Domáce Spoločnosť Top Rozhovory

ROZHOVOR s podmorskou fotografkou: Žralokom ľudské mäso nechutí. Nie sme pre nich korisť

Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová

Existuje aj legálny lov žralokov? Ak áno, v akom pomere je s tým ilegálnym?

– Výlov žralokov je vo väčšine krajinách legálny. No vďaka spolupráci s vedcami a rôznymi organizáciami sa nám postupne darí dostávať stále viac a viac žralokov pod globálnu ochranu. Väčšina žralokov však pod ochranou stále nie je. Na svete je veľmi málo miest, kde je úplný zákaz výlovu. Tieto chránené oblasti predstavujú nádej pre veľké množstvo druhov žralokov, a to najmä pre ich možnosti rozmnožovania.

Trh s morskými plodmi je vo svete veľmi rozšírený. Bohužiaľ, vyskytuje sa na nich aj nespočetné množstvo uhynutých žralokov. V ktorých krajinách je takýchto trhov najviac?

– Precestovala som množstvo krajín, so zámerom zdokumentovať rybolov žralokov. Súčasťou mojej práce je teda aj fotografovanie. Nezameriavam sa však iba na krásu oceánov. Mojim zámerom je ukazovať prostredníctvom fotografie skutočnú, miestami aj veľmi drsnú, realitu výlovu a obchodu so žralokmi. Krajiny, ktoré sú najviac zasiahnuté touto činnosťou sú Indonézia, India, Španielsko, Taiwan, Japonsko a Mexiko.

 

Zámerom je tiež poukázať na drsnú realitu, ktorá sa odohráva na rybích trhoch a pri výlove žralokov. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová

Za koľko sa dá na rybom trhu kúpiť žraločie mäso či plutvy?

– Žraločie plutvy sa predávajú na trhu za 200 až 400 dolárov za kilogram. Jedna miska polievky zo žraločej plutvy stojí približne 100 dolárov. Stretávam sa aj s tým, že ľudia bývajú prekvapení z toho, že žraločie mäso nie je na trhu až tak drahé. A každým rokom sa jeho cena znižuje. Je to aj kvôli tomu, že  ľudia začínajú vnímať ich mäso ako nezdravé, priam toxické, a tak vo väčšine krajinách tamojší rybári mäso pri love neberú, odrežú žralokom iba plutvy a ešte za živa ich hodia späť do oceánu, kde sa bez pohybu zadusia.

Kto takýto druh tovaru kupuje?

– Najväčšie percento plutiev sa importuje do Hong Kongu, ale taktiež do Taiwanu a Číny. V týchto krajinách považujú polievku zo žraločej plutvy za symbol bohatstva a podávajú ju často na rôznych prestížnych udalostiach. Žraločia plutva nepridáva polievke žiadnu ďalšiu chuť.

Počas svojej práce ste v bezprostrednom kontakte so žralokmi. Ako by ste opísali túto prácu?

– Keď plávam v oceáne, obkolesená žralokmi, pociťujem bezpečie a nádej, že oceán a celá naša príroda má ešte stále šancu prosperovať. Žralokom a ich reči tela rozumiem, nie je to až také ťažké. Niekedy mám pocit, že im rozumiem lepšie ako niektorým ľuďom.

 

Lucia Baranová sa žralokov nebojí. V ich prítomnosti sa cíti bezpečne. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová