Domáce Šport Top

ROZHOVOR s bývalým sudcom arbitrážneho súdu CAS v Lausanne Janom Šťovíčkom o šanciach Slovana v boji proti UEFA

Renomovaný právnik, expert na športové právo a sudca arbitrážneho súdu CAS v Lausanne Jan Šťovíček. zdroj: Facebook

BRATISLAVA – Stres, nervozita, málo času, zákulisná hra, diplomacia, veľká vojna právnikov. Futbalisti Slovana sa aj napriek kontumácii zo strany UEFA ešte snažia otočiť vývoj extrémne nepríjemnej a degradujúcej situácie v Lige majstrov. Slovenský majster totiž podal odvolanie na Športový arbitrážny súd (CAS) do Lausanne.

 

“Rozhodnutie nás neteší a všetci sme v tejto chvíli sklamaní. Chcem však zdôrazniť, že my nevedieme a nebudeme viesť žiadny boj voči UEFA. V tomto prípade totiž prehral predovšetkým futbal, a to z dôvodu neférových krokov zo strany úradov na Faerských ostrovoch, ktoré robili všetko pre to, aby sa zápas neodohral. Nevzdávame našu snahu. Máme dostatok jasných argumentov a faktov. Preto sme podali odvolanie voči tomuto rozhodnutiu na Športový arbitrážny súd a právnou cestou sa budeme snažiť dosiahnuť to, čo nám prináleží. Nielen pocity nás všetkých, ale hlavne fakty hovoria, že sme boli poškodení neférovým konaním faerskej strany i tým, že Klaksvík si nesplnil svoje povinnosti v zmysle protokolu UEFA. Na faerskej strane došlo k viacerým pochybeniam a diskriminácii,” povedal generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml.

Slovenský šampión podal v utorok v súvislosti s kontumáciou výsledku odvolanie na CAS. Vedenie klubu trvá na tom, že bol poškodený neférovým konaním faerskej strany a Klaksvík si nesplnil svoje povinnosti v zmysle protokolu UEFA. Slovan žiadal, aby bolo stretnutie Young Boys – Klaksvík odložené, kým sa CAS nevyjadrí k odvolaniu a nevyriekne konečný ortieľ.

Aké sú šance Slovana uspieť na CAS, čo hovorí proti nemu, dokedy musia v Lausanne rozhodnúť, aké kompenzácie a náhradu škody môžu slovanisti požadovať. Aj o tom sa Glob.sk rozprával s renomovaným právnikom, expertom na športové právo a s bývalým sudcom arbitrážneho súdu v Lausanne Janom ŠŤOVÍČKOM.

Futbalisti Slovana sa odvolali na arbitrážny súd z dôvodu kontumácie ich stretnutia v Lige majstrov. Aká je šanca klubu uspieť s odvolaním?
– Bohužiaľ, nemám k dispozícii odvolanie Slovana, takže to nemôžem úplne posúdiť. Môžem ale garantovať, že CAS nepochybne rozhodne nezávisle a objektívne. V podobných prípadoch, kedy sa objavia nečakané okolnosti, ako je to vzhľadom na krízu spôsobenú koronavírusom, rozhoduje CAS aj podľa princípov všeobecnej spravodlivosti, pretože písané predpisy nemôžu s takými situáciami úplne do detailov počítať. Určite ale súhlasím s tým, že potom, čo Slovan urobil, je správne využiť túto možnosť! Bude absolútne zásadné aby Slovan nič nepodcenil a mal dobrú právnu podporu pri vysvetľovaní svojich argumentov arbitrom! Obávam sa, že trojstránkovej odvolanie nebude stačiť …
 
Čo hovorí v prospech Slovana a čo proti nemu?
– Nepríde mi úplne šťastné, ako sú postavené predpisy UEFA pre tento prípad. Myslím si, že nie sú veľmi  v súlade s princípmi všeobecnej spravodlivosti. Je férové ​​mužstvo trestať za to, že je obeťou pandémie? To je vec vyššej moci, to predsa nikto z hráčov nezavinil. Na druhú stranu predpis je na stole a je potrebné sa ním riadiť. Určite je zásadné, že testy hráčov boli vo finále negatívne.
 
Predpisy a pravidlá UEFA sú iné, ako ich majú nastavené na Faerských ostrovoch, ktoré sú nadradené UEFA. Je to dôležitý argument aj pre CAS?
– Určite. Ale ja by som asi Slovanu odporučil aby sa oprel o princípy všeobecnej spravodlivosti. Tie naozaj majú v rozhodovaní CAS veľkú rolu. Najmä čo sa týka princípu vyššej moci.
 
Renomovaný právnik, expert na športové právo a sudca arbitrážneho súdu CAS v Lausanne Jan Šťovíček. Zdroj: Facebook
 
Druhé predkolo Ligy majstrov je na programe v stredu 26. augusta, teda dnes. Je reálne možný verdikt CAS v tak expresne krátkom čase?

– Teoreticky to možné je. Ale z vlastnej praxe v poslednej dobe viem, že je to takmer nereálne. Koronavírus ochromil fungovanie CAS. Je ťažšie nájsť rozhodcu, ktorý by súhlasil byť tak promptne k dispozícii. Lehoty sa teraz skôr preťahujú.

Ak by verdikt CAS padol neskôr a bol by v prospech Slovana, aké sú jeho možnosti v rámci UEFA? Finančná kompenzácia, termín nového zápasu s Klaksvíkom (čo by bol asi problém, keďže duel Young Boys Bern – Klaksvík je na programe v stredu 26. augusta)?
– Bohužiaľ, obávam sa, že už to vrátiť nepôjde. Správne by bolo odložiť ďalší priebeh súťaže, inak je to celé akademický spor. O ten odklad rozhodnutia arbitrážneho súdu CAS je možné požiadať a dávalo by to zmysel! (*CAS napokon nevyhovel slovenskému futbalovému majstrovi ŠK Slovan Bratislava a nezastavil konanie zápasu 2. predkola Ligy majstrov medzi tímami Young Boys Bern a KÍ Klaksvík. Rozhodnutie vydal súd asi tri hodiny pred plánovaným začiatkom stretnutia., pozn. red.)
 
Môže CAS nariadiť UEFA predbežným opatrením neodohrať zápas druhého predkola YB Bern – Klaksvík?
– Áno, je možné o takéto rozhodnutie požiadať.
 
Ako v podobných prípadoch rozhodoval CAS?
– Nie je veľa podobných precedensov. Koronavírusová kríza je veľmi nečakaná, nová a mimoriadna udalosť. Nedá sa to asi k ničomu prirovnať.
Ak Slovan neuspeje ani na CAS, kam sa ešte môže odvolať?
– Je ešte možné obrátiť sa so žalobou na švajčiarsky federálny súd. Ale to ide len z veľmi obmedzených dôvodov, v podstate procesných  a pravdepodobnosť úspechu je pomerne nízka. Navyše to trvá veľmi dlho, než dôjde k nejakému rozhodnutiu na tejto úrovni.
UEFA rozhodla o kontumácii futbalistov Slovana v prvom predkole Ligy majstrom s KÍ Klaksvík z Faerských ostrovov. Zdroj: TASR / AP
*Pre upresnenie dodáme, že Agentúra AP požiadala UEFA o vyjadrenie, riadiaci orgán európskeho futbalu však reakciu odmietol. CAS uviedol, že vedenie UEFA, Young Boys Bern i Klaksvíku dostali príležitosť vyjadriť sa k naliehavej žiadosti Slovana. Športový arbitrážny súd v Lausanne napokon nevyhovel slovenskému futbalovému majstrovi ŠK Slovan Bratislava a nezastavil konanie zápasu 2. predkola Ligy majstrov medzi tímami Young Boys Bern a KÍ Klaksvík. Rozhodnutie vydal súd asi tri hodiny pred plánovaným začiatkom stretnutia. CAS sa bude odvolaním proti rozhodnutiu UEFA zaoberať zrejme v zrýchlenom konaní. Rozhodnutie by malo padnúť do dvoch týždňov pred 3. predkolom.