Župné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA, SaS, KDH)

TRNAVA – Trnavský samosprávny kraj chcú zatiaľ opanovať dvaja kandidáti. Jedným z nich je poslanec NR SR Jozef Viskupič. Čo považuje za najväčší problém župy a ako by to zmenil? Dočítate sa v našom rozhovore.

Prečítajte si profil kandidáta!

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Kandidatúrou na župana, okrem iného, vyjadrujem aj maximálnu nespokojnosť s vedením župy. Aký zmysel majú pre ľudí dnešné župy? Pýtal som sa seba aj iných, ako vnímajú úrad TTSK, kedy a pri akej príležitosti s ním prišli do kontaktu. Stretol som len minimum ľudí, ktorí by mali priamu  skúsenosť so župou. Úrad a predseda kraja sú veľmi vzdialení obyčajným ľuďom a významnou mierou prispeli k stavu, kedy si veľká časť verejnosti myslí, že VÚC sú zbytočné a je potrebné ich zrušiť. Pritom možnosti kraja, finančné zdroje a ľudský potenciál v kraji je obrovský.

Ako príklad môžem uviesť cestovný ruch a turizmus. Susedíme s tromi krajinami – Česká republika, Rakúsko a Maďarsko, čo ponúka jedinečnú príležitosť pre rozvoj turizmu, cyklociest, turistických chodníkov a regionálnej dopravy. Sme vyspelý región na európskej úrovni, ale kvalita služieb tomu nezodpovedá. Doprava a cesty sú v žalostnom stave a župa roky odkladá riešenia. Na jednej strane nás môže tešiť, že do regiónu prichádzajú nové investície a vznikajú pracovné miesta ako napríklad Peugeot, Samsung a najnovšie Amazon. Na druhej strane tomu cesty a ich kapacita absolútne nestačia. Tvoria sa kolóny, ktoré sú dlhé niekoľko kilometrov, neustále zápchy v centrách miest a dlhodobo nám chýbajú dopravné riešenia. O kvalite ciest ani nehovoriac. Projekt obchvatu Senice existuje od roku 1995 a dodnes sme sa ho nedočkali. V Hlohovci, kde čelia dopravnému preťaženiu a pripravujú  druhý ťah mestom, takzvaným mostom, sa dočkali od župana Mikuša odpovede, že „riešenie akýchkoľvek nových mostov alebo obchvatov je nad sily samosprávneho kraja.“ Pýtam sa potom, a občania určite tiež, načo nám je taký kraj a taký župan? JA SOM ODHODLANÝ TO ZMENIŤ.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Komunikácia župy s občanmi, primátormi, starostami, úplne chaotická prioritizácia cieľov kraja, absencia vízie, zadlžovanie budúcich generácií a zlé použitie zdrojov kraja na sociálne a vzdelávacie kompetencie kraja. Preto prioritne obnovím komunikáciu so všetkými primátormi, starostami a spoločne budeme riešiť problémy, ktoré trápia obyvateľov kraja. Treba zriadiť „koalíciu odhodlaných a ochotných“ starostov, primátorov a začať ťahať za jeden koniec.  Nechcem, aby sme kvôli opravám chodníkov museli brať nové a nové úvery, pretože župa nevie s peniazmi daňových poplatníkov hospodáriť. K vyrovnanému rozpočtu si župa musela na tento rok zobrať úver 18 miliónov eur, lebo to nie je schopná dosiahnuť dobrým hospodárením. Celková suma dlhu kraja ku koncu tohto roka dosiahne 59 miliónov eur. TTSK je v hodnotení finančného zdravia samosprávnych krajov podľa INEKO tretí najhorší samosprávny kraj. Horšie sú na tom len BBSK a KESK. Na tejto priečke sa drží dlhodobo od roku 2012 (s výnimkou 2014, kedy poskočil o 1 priečku). Medzi rokmi 2009 – 2011 sa TTSK umietňoval ešte horšie – na poslednej, resp. predposlednej priečke. Pre kraj, v ktorom sídli Peugeot či Samsung, a do ktorého prichádza Amazon, sú to neakceptovateľné parametre.

Rovnako, sa má župa starať o svoj majetok a dôsledne kontrolovať, na čo dáva finančné prostriedky. Ak rozhoduje o majetku, mala by to riešiť s dotknutými mestami, obcami a priamo obyvateľmi, ktorých sa to týka. Nie ako sa to stalo v prípade internátu vo Voderadoch.

Župan Mikuš roky čakal, kým letisko Piešťany nevykázalo dlhy až 1,5 mil eur, kým to začal “akože” riešiť. Riešiť likvidáciou letiska a župného majetku, ktorý patrí nám všetkým. Kandidujem aj preto, aby sa majetok kraja nelikvidoval, ale rozvíjal a slúžil všetkým ľuďom.

Za posledných 10 rokov napríklad poskytol samosprávny kraj milión eur neziskovej organizácií Čistý deň a župan sa doteraz nevyjadril k tejto megakauze a k ohrozeniu zdravého vývoja detí, ku ktorému v tomto dome hrôzy došlo. Kvalita sociálnych služieb musí byť prioritou – a je ju potrebné aj adekvátne finančne podporiť. Alebo ďalšie divné priority župy, keď kraj dáva viac na vydávanie časopisu Rodný môj kraj (448 tisíc eur) ako na podporu športu (2016 30 tis; 2017 60tis).

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Samozrejme. Všetky položky, ktoré súvisia s financovaním kampane, budú zverejnené na transparentnom účte a odpočet kampane plánujem zverejniť aj na webovom sídle kampane www.jozefviskupic.sk.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Najlepší spôsob by bol súčasnú vládu škriepok, chaosu a nestability vymeniť. OĽaNO systematicky pracuje na tvorbe alternatívy, ktorá snáď príde skôr ako v roku 2020. Posledné dni ukazujú, že hádky v koalícii môžu priniesť predčasné voľby a môže skôr vzniknúť vláda, ktorá územne a správne členenie prehodnotí a vznikne reálna politická vôľa „župy“, ako ich dnes poznáme, zrušiť. Rozdeliť kompetencie krajov medzi štát a zreformovanú miestnu a mestskú samosprávu alebo zredukovať počet žúp sú recepty ako vyššie územné celky zefektívniť, pritiahnuť bližsie k ľuďom a dať im taký význam a zmysel, ktorí občania budú vidieť, cítiť a ocenia ho.

Foto: SITA/Marko Erd