Spoločnosť Domáce Kultúra Top Rozhovory

ROZHOVOR Tvrdé slová Vajdičku o svojom odvolaní: Je to jednoznačne politická objednávka

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Režisér Michal Vajdička ako riaditeľ Činohry Slovenského národného divadla (SND) skončil. Odvolanie prišlo nečakane. Zaskočilo aj samotných hercov divadla. Podľa vedenia nezvládal manažérske povinnosti. Tento dôvod príde Vajdičkovi absurdný. Pred časom priznal, že patrí medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a šéfa SND Vladimíra Antalu. Čo je skutočným dôvodom jeho náhleho odchodu, preto nie je teraz jasné. Môže ísť o politickú objednávku? Nechcú ľudia na ministerstve, aby im niekto pozeral na prsty? Glob.sk sa o aktuálnej situácii v SND rozprával s odvolaným šéfom činohry MICHALOM VAJDIČKOM (43).

 

Vedenie SND vás zo dňa na deň odvolalo z funkcie šéfa činohry SND. Dozvedeli ste sa to až včera, alebo ste dostali vopred nejaké upozornenie?

– Áno dozvedel som sa to včera. O 9:00 mi volal generálny riaditeľ, aby som sa zastavil v jeho kancelárií. O 10:00 mi podal do rúk odvolanie, všetko to prebehlo veľmi formálne.

Zaskočilo vás toto náhle rozhodnutie?

– Nezaskočilo, čakal som to oveľa skôr, keďže patrím ku kritikom pani ministerky a generálneho riaditeľa.

za tým podľa vás nejaké zákulisné hry?

– Určite, výsledky Činohry SND sú nespochybniteľné. Vysoká návštevnosť, rekordné tržby a pozitívny ohlas v zahraničí. Dôvod, ktorý uvádza SND, je z hľadiska legislatívy SND síce možný, ale divadlo má legislatívu, ktorá nezohľadňuje všetky možné situácie v prevádzke divadla. Ako je napríklad čiastočná práceneschopnosť.

Vedenie SND uviedlo, že ste nezvládali manažérske povinnosti. Čo na to hovoríte?

– Prečítajte si výročnú správu. Dozviete sa v nej koľko predstavení Činohra SND odohrala a aké sú jej aktivity. Činohra SND nemá na Slovensku konkurenciu čo sa týka výsledkov. Takže spochybňovanie mojich manažérskych povinností mi príde absurdné.

 

Činohra SND nemá na Slovensku konkurenciu čo sa týka výsledkov, tvrdí Vajdička. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Cap záhradníkom

Zo strany generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu ste boli vraj opakovane upozorňovaný na závažné porušovanie pracovnej disciplíny. Je to pravda?

– Od momentu vymenovania pána Antalu som upozorňoval na to, že sa stal cap záhradníkom. Pán Antala preto hľadal rôzne dôvody, ktoré mu umožňovali začať voči mne disciplinárne konanie. Takže ma tvrdenie o porušovaní disciplíny vôbec neprekvapuje.

SND vo svojom stanovisku tiež uviedlo, že za vášho pôsobenia bolo zrušených 38 predstavení a nahradených 54 predstavení. Dokonca v 37 prípadoch bez preukázania relevantných dôvodov. Čo si o tom myslíte?

– Predchádzajúca sezóna bola náročná. Počas sezóny ma zaskočilo niekoľko vážnych úrazov v umeleckom súbore. Ak sme aj napriek úrazom chceli ďalej ponúkať divákom predstavenia, musel som hercom upraviť hrací plán, aby predstavenia, napriek ich zraneniam vedeli zvládnuť a nešli na PN, čo by Činohru SND úplne ochromilo.

 

Antala sa stal v januári oficiálnym šéfom SND. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Podpora od hercov

A čo si myslíte vy, prečo ste podľa vás naozaj skončili? Prečo si vybrali práve vás?

– Je to jednoznačne politická objednávka, ale zatiaľ pre mňa nečitateľná. Možno chcú ľudia na ministerstve využiť čas do volieb a netúžia po tom, aby im niekto pozeral na prsty.

Myslíte si, že vedenie už má za vás náhradu?

– Určite.

Umelecký súbor činohry stojí za vami, dokonca sa mali stretnúť a chcú podniknúť kroky. Vážite si ich podpory?

– Samozrejme, ale tu vôbec nejde o Michala Vajdičku, ide o kompetenciu riadenia kultúrnych inštitúcií a vplyv na nich. Umelecký súbor bol vždy na strane demokracie a slobody, preto ma neprekvapuje, že si ju aj háji a bráni.

 

Podľa Vajdičku je jeho odvolanie politická objednávka. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Zahalený rúškom tajomstva

So súčasným riaditeľom SND ste neboli od začiatku jeho nástupu do funkcie spokojný. Netajíte sa, že patríte medzi jeho kritikov. Prečo?

– Moja práca v kultúrnych inštitúciách a výsledky, ktoré som dosiahol sú verejne známe. Môj životopis je verejne dostupný. Práca pána Antalu a jeho životopis, je zahalený rúškom tajomstva, jediné, čo vieme s istotou o ňom povedať, že je to ekonóm, počas ktorého pôsobenia v SND na poste ekonomického riaditeľa sa SND dostalo do finančných problémov.

Taktiež ste priznali, že patríte medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Aké sú vaše výhrady voči nej?

– Pani ministerka Lašáková je nekompetentná, na čo som upozorňoval už počas jej vymenovania. Počas ministrovania len dokázala, že jej úlohou je deliť spoločnosť, rozpútavať vášne a kupovať si väčšinu. Čo je samo o sebe veľmi nekultúrne.

Budete v SND aj naďalej režírovať? Od septembra ste mali režírovať novú inscenáciu.

– To záleží od budúceho vedenia Činohry SND, ja mám podpísanú zmluvu o dielo a ako režisér ju nemôžem zrušiť pred začatím skúšobného obdobia, bolo by to voči Činohre SND nekorektné.

 

Podľa Vajdičku je ministerka Lašáková nekompetentná. Zdroj: TASR / Jakub Kotian