Politika Domáce Prezidentské voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR Šefčovič o kauze Bašternák: Do väzenia nastúpil počas vlády Smeru

Maroš Šefčovič podporu od politikov nechce. Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Do boja o prezidentský palác vstúpil medzi poslednými. Napriek tomu sa mu podarilo osloviť voličov a dostať sa až do druhého kola. Zisk 18,66 percent však nie je až taký vysoký, ako očakával on či strana Smer-SD, ktorá ho v kandidatúre podporovala. Na svoju súperku Zuzanu Čaputovú stratil takmer pol milióna hlasov. Na to, aby ju dobehol mu ostáva len jedenásť dní. Napriek tomu rokovať o podpore s politickými stranami, či neúspešnými kandidátmi nechce, ani nebude. Na otázky o svojich plánoch do najbližších dní odpovedal pre Glob.sk kandidát na prezidenta a podpredseda Európskej komisie MAROŠ ŠEFČOVIČ (52). 

 

Do druhého kola ste postúpili so ziskom 18,66 percent. Na svoju súperku strácate takmer pol milióna hlasov. Dva týždne sú krátka doba, ako ich chcete získať?

– Prvé kolo ukázalo, že približne 60% ľudí nezdieľa hodnoty mojej súperky. Ja sa o dôveru týchto ľudí budem jednoznačne uchádzať. Sociálnym programom, dôrazom na tradičné rodinné hodnoty, celospoločenským zmierom. A chcem, aby sme sa konečne začali baviť o naozajstnom programe pre Slovensko. To mi doteraz chýbalo.

Nepoškodila vám v kandidatúre podpora Smeru-SD – najmä v čase, kedy sa rozhodovalo o závažných kauzách, v ktorých sa skloňovali aj mená predstaviteľov Smeru?

– Kandidujem ako Maroš Šefčovič, prichádzam s čistým štítom a rokmi otestovanou nezávislosťou. To je nespochybniteľné a dokonca mi to viackrát povedali z očí do očí aj novinári. Pokiaľ ide o kauzy, som ten, kto presadzuje zásadu „padni komu padni“. Pre mňa sú napríklad posledné udalosti, kedy polícia vzniesla závažné obvinenia a pán Bašternák nastúpil na trest odňatia slobody, zásadným ukazovateľom toho, že systém funguje. A možno by nebolo zlé si pripomenúť, že tie povestné „vratky“ DPH si pán Bašternák uplatnil za vlády Ivety Radičovej. A do väzenia nastúpil za vlády, ktorú vedie Smer-SD.

Už počas volebnej noci ste hovorili, že chcete osloviť všetkých voličov – aj neúspešných kandidátov. Budete rokovať s niektorým z nich, aby vám vyjadril podporu aj verejne?

– Nemám v pláne rokovať s politikmi, uchádzam sa o dôveru ľudí, voličov.

Béla Bugár sa nechal počuť, že bude rokovať so Zuzanou Čaputovou, nakoľko volič Mostu-Híd zrejme preferuje viac ju. Ako vnímate tento jeho postoj?

– Neriešim to, pretože politické dohody a politikárčenie do prezidentských volieb nepatria. Budem sa sústrediť tak, ako doteraz na ľudí a komunikáciu s nimi.

Čo čakáte, že urobí SNS?

– Neuchádzam sa o podporu politických strán, ale o podporu ľudí na Slovensku. Ponúkam program pre celé Slovensko.

Zaujali ste kritický postoj voči spôsobu kampane Zuzany Čaputovej, ako aj niektorých médií. Znamená to, že vstupujete do boja tentoraz v bojovnejšej nálade a budete sa voči svojej súperke ostrejšie vyhraňovať ako doteraz?

– Finále prezidentskej voľby je o dvoch kandidátoch. Je úplne jasné, že medzi mnou a pani Čaputovou sú odlišnosti. Mám nielen iné, bohaté skúsenosti, ale aj iné postoje k zásadným spoločenským otázkam. To, na čo sa pýtate, je v tomto zmysle úplne prirodzené.

Prečítajte si aj predvolebný rozhovor s Marošom Šefčovičom pred prvým kolom volieb TU.

Galéria
Kandidát Šefčovič odvolil. Zdroj: SITA / Alexandra Čunderlíková
Maroš Šefčovič sa následne vrátil s pohárom piva v ruke medzi svojich hostí. Zdroj: Topky.sk
Volebná noc Maroša Šefčoviča. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Volebná noc Maroša Šefčoviča. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
V druhom kole sa stretnú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. FOTO TASR – Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next