chicaga bol štyrikrát najlepším strelcom NHL, dvakrát najproduktívnejším hráčom a dvakrát najslušnejším hokejistom súťaže. Kým Mikita góly dával, Halák má opačné povinnosti a úlohy, on musí gólov dostávať čo najmenej. Nuž a v tomto smere je jedným z najlepších brankárov NHL za posledných 10 rokov. Aj preto už po druhýkrát v kariére získal William M. Jennings Trophy, spolu s fínskym Tuukkom Raskom.

Tá sa v NHL udeľuje dvojici, ktorá dostala v základnej časti najmenej gólov. V 70 stretnutiach inkasovali spolu iba 174 gólov a Boston má spomedzi všetkých tímov aj najnižší priemer inkasovaných gólov – 2,39 na zápas. Halák sa raduje už zo svojej druhej William Jennings Trophy, prvýkrát ju získal v sezóne 2011/2012, ešte vo farbách St. Louis Blues. Glob.sk sa s ním porozprával nielen o tejto cene, ale aj o novej zmluve a jeho aktuálnej situácii v Bostone.

Jaroslav Halák s fanúšikmi po zápase NHL proti Anaheimu Ducks. Zdroj TASR / AP
Čo hovoríte na to, že ste opäť získali prestížnu William Jennings Trophy?
– V prvom rade ďakujem za všetky gratulácie. Samozrejme, je to pocta pre obidvoch brankárov, ale musím vyzdvihnúť aj spoluhráčov, bez nich by to nebolo možné, keďže hokej je kolektívny šport. Je to vizitka celého mužstva a tvrdej driny počas sezóny.
Cenu ste získali po druhýkrát, navyše je to jediná cena pre slovenského hokejistu v NHLv tejto sezóne. Ukazuje sa, že ste s Raskom najlepším brankárskym duom v NHL.
– Som rád, že sa mi ju podarilo získať po druhýkrát. Teraz je to viac špecifické, keďže sezóna bola predčasne ukončená. Navyše s Tuukkom máme skvelý vzťah, ukazovateľom sú dané výsledky.
Nová zmluva v Bostone, prestížna cena – dá sa povedať, že okrem problémom s koronavírusom máte za sebou úspešnú sezónu. 
– S novou zmluvou som veľmi spokojný, vedenie Bostonu preukázalo záujem obnoviť spoluprácu. V Bostone som strávil už dve sezóny, máme tu s rodinou zázemie, skvelú partiu v šatni a hlavne šancu vyhrať každý jeden zápas a získať Stanley Cup. Takže rozhodovanie bolo o to ľahšie.
Sezóna by mohla pokračovať od polovice júla. Aký máte momentálne program, kedy by ste mohli začať so spoločnými tréningami?
– Odkedy bola prerušená sezóna, zakúpil som si nejaké tréningové pomôcky, stacionárny bicykel. Snažím sa udržiavať v kondícii ako najlepšie viem v daných podmienkach. Pred tým, ako začneme opäť spoločne trénovať, musia byt splnené určité kritéria. Vedenie ligy berie situáciu veľmi vážne a snaží sa postupovať opatrne.
Počas leta ste vždy boli zvyčajne na pár týždňov doma na Slovensku. V tomto roku asi pre mimoriadne udalosti urobíte výnimku. 
– S rodinou sme počas nečakanej a vynútenej domácej dovolenky zostali v Bostone. Nechceli sme riskovať ochorenie zbytočným cestovaní. Ak by sa veci pohli a sezóna by sa dokončila, manželka s deťmi by odišla domov na Slovensko a ja by som musel tohtoročnú letnú návštevu odložiť na budúci rok.

Mohlo by vás zaujímať: