BRATISLAVA – Hemoroidy trápia nemalú časť populácie, napriek tomu sú stále tabuizovanou témou. Aj keď sa ľudovo nazývanej ,,zlatej žile“ dá ľahko predísť, sami prispievame k jej tvorbe. Aj v tomto prípade platí, čím viac otáľate nad vyhľadaním odbornej pomoci, tým viac škodíte sebe samému. Nielen o spôsobe liečby, ale aj o príznakoch naznačujúcich vážnosť situácie sa Glob.sk rozprával so špecialistom na ochorenia konečníka a hrubého čreva MUDr. MARTINOM STRATENÝM.
Hemoroidy trápia ženy aj mužov. Kto má s týmto ochorením najčastejšie problémy?
– Nedá sa to presne špecifikovať, je to problém, kde je prevalencia (výskyt hemoroidálneho ochorenia) rovnaká aj u mužov, aj u žien. Akurát u žien býva častejšia symptomatológia. Čiže sa ochorenie prejaví častejšie. Špecifická kategória sú tehotné ženy. Sú najrizikovejšia kategória. Až 50 % tehotných žien má nejakú formu perianálnych symptómov, z toho až 93 % súvisí s hemoroidálnym ochorením.
Má nejaká skupina ľudí väčšiu predispozíciu na tvorbu hemoroidov? Prečo?
– Práve spomínané tehotné ženy. Súvisí to s obstipáciou, ktorou často trpia, anatomickými a fyziologickými zmenami počas tehotenstva, ale hlavne v poslednom trimestri. Po tehotenstve väčšinou problémy odoznejú. Ak nie, treba vyhľadať odborníka. Netreba sa zbytočne trápiť. Preto treba ku ženám po pôrode pristupovať skôr konzervatívne a samozrejme v hre je aj ďalšie tehotenstvo…
Nakoľko je to problém súčasnej populácie?
– Hemoroidálne ochorenie môžeme považovať za ochorenie súčasnej populácie, vysedávanie na toalete s telefónom, tabletom. Životospráva, nízky príjem vlákniny a tekutín s následnými vyprázdňovacími problémami. Sedavý spôsob života.
Prečo sa hemoroidy vôbec tvoria?
– Hemoroidálne plexy sú fyziologickou súčasťou normálnej anatómie spodnej časti konečníka a análneho kanála. Vplyvom predisponujúcich faktorov dochádza k rozširovaniu, dilatácii cievnych štruktúr. Strate podpornej funkcie tkaniva, ktoré ich pôvodne držalo na ich mieste, ich prolabovaniu z análneho kanála a, samozrejme, krvácaniu.
Dá sa tomu nejako zabrániť alebo eliminovať riziko ochorenia?
– Prvým krokom je zmeniť zlý životný štýl, respektíve zlozvyky. Napríklad to vysedávanie s telefónom na toalete. Nie je dôvod byť tam dlhšie ako 5 minúť. Určite treba dbať na stravu bohatú na vlákninu, treba si prizerať aj príjem tekutín. A, samozrejme, ak nás trápia časté hnačky, treba včas hľadať príčinu, aby sa neskôr nevyvinulo ťažké ochorenie.
Aké sú prvé príznaky?
– Takým úplne základný je bezbolestné krvácanie. Mnoho pacientov príde vystrašených, že majú onkologické ochorenie a pritom ide práve o prejav hemoroidov. Je nutné ale rozlíšiť vnútorné a vonkajšie hemoroidy, vonkajšie sú nezaujímavé a pokiaľ nie sú akútne komplikované, netreba ich liečiť. Liečia sa hemoroidy vnútorné a aj tu liečba závisí od štádia ochorenia a symptomatológie.
Hemoroidy sú v spoločnosti ešte stále tabuizovanou témou. Sú pacienti ostýchaví pri návšteve lekára?
– Samozrejme, že áno. Predsa vstupujeme do absolútne intímnej témy, treba si však uvedomiť, že je to ochorenie, ktoré sa dá liečiť a netreba sa zbytočne hanbiť a najmä nie trápiť sa. Často pacienti otáľajú s návštevou lekára a snažia sa problém riešiť dostupnými prípravkami v lekárni, alebo čo je ešte horšie, „zaručenými“ radami na internete. A potom prichádzajú častokrát až s komplikáciami a v pokročilejšom štádiu ochorenia.
Hemoroidy sú nepríjemné ochorenie. Je vyšetrenie bolestivé, prípadne liečba?
– Hemoroidy nekomplikované nie sú bolestivé ochorenie. Vyšetrenie je nebolestivé s minimálnym diskomfortom a liečba v začiatočných štádiách je ambulantná, nebolestivá. Vždy sa snažíme v čo najviac možnej miere vyhovieť komfortu pacienta.
Je možnosť, že hemoroidy sami zmiznú? Kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc?
– Závisí to od štádia ochorenia, v ktorom sa pacient nachádza. Prvé štádium sa dá liečiť zmenou životného štýlu, hygienicky-vyprázdňovacích návykov a úpravou stravovania. Hemoroidálne nekomplikované ochorenie sa prejaví nebolestivým krvácaním. V pokročilých štádiách prolapsom (vybiehaním uzla) po stolici, až s nutnosťou zatlačenia pacientom späť.
Ako prebieha liečba hemoroidov? Je to dlhodobý proces?
– Opäť to závisí od štádia ochorenia. Čím pacient navštívi špecialistu skôr, tým je liečba menej komplikovaná, miniinvazívna, bezbolestná a s minimálnym diskomfortom bez nutnosti operačného zásahu v anestéze. Bez práceneschopnosti.
Niektorí odporúčajú pri liečbe hemoroidov použiť prírodné zdroje (maste, bylinky či pilulky). Sú tieto produkty účinné?
– Áno, dostupné formy uvedených preparátov zmierňujú akutizované, zhoršené prejavy hemoroidálneho ochorenia. Sú účinné, ale treba si uvedomiť, že neliečia ochorenie, len zmierňujú symptomatológiu.
Môžu sa hemoroidy pacientom vrátiť? Ak áno, prečo?
– Môžu sa vrátiť, preto po liečbe treba dodržiavať zásady prevencie, ako sme si už povedali. Ak pokračujú pacienti vo vysedávaní na toalete, pretrvávajú zápchy. Pri nedostatočnom príjme tekutín a vlákniny je to cesta do “záhuby “.
Musia pacienti, ktorí prekonali hemoroidy, dodržiavať iný režim ako tí, čo sa s ochorením nestretli?
– Je to stále tá istá rada, treba dodržiavať ten úplný základ a nebudú nás hemoroidy trápiť. Menej sedieť, najmä menej sedieť na toalete, naozaj to nie je miesto na vybavovanie si korešpondencie, prijímať viac tekutín, zlepšiť stravovanie. A najmä treba povedať, že ak už problém mám, treba navšetíviť špecialistu, nie je dôvod na strach, či hanbu, je to problém, ktorý dnes už riešiť vieme.
Mohlo by vás zaujímať:
- Používaním známych nosových kvapiek hrozí zástava dýchania. Nemci ich chcú zakázať
- FOTO Nemocničná strava naháňa hrôzu. Prečo Slovákom servírujú iné jedlá ako zahraničným pacientom?
- FOTO Mnoho detí skončí cez sviatky na pohotovosti. Neuveríte, čo všetko im lekári vytiahli z dýchacích ciest
- VIDEO Z nového detského urgentu vám padne sánka. Čakanie na lekárov je minulosťou, sami prídu za vami
- Alkohol je najčastejšou príčinou smrti mladých ľudí. Holdujú mu už 11-ročné deti