Regióny Šport Top Rozhovory

ROZHOVOR s Róbertom Šuníkom: Ľudia už majú všetkého plné zuby a individuálne športujú

Profesionáli bojujú za amatérov. Športové osobnosti žiadajú návrat detí na športoviská. Zdroj: pixabay.com

PRIEVIDZA – Ako deti sme športovali každý deň, veríme, že šport je najlepšou zdravotnou prevenciou. Imunitu nezískame sedením doma. Podporujeme návrat detí na ihriská. Sme za návrat športu. To je iba zopár myšlienok, ktoré vyslovili osobnosti slovenského športu na záchranu toho amatérskeho v rámci petície “Za návrat športu”.

 

Cieľom známych profesionálnych športovcov je, aby upozornili na problémy, ktoré sú v dobe pandémie na Slovensku a spoločne bojujú za návrat detí na ihriská. O spúšťaní amatérskych súťaží iniciátori petície nehovoria, požadujú len bezpečný tréningový proces pre deti a mládež. Dlhšie držanie detí doma môže mať podľa nich obrovský dopad na spoločnosť a zdravú populáciu. Zámerom je osloviť tých najvyšších, v ktorých kompetencií sú rozhodnutia o uvoľnení športu. Zoznam.sk sa o plánoch a aktivitách petície “Za návrat športu” rozprával s jedným z je zakladateľov Róbertom Šuníkom.

Kto všetko podporuje petíciu, koľko už máte vyzbieraných podpisov a čo je vašim cieľom? 

– K iniciatíve sa pridávajú profesionálni aj amatérski športovci, individuálni športovci, mládežnícke kluby, zdieľajú to ľudia na sociálnych sieťach. Za dva týždne sme dokázali osloviť celé Slovensko a máme už viac ako 8 900 podpisov. Treba povedať, že aj keď medzi hlavnými iniciátormi petície sú futbalisti, nie je to iba o futbale. Aj keď futbal je najmasovejší šport. Máme veľkú podporu od hokejistov, volejbalistov, basketbalistov, hádzanárov, golfistov, tenistov. Iniciatíva má zastupovať nielen futbal, ale všetky športy na Slovensku a hlavne deti. Našim cieľom je získať výnimku na tréningový proces pre exteriérový a interiérový šport, samozrejme, za dodržiavania prísnych hygienických podmienok. Chceme, aby naše deti športovali rovnako ako v zahraničí. Cieľom tiež je, aby deti navštevujúce školu mohli aj trénovať. Zároveň chceme, aby boli pripravené jasné podmienky pre rekreačný šport.

Dokedy budete v petícii pokračovať?

– Petícia bude pokračovať dovtedy, pokým sa budú pridávať hlasy a budú vypočuté naše konštruktívne pripomienky. Naším prvým cieľom je mať 10-tisíc podpisov a potom chceme vytvoriť určitý tlak na kompetentné orgány, aby šport dostal podobnú výnimku akú majú školy. Aby bolo zrejmé, že keď núdzový stav skončí, kto môže za akých podmienok športovať. Lebo neexistuje štatistika, že pri športe sa môže ľudia nakaziť vírusom, že športovci sú riziková a ohrozená skupina. Práve naopak. Ak sú športovci pozitívni na COVID-19, tak sa nakazili nie pri športe, ale doma, v hromadných dopravných prostriedkoch alebo v práci. Je to promile percenta a možno aj menej. Šport totiž vždy bol, je a bude prevenciou pred chorobami. Za pravdu nám dávajú aj čísla z okolitých štátov, kde možno práve preto, že im je umožnené športovať, majú percentuálne čísla nižšie vo väčšine zásadných ukazovateľoch.

Kto všetko vám už vyjadril podporu z osobností slovenského športu?

Sú tam futbaloví reprezentanti Martin Škrtel, Juraj Kucka, Igor Demo, hádzanár Oliver Rábek, volejbalista Martin Sopko, florbalista Ján Komínek, boxer Tomy Kid Kovács alebo hádzanárka Monika Rajnohová. To je iba začiatok, podpora nám prichádza aj zo zahraničia.

Aká je reakcia vlády a najmä MŠVVaŠ, pandemickej komisie a hlavného hygienika. Ako s nimi komunikujete? Majú vôbec záujem situáciu riešiť?

Zatiaľ komunikujeme iba na úrovni štátneho tajomníka pre šport, tým je Ivan Husár, ktorý reagoval pozitívne a vítal túto iniciatívu. Keď budeme mať 10-tisíc hlasov chceme diskutovať na danú tému aj so splnomocnencom pre šport Karolom Kučerom. Zatiaľ sme žiadny prísľub nedostali aj z dôvodu, že momentálne platí na Slovensku núdzový stav, je zákaz vychádzania a platí tu covid automat. Celú situáciu drží v rukách konzílium odborníkov, takže teoreticky sa nemôže športovať. Aj keď reálne vidíme, že ľudia už majú všetkého plné zuby a individuálne športujú. Našim cieľom je preto nastaviť parametre, že keď sa súčasná situácia zmení a otvoria sa školy, tak aby mal aj šport rovnaké prioritné postavenie a podmienky.

Neuvažovali ste získať podporu aj u prezidentky Zuzany Čaputovej?

Určite uvítame stretnutie s ktoroukoľvek autoritou, ktorá bude ochotná si nás vypočuť prípadne podporiť naše rozumné argumenty. Ak jednou z týchto autorít bude aj pani prezidentka, samozrejme, budeme radi. Jednotlivé autority chceme osloviť, keď budeme mať splnenú prvú métu zbierania podpisov, keď ich bude 10-tisíc. Predpokladám, že by to mohlo byť budúci týždeň. Určite chceme stále komunikovať aj s Ivanom Husárom a Karolom Kučerom.