Župné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Rastislav Trnka

KOŠICE – Pomôcť Košickému kraju sa bude usilovať aj Rastislav Trnka, nezávislý kandidát s podporou strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA a Šanca. S prácou súčasného župana spokojný rozhodne nie je a prezradil nám, čo by chcel zmeniť.

Prečítajte si profil kandidáta!

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Posledné týždne sa intenzívne stretávam s ľuďmi v našom kraji. Hovoria mi, ako to tu majú radi, ako tu chcú zostať žiť, ale prekáža im, že kraj je zaspatý. Pýtam sa ich, či sa im tu žije lepšie ako pred štyrmi rokmi. Odpoveď je jednoznačná – nežije. Nie je tu viac pracovných príležitostí, cesty sa neopravujú, východ nie je atraktívnejší ako býval. A čo je najhoršie, utekajú nám mladí ľudia za prácou a rozdeľujú sa rodiny. Po 12-ročnom vedení župy pánom Trebuľom a dominancii strany Smer v Košickom samosprávnom kraji vidíme všetci množstvo premárnených príležitostí a stále väčšie zaostávanie regiónu. Myslím, že robia obrovské množstvo chýb a ich opakovanie je pre náš život v tomto kraji nebezpečné.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Kdekoľvek v kraji máme stretnutia s občanmi, najčastejšie mi opakujú, že kraj zaspal v týchto oblastiach: dlhodobo neriešená vysoká nezamestnanosť, zlá situácia sociálne odkázaných, zlý stav zdravotníctva, úpadok školstva, cestná sieť, životné prostredie a korupcia. To všetko sú oblasti, ktoré mladý a energický župan môže rozhýbať alebo vyriešiť. Preto kandidujem. Chcem, aby sa opäť začali riešiť existujúce problémy. Nie sú to neprekonateľné úlohy. Je to otázka vôle.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Už teraz je zverejnené. Zriadil som transparentný účet, kde je možné sledovať kompletné financovanie mojej kampane. S našim súperom, ktorý ma krytie z Bratislavy, sa nevieme porovnávať, ale teší ma, že za nami stoja ľudia a podporujú rozhýbanie kraja. To je viac ako hory peňazí.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Východ Slovenska nie je žiadna zabudnutá periféria, narodili sme sa tu a chceme tu žiť. Chceme využiť šikovnosť našich ľudí. Ja mám dosť energie a drzosti, aby som ju vláde ukázal a vypýtal si jej pozornosť. Aj ona tu má voličov, o ich hlas sa tiež uchádzam. Nemôžu ho ignorovať a pchať hlavu do piesku. Východ nesmie byť odkladisko pre vyslúžilých a unavených politikov Smeru. Vláda nám môže byť partnerom, ktorým, aby som bol úprimný, už dvanásť rokov nebola. Budem trvať na tom, aby nám vláda pomohla s investíciami do infraštruktúry a výskumom. Spojím sa aj s Prešovským krajom, aby náš tlak bol silnejší.

Foto: Rastislav Trnka