Župné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR s kandidátkou na župana: Jarmila Tkáčová (SNS)

KOŠICE – Národniari do boja o Košický samosprávny kraj vyslali Jarmilu Tkáčovú. Tá sa pokúsi prebrať žezlo po terajšom županovi Zdenkovi Trebuľovi. V našom rozhovore prezradila, prečo je nespokojná a čo je najväčším problémom župy.

Prečítajte si profil kandidátky!

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Nespokojná. Na jednej strane ako občan takmer necítim, že máme krajskú samosprávu. Župan je skôr celebrita ako reálny správca. Na strane druhej sú tu vypuklé problémy, ktoré sa vlečú a na riešenie ktorých bolo času, ale reakcie zo strany vedenia župy pripomínajú skôr hasenie požiarov ako reálne skutky. Na reštart už ani nie je potenciál. Nepretržité vykonávanie funkcie nasadí človeku klapky a stráca zmysel pre realitu.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Ťažko sa rozhodnúť vybrať jeden. Zlý stav cestnej infraštruktúry? Po rozbitých a chýbajúcich cestách neprídu  investori ani turisti,  nehovoriac o škodách, ktoré na takýchto cestách vznikajú na autách. Alebo vysoká nezamestnanosť v hladových dolinách? Nie sú podnikatelia, ktorí by investovali do tvorby pracovných miest, chýba kvalifikovaná pracovná sila ako kuchári, čašníci,  remeselníci. Stagnáciu cítiť hlavne v najchudobnejších hladových dolinách a osadách. Nezamestnaných je tam veľa, hlavne tých dlhodobo, ktorí už nemajú prakticky žiadne pracovné návyky.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Kampaň bude financovaná cez transparentný účet SNS, ktorý je zverejnený. Vyúčtovanie za svoju osobu uverejním na svojej webovej stránke www.tkacova.sk.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Osobnosťou županky, ktorá bude hovorcom a vyjednávačom za občanov a  samosprávy. Musí ju byť vidieť a počuť, musí od kompetrentných žiadať to, čo komunity reálne potrebujú.  Pretože nie úradníci od stola, ale ľudia žijúci v konkrétnej lokalite najlepšie vedia, čo im chýba. A to im musíme dať. Je tu aj nástroj cez splnomocnenca vlády pre najmenej rozvinuté okresy, ktorého možnosti je potrebné  maximálne využiť  a inšpirovať ho vlastnými požiadavkami.

Foto: SITA/Diana Černáková