Župné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR s kandidátkou na župana: Renáta Kaščáková (SaS)

TRENČÍN – Opozícia v podobe SaS, OĽaNO, NOVA, KDH, OKS, Zmena zdola a DÚ Slovenska postavila v Trenčianskom samosprávnom kraji jednu spoločnú kandidátku, liberálku Renátu Kaščákovú. Aj ona odpovedala na naše otázky o tom, ako vníma súčasné vedenie župy a čo by zmenila!

Prečítajte si profil kandidátky!

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Súčasné vedenie župy vnímam ako súčasť štýlu vládnutia Roberta Fica a strany Smer-SD. Príliš veľa sľubuje, ale málo plní. Peniaze sa míňajú len s krátkodobým cieľom slávnostne prestrihnúť pásku.  Uspokojujú sa najmä potreby nominantov a spriaznencov vládnucej strany, občania sú mimo. Tí ani netušia, načo im je župa. V jej obrovskom úrade sa cítia stratení. Súčasné vedenie s tým nič neurobilo, hoci malo šancu a aj plné ústa sľubov. Nie som s tým spokojná.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

V každom regióne nášho kraja je to niečo iné. Napríklad na hornej Nitre je to budúcnosť baníkov, o ktorú sa nikto nezaujíma. Na myjavských kopaniciach je to  zase sklamanie mladých ľudí z nedostatku možností nájsť si tu uplatnenie. Pálčivou témou je určite verejná doprava, vzdelanie bez dostatočného prepojenia na prax, ale aj trestuhodné mrhanie eurofondmi. Asi najvážnejšou a pre občanov aj najcitlivejšie vnímanou témou je však mizéria  v zdravotníctve a chýbajúce sociálne služby. Ľudia čakajúci na lekára od štvrtej ráno alebo nedôstojne živoriaci v starobe, chorobe alebo núdzi nie je obraz hodný 21.storočia. Najpálčivejšie je podľa mňa to, že župa nič nerieši poriadne, ale všade len pláta diery.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Financovanie mojej kampane je verejné – používam transparentný účet strany SaS, na ktorom mám na svoju kampaň z vedenia strany vyhradených 100 tisíc Eur.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Zatlačím na vládu, keď v nej bude SaS. Vláda v súčasnom zložení nevenuje pozornosť VUC ani dnes, keď má väčšinu županov zo svojho hniezda. Všetko sú len reči a sľuby, alebo naopak nepremyslené, nárazové formy jednorazovej „pomoci“, ktoré však v praxi neprinášajú výsledok.  Viď nezmyselné stámiliónové dotácie do baníctva – priniesli dlhodobý osoh akurát tak majiteľom baní, ale baníci a ich rodiny svoju budúcnosť istú nemajú. Pozornosť treba venovať nielen VUC, ale aj obciam a mestám, teda samospráve ako celku. Treba zmeniť celkový štýl regionálnej politiky, aby občania pocítili naozajstné zlepšenie svojho bezprostredného života.

Foto: SITA/Peter Maďar