Domáce Šport Top

ROZHOVOR V zámorí počítajú straty v športe v miliardách dolárov. Platy hráčov v NHL pôjdu radikálne dole

Straty počas prerušenia profesionálnych ligových súťaži v zámorí sa počítajú na desiatky miliárd dolárov. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Šport je v súčasnosti v hlbokej kríze bez náhradného programu. Zrušené a odvolané sú všetky veľké medzinárodné aj domáce súťaže, ligy, podujatia.

 

Straty tak organizátori, zväzy a fyzické aj právnické osoby počítajú v desiatkach miliónov eur. No v Európe sú to stále iba drobné oproti zámoriu, kde štyri najväčšie profesionálne súťaže – basketbalová NBA, hokejová NHL, americká futbalová liga NFL a bejzbalová MLB počítajú straty v desiatkach až stovkách miliárd dolárov. Pre nás ide možno o nepredstaviteľné čísla. Je to predsa len kolos biznisu, aký nemá nikde inde reálneho konkurenta. Jednotlivé tímy produkujú ročne obraty, ako u nás veľké fabriky. Komplex služieb, ktorý je naviazaný na každý jeden zápas, sa dá porovnať s tým, ako keby ste u nás dva – tri krát do týždňa organizovali rockový koncert najväčších hviezd svetového šoubiznisu. V zámorí je to vždy najmä o peniazoch – veľkých peniazoch – o ktorých sme sa rozprávali so športovým novinárom z Chicaga TOMÁŠOM KURILCOM.

Tím St. Louis Blues pózuje so Stanley Cupom. Zdroj: TASR / AP

Aká je aktuálna situácia v NHL, dohodli sa už kluby na reálnom termíne dokončenie ligy, alebo na jej definitívnom ukončení?

– NHL, ako každá veľká športová súťaž, bola v marci 2020 prerušená z dôvodu prepuknutia koronavirusu a tým pádom sa pozastavila aj sezóna 2019/2020 až do odvolania. To znamená, že sa nebude hrať žiadny zápas NHL dovtedy, kým liga neuzná za vhodne, že je bezpečné začať znova. Oficiálne ešte nie je sezóna ukončená a momentálne sa uvažuje o dokončení ligy počas letných mesiacov. Momentálne sú hráči izolovaní v domácich karanténach až do konca apríla 2020. Šéf NHL Gary Bettman pripustil, že po tom všetkom budú hráči potrebovať dva až tri týždne prípravy pred pokračovaním sezóny. Ak sa od 1. mája zrušia reštrikcie jednotlivých štátov na zhromažďovanie, znamená to, že NHL nebude schopná začať skôr ako 15. mája. Plus ešte existujú prisťahovalecké problémy, keďže väčšina európskych hráčov odcestovala domov.

Podobne je na tom aj NBA, ktorá generuje v súčasnosti ešte väčšie straty ako hokej. Majú basketbalisti plán ako zachrániť sezónu?

– Keď NBA prerušila svoju sezónu v polovici marca, spočiatku tak urobila s 30 dňovým harmonogramom. V tom čase bola ešte nádej, že sa situácia s koronavírusom v USA dostane pod kontrolu a NBA bude pokračovať od polovice apríla, aj keď by to malo byť pred prázdnymi tribúnami. Ale keďže sa situácia neupokojila, liga zvažuje ďalšie opatrenia a uvažuje sa aj o konci sezóny. No na definitívne rozhodnutie je ešte príliš skoro. Zatiaľ liga a únia hráčov rokujú o znížení miezd, ktoré spravodlivo rozdelia stratu z výnosov medzi ligu, kluby a hráčov, tak aby boli schopní dokončiť starú a začať novú sezónu.

Ticketing, predaj reklamných predmetov, občerstvenie, VIP vstupenky a lóže – to je pre kluby v zámorí hlavný zdroj príjmov, ktorý generuje až 80 percent celkových nákladov. Sú už známe analýzy o finančných a ekonomických stratách profesionálneho športu v zámorí?

– V čase prerušenia sezóny v marci 2020 je NHL ukončená na 85 percent. Celkovo NHL vyčísluje straty v hodnote viac ako 1 miliarda amerických dolárov. Odhaduje sa, že každý tím stratí v priemere 1,31 milióna amerických dolárov len za predaj vstupeniek na každý domáci zápas, ktorý je zrušený z dôvodu pandémie. Potom sú tu ešte ďalšie straty ako jedlá a nápoje na štadiónoch v priemere 250-tisic USD, predaj reklamných predmetov približne 50-tisic USD a parkovanie v priemere 16-tisic USD. To sú vyčíslene straty iba pre NHL. V čase, keď bola NBA sezóna na neurčito pozastavená t.j. od 11. marca 2020, zostalo v základnej sezóne odohrať ešte 259 stretnutí. Straty sa v kluboch odhadujú vo výške od 350 do 450 miliónov amerických dolárov.

Zdroj: pixabay.com

Hokejisti aj basketbalisti sú platení podľa zmlúv, počtu odohratých zápasov, na základe individuálnych bonusov a rôznych iných prémiových ukazovateľov. Ako je to momentálne? Dostávajú aspoň základný plat, alebo vôbec nič?

– NHL už informovala NHLPA, t. j. asociáciu hráčov, že straty na výnosoch by sa mohli pohybovať v rozsahu niekoľko stoviek miliónov až po miliardu amerických dolárov. Aj napriek tomu budú hráči naďalej vyplácaní podľa ich zmluvných podmienok, aj napriek tomu, že je liga pozastavená. Uvažuje sa však o znížení platového stropu hráčov na nasledujúcu sezónu od 25 % až do 40 %. To isté by malo platiť aj pre NBA, hoci dohoda o kolektívnom vyjednávaní obsahuje klauzulu o následkoch ako je globálna pandémia, podľa ktorej môže majiteľ klubu zadržať hráčom časť platu. NBAPA t.j. asociácia hráčov uviedla, že je ešte príliš skoro na to, aby vedeli, či NBA bude presadzovať túto časť zmluvy. Spoločným cieľom únie a ligy je obnovenie súťaže v čo najkratšom možnom termíne, ak to bude pre hráčov, tímy a ja fanúšikov bezpečné.

Za reklamné a televízne práva sa v USA a Kanade platia ročne miliardy dolárov – koľko je to ročne v hokeji, basketbale, bejzbale, americkom futbale a ako je to v súčasnosti s plnením zmlúv?

– Televízne zmluvy sú pre športové súťaže ako je NHL, NBA, NFL, MLB  hlavným zdrojom príjmov. Napríklad americká televízna stanica, ktorá vysiela priame prenosy NHL platí za sezónu 200 miliónov amerických dolárov. To iba v USA. Kanadské televízie zaplatili neskutočných 5,2 miliardy amerických dolárov na 12 rokov. Príjmy z televízie teda dotujú obrovskú časť príjmov hráčov. Nikdy predtým neboli televízie v podobnej situácii, ako je tomu dnes, že všetky športové podujatia sú pozastavené. Preto budú televízie rokovať o zmluvnom vyrovnaní, poprípade o finančnej kompenzácii či vrátení alikvótnej časti zmluvy.

Najrozšírenejším športom na svete je golf. Najpopulárnejším futbal. Najsledovanejším olympiáda. Zdroj: TASR / AP

Majú hokejisti, basketbalisti či iní profesionálni športovci možnosť individuálne trénovať na štadiónoch, v halách, športových centrách, alebo je všetko uzatvorené?

– Momentálne sú všetky štadióny aj haly či fitnescentrá uzatvorené. Hráči majú možnosť individuálne trénovať v domácich podmienkach, alebo v súkromných zariadeniach. Z United Center v Chicagu, kde hrávajú Chicago Blackhawks a Chicago Bulls je momentálne sklad s potravinami na pomoc rodinám, ktoré počas pandémie prišli o zamestnanie a príjmy.

Čo golf, ktorý je v USA športom číslo 1. Tu platia rovnaké pravidlá a reštrikcie ako v iných športoch?

– Ani golf v USA nie je výnimkou. Aj tento šport bol zasiahnutý pandémiou. Hoci v niektorých štátoch, v ktorých nebola guvernérom vyhlásená domáca izolácia sú golfové ihriská naďalej otvorené a hráči môžu trénovať za predpokladu dodržiavania určitých bezpečnostných podmienok. V 16 štátoch, ktoré boli pandémiou najviac zasiahnuté, je golf dočasne pozastavený. Podľa Národnej golfovej nadácie je golf možný hrať na 44 % ihrísk. Všetko závisí od guvernérov jednotlivých štátov a majiteľov golfových ihrísk.

Mohlo by vás zaujímať: