Župné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Jozef Uhler

BRATISLAVA – Županom sa mieni stať aj Jozef Uhler, bratislavský miestny poslanec a zástupca starostu Jaroviec. Pozrite sa, čo považuje za najväčší problém župy a čo by zmenil, ak by boj o post predsedu BSK vyhral.

Prečítajte si profil kandidáta!

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Súčasné vedenie župy premrhalo 8 rokov a niet sa čo diviť, že ľudia nevidia v župe žiadny prínos. Zákon jej jasne určuje kompetencie, ale súčasné vedenie len kĺže po povrchu a nevenuje energiu skutočným riešeniam pre dopravu, školstvo, sociálne odkázaných ľudí, či cestovný ruch. Spokojní môžu byť podnikatelia napojení na župu a médiá, ktorým župa platí státisíce za osobnú propagáciu župana Freša.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Najsilnejšou kompetenciou župy a zároveň najpálčivejším problémom je skutočné riešenie dopravy k kraji. Toto vám povedia aj všetci moji protikandidáti, ktorí pre to dodnes nič neurobili. Ako predseda komisie dopravy hlavného mesta viem, že doprava nie je len problém samotnej Bratislavy, ale celého kraja. Každé ráno do hlavného mesta prúdi viac ako stotisíc áut. Je to preto, že ľudia z regiónu nedostali lepšiu ponuku. Župa je povinná zabezpečiť pravidelnú taktovú dopravu a nadväznosť spojov a zároveň byť lídrom pozitívnych zmien aj v iných oblastiach – napríklad záchytných parkoviskách, ktoré by mali slúžiť predovšetkým obyvateľom kraja. Inak budú ľudia stále viac a viac využívať autá. Tu nejde o žiadny zázrak. Zvládol to susedný Juhomoravský kraj, zvládne to aj bratislavský. len treba viac ambície a chuti do skutočných riešení.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Robím to najtransparentnejšie, ako je to vôbec možné – financovanie mojej kampane je zverejnené od januára na transparentom účte, už pol roka predtým ako to vyžadoval zákon. Nemám čo skrývať.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Problém žúp nie je pozornosť vlády, ale to, ako župy narábajú s kompetenciami a peniazmi. Župa má byť partnerom aj štátu aj mestám a obciam tak, aby z toho mali prospech ľudia. Tých nezaujímajú večné spory o tom, kto za čo môže, kto si nespravil domácu úlohu a kto je väčší kohút. Ľudí zaujímajú výsledky a či veci fungujú.

Foto: SITA/Marko Erd