Domáce Šport Top Rozhovory

ROZHOVOR Šok pre Rusko, svetový šport sa otriasa v základoch. Exemplárne tresty za doping spustili hystériu

Ruskí športovci majú zákaz organizovať, OH, MS či ME pre masívny doping v krajine. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Koniec roka je nielen príjemný na rôzne bilancovanie, ankety o najlepšieho športovca či hodnotenie úspechov jednotlivcov a kolektívov. Je tiež bohatý na nepríjemné a šokujúce informácie. 9. december 2019 totiž priniesol veľmi zásadné a exemplárne rozhodnutie Výkonného výboru Svetovej antidopingovej agentúry WADA.

 

V hlavnej úlohe je Rusko, ktoré z dôvodu masívneho dopingu dostalo mimoriadne tvrdé tresty. Počas nasledujúcich štyroch rokov Rusi nesmú organizovať vrcholné medzinárodné podujatia vrátane olympiády, majstrovstiev sveta a Európy, Svetových pohárov a tiež sa nesmú uchádzať o ich organizáciu. Rusi rovnako nemôžu štartovať na olympijských hrách či svetových šampionátoch pod ruskou vlajkou. Počas najbližších štyroch rokov ruskí štátni zamestnanci či členovia vedenia Ruského olympijského výboru a Ruského paralympijského výboru nesmú navštevovať medzinárodné športové podujatia. Ruskí športovci síce môžu štartovať na budúcoročných letných olympijských hrách v Tokiu, no v japonskej metropole by oficiálne nemala viať ruská vlajka.

Ruskí športovci majú zákaz organizovať OH, MS či ME pre masívny doping v krajine. Zdroj: TASR / AP

Podobná situácia nastala aj na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu, na ktorých sa zúčastnilo 168 športovcov pod označením “Olympijský športovec z Ruska”. Tento systém by mal platiť aj na budúcoročných OH v Tokiu, ale aj na zimnej olympiáde 2022 v čínskom Pekingu. V Petrohrade sa na budúci rok mali uskutočniť štyri zápasy futbalových ME. V roku 2021 aj finále Ligy majstrov. Medzi ďalšie podujatia, ktoré spadajú do navrhované štvorročného dištancu, patria aj MS 2023 v ľadovom hokeji v Petrohrade či preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v stredisku Roza Chutor neďaleko Soči. To všetko je teraz vo hviezdach. Glob.sk sa o trestoch pre Rusko či o ďalšom vývoji výbušnej kauzy porozprával s riaditeľkou Slovenského antidopigového výboru ŽANETOU CSÁDEROVOU.

Riaditeľka Antidopingovej agentúry SR ŽŽaneta Csáderová. Zdroj: TASR / Duššan Hein

Situácia pripomína Pjongčang 2018, je súčasné rozhodnutie WADA v niečom iné a radikálnejšie? 

– Situácia je iná, nakoľko sa striktne postupuje podľa Medzinárodného štandardu pre dodržiavanie kódexu signatármi ISCC). RUSADA dostala podmienku ohľadom odovzdania analytických dát zo systému LIMS, ktorý bol v Moskovskom laboratóriu. V 26 stranovej správe, ktorú vypracoval výbor pre dodržiavanie súladu s Kódexom, sa identifikovali manipulácie a úmyselné zmeny. Sankcie, ktoré sa určili sú presne zadefinované v ISCCS, boli známe a odsúhlasené signatármi Svetovej antidopingovej agentúry WADA.

Ide podľa vás o dostatočný a exemplárny trest?

– Či to je dostatočné a exemplárne Vám neviem povedať, ale určite sme sa posunuli ďalej, keďže od apríla 2018 už existuje Medzinárodný štandard, podľa ktorého môže WADA postupovať, keď zistí nedodržiavanie súladu so Svetovým antidopingovým Kódexom.

Ruský dopingový škandál trvá už od jari 2014, naplno prepukol po ZOH v Soči. Aké nové skutočnosti sa objavili po olympiáde v Pjongčangu 2018?  

– Neviem o žiadnych nových skutočnostiach. Činnosť  súčasnej národnej antidopingovej agentúry RUSADA preukázala, že účinne prispieva k boju proti dopingu v ruskom športe. Dôkazom je ich transparentnosť, úzka spolupráca s ostatnými antidopingovými organizáciami a hlavne aj so samotnou WADA.

Neobávate sa, že ruský trest vyvolá odvetné opatrenia v iných krajinách, v ktorých sa takisto dopuje, ale tresty nie sú také radikálne?

– Aktuálne sa postupuje v súlade s Medzinárodným štandardom pre dodržiavanie súladu s Kódexom, kde sú všetci  signatári pod monitorovacím dohľadom. Ak si identifikované kritické body neplnenia, môže byť ktorýkoľvek signatár sankcionovaný podobne ako v prípade Ruska.

Rusi majú v roku 2020 organizovať ME vo futbale, v roku 2023 MS v hokeji – to sú popri iných dve najvýznamnejšie športové akcie v Rusku. Je naozaj reálne, že sa nebudú v Rusku konať?

– To, či sa to bude týkať uvedených podujatí, musí rozhodnúť organizátor významného podujatia, v tomto prípade UEFA a IIHF. Obe medzinárodné športové organizácie sú signatárom WADA, a preto budú o konkrétnych opatreniach rozhodovať v spolupráci so Svetovou antidopingovou agentúrou. Samozrejme, je tu ešte aj možnosť, že RUSADA sa odvolá na CAS (Športový arbitrážny súd).

Je možné, že by najmä pri ME vo futbale dostali Rusi výnimku?

– Postup som uviedla vyššie, ale možnosť tu je. Záleží, ako bude definované významné športové podujatie.

Rusi a ich antididopingová agentúra RUSADA sa určite odvolajú, predpokladáte, že je možná úprava či zmiernenie trestov?

– To je už na rozhodnutí CAS, ale kritická podmienka, ktorú žiadala WADA, nebola splnená a sankcie sú uvedené a schválené v ISCCS.

Čo v prípade, ak by neprišlo k náprave a v dopingu pokračovala ruská recidíva?

– Nemyslím si, že sa neposunieme ďalej. Spolupráca s RUSADA naznačuje, že im záleží na čistých športovcoch v Rusku a prioritne chcú vplývať na mladú generáciu.