Župné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Štefan Škultéty (nezávislý)

TRENČÍN – Kraj, v ktorom žije, by chcel zmeniť aj dlhoročný primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty. Ten sa chce stať trenčianskym županom ako nezávislý kandidát a prezradil nám, čo ho k tomu motivovalo.

Prečítajte si profil kandidáta!

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

So súčasným vedením župy a s tým, v akom je kraj stave, spokojní nie sme. Súčasný župan nám pred ostatnými voľbami sľuboval kvalitatívnu a generačnú zmenu na čele TSK, táto však podľa nášho názoru neprišla. Župan Baška sa uspokojil s tým, že bude iba údržbárom župy a predĺženou rukou straníckej centrály Smeru v TSK. Následky, ktoré to má, sú odpoveďou na Vašu druhú otázku.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Trenčiansky kraj má podľa inštitútu INEKO najhoršie všeobecné nemocnice v republike, čo sa týka hospodárenia a poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Máme kvalitných lekárov, ktorí však pôsobia v katastrofálnych podmienkach. Naše nemocnice sú silno zadĺžené a kvalita starostlivosti nezodpovedá 21. storočiu. Župa dopláca okrem iného aj na nespravodlivé financovanie všeobecných nemocníc v porovnaní s koncovými zariadeniami. A župan Baška mlčí.

Ďalším problémom je naše školstvo – podľa rankingu slovenských škôl, ktorý robí každoročne INEKO, máme štyri základné školy v TOP 10 ZŠ v poslednom zverejnenom rebríčku, ale nemáme v ňom žiadne gymnázium. Počet študentov zapojených do programu duálneho vzdelávania je na úrovni štatistickej chyby. Kraj uprel pozornosť na odborné školstvo, ktoré je však najväčším producentom nezamestnaných v našom kraji.

Opomenúť nemožno ani dodnes neexistujúcu integrovanú dopravu v TSK, žiadne cesty postavené z eurofondov a tristný stav budovania infraštruktúry pre cyklistov, hoci župan Baška v kampani (ako i naposledy) bicykluje po celom kraji.

Trenčiansky kraj je zároveň podľa rebríčku Transparency International od roku 2011 neprestajne “lídrom” v netransparentnosti spomedzi všetkých VÚC. Tento stav sa nezmenil ani za súčasného vedenia.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Financovanie našej kampane je zverejnené, realizuje sa cez transparentný účet vedený vo Fiobanke. Narozdiel od niektorých iných kandidátov je tak dosledovateľný každý cent, ktorý minieme a dostaneme.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Myslíme si, že netreba tlačiť na vládu, aby župám venovala viac pozornosti, ale aby dala krajom viac kompetencií. Župa musí byť silnou inštitúciou, ktorá nebude v područí straníckych bossov a záujmov. Je nemysliteľné, aby župan v parlamente hlasoval za zákony, ktoré sú v priamom rozpore so záujmami samosprávnych krajov.

Foto: Štefan Škultéty