Domáce Politika Top Rozhovory

ROZHOVOR Zakladateľ OĽaNO Fecko: Ľudí, ktorí k nám budú chcieť vstúpiť, si budeme viac “šacovať”

Martin Fecko. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Stál pri vzniku strany Obyčajní ľudia a v ich farbách je už tretie volebné obdobie poslancom Národnej rady. Ponuky odísť do iných strán v minulosti mal, no o tom, že by ich aj využil, nikdy neuvažoval. Zakladateľ vraj predsa neodchádza. Pripomína však, že každý je nahraditeľný, vrátane Veroniky Remišovej, ktorá svoj zámer opustiť ich rady oznámila definitívne tento týždeň. O tom, či je odchodom z poslaneckého klubu nateraz už koniec, aký podiel má na tomto stave Igor Matovič a kam sa chce strana uberať sa Glob.sk rozprával s poslancom a jedným zo štyroch dlhoročných členov OĽaNO MARTINOM FECKOM (56).

 

Ako ste sa dozvedeli o odchode Veroniky Remišovej a ďalších členov poslaneckého klubu?

– Veronika Remišová najskôr povedala, že chce mať mimoriadny klub, na ktorom oznámi istú závažnú vec. Čakal som, že to bude naopak, a že povie, že nič sa nedeje a ideme ďalej. Žiaľ, stalo sa, čo sa stalo.

To, že zvažuje odchod ako aj to, že sa názorovo nie vždy zhoduje s predsedom hnutia Igorom Matovičom sa však hovorilo už dlhšie. 

– O tom, že existovalo medzi Veronikou Remišovou a Igorom Matovičom pnutie si čvirikali už aj vrabce na streche. Nebola to žiadna nová informácia ani prekvapenie. Podstatné však bolo, na ktorú stranu sa Veronika prikloní a či ešte dá šancu tomu, aby sa hnutie zreformovalo. Rozhodla sa, ako sa rozhodla. Naše hnutie je voľné. Nikto krvou nepodpisuje, že bude u nás donekonečna. Práve to, že poslanci u nás môžu fungovať ako nezávislí, mnohí oceňujú.

Ako sa to spomínané pnutie prejavovalo napríklad na zasadnutiach klubu?

– Išlo o záležitosť medzi Veronikou a Igorom. Bolo cítiť určitý odstup medzi nimi a to, že si nie vo všetkom pritakali. Nebolo to však tak, že by si skákali navzájom do vlasov. Riešili hlavne svoju agendu.

V ktorých otázkach konkrétne? 

– V rôznych. Veronike chýbali hlavne klasické stranícke štruktúry. Problém bol asi aj v tom, že ako úradujúci poslanci máme byť vo voľbách až na konci kandidátky.

Hovorili ste, že pnutie bolo hlavne medzi Igorom Matovičom a Veronikou Remišovou. Ako zvyšok hnutia k výhradám, ktoré mala, pristupoval?

– Otvorene poviem, že štruktúry, ktoré sme mali v roku 2016 sa nám vôbec neosvedčili. Možno bol za tým aj náš zlý personálny výber v niektorých okresoch. Veronike však štruktúry chýbali. Proti ich zriadeniu sme principiálne neboli, ale povedali sme si, že dostanú zelenú, ak nájdeme kvalitných ľudí.

Hovorili ste s Veronikou Remišovou o jej odchode?

– Bezprostredne pred ním a ani teraz krátko po tom ako ho oznámila, nie. Hovorili sme spolu o tom asi pred dvomi mesiacmi, keď som jej povedal, aby celú vec zvážila a povedala, čo by podľa nej bolo potrebné zmeniť. Musím uznať, že si nechala čas na rozmyslenie. Z jej krokov je zjavné, že ten už uplynul. Tým je to vybavené.

Martin Fecko je v OľaNO od jeho vzniku. S Igorom Matovičom, Erikou Jurinovou a Jozefom Viskupičom patrí k spoluzakladateľom. Zdroj: TASR / Vladimír Benko

Po voľbách v roku 2016 mala Veronika Remišová záujem vstúpiť do OĽaNO, Igor Matovič jej však nedal spätnú väzbu na mail, ktorý mu poslala. Nemyslíte si, že ak by vtedy dostala priestor na vstup, dnes by časť poslaneckého klubu na čele s ňou nebola na odchode?

– Niektorí si na členstve veľmi zakladajú. Ale treba si uvedomiť, že my sme vznikli práve pre to, aby mohli kandidovať nezávislí. Do Národnej rady totiž poslanci sami za seba kandidovať nemôžu, hoci v prípade volieb do Vyšších územných celkov či komunálu to problém nie je. Chceli sme odstrániť túto diskrimináciu, aby ľudia, ktorí k nám prídu, nemuseli platiť členské, nemali preukazy a boli nezávislí. Toto je naša vízia a s ňou aj ideme ďalej.

Medzičasom sa ale zákon o politických stranách zmenil. Nová podoba okrem iného hovorí aj o tom, že pokiaľ má predsedníctvo deväť členov, strana musí predložiť pred voľbami zoznam aspoň 45 členov. Dokáže to OĽaNO splniť?

– Áno. Nechceme predsa tvoriť protizákonné hnutie. Pokiaľ chceme kandidovať v ďalších voľbách do Národnej rady, a to chceme, tak budeme musieť literu zákona dodržať. Sme na to pripravení a minimálny počet, teda 45 členov, splníme.

Skomplikuje vám to odchod Veroniky Remišovej a ďalších štyroch členov poslaneckého klubu?

– Nikto nie je nenahraditeľný. Pripravujeme predstavenie nových kvalitných ľudí. V portfóliu máme mnoho takých, ktorí síce nie sú stopercentne na úrovni tých odchádzajúcich, ale môžu sa na ňu dostať. Veď aj Veronika Remišová sa vyšvihla. Kto o nej vedel pred piatimi rokmi? A teraz o nej hovorí celé Slovensko. Máme zásobáreň kvalitných ľudí, o ktorých sa iné strany a hnutia bijú.

Viete povedať konkétne o akých ľudí ide?

– Máme odborníkov na dopravu, poľnohospodárstvo, obranu a ďalšie. Ale povedať teraz ich mená by mohlo byť kontraproduktívne. Mohli by sa cítiť ukrivdení, že o nich hovoríme, hoci ešte nám nedali jasný prísľub.

Čiže aký je ich momentálny vzťah k OľaNO?

– Sú to ľudia, ktorí s nami už teraz nejakým spôsobom spolupracujú a plánujú k nám vstúpiť a ktorých sme si za tie roky oťukali. Pozreli sme sa na to, ako sa správajú v bežnom živote. U nás to totiž nie je o tom, ako vedia lavírovať v politike, aby dosiahli cieľ. Chceme do parlamentu dostať takých poslancov, ktorí sa vedia ráno na seba pozrieť v zrkadle, a ktorí si budú plniť svoju funkciu tak, aby im dali voliči hlas aj po štyroch rokoch.

Veronika Remišová sa tiež nesúhlasne vyjadrila na margo novej kresťanskej platformy Odvážne, ktorú predstavil pred pár dňami Igor Matovič. Neprišla ani na tlačovú konferenciu venovanú tejto téme. Dnes tvrdí, že dve platformy v hnutí so štyrmi členmi sú veľa. Súhlasíte?

– Druhá platforma bola odsúhlasená deväťčlenným vedením. Najskôr sme stavali na protikorupčnom princípe, teraz to bude aj na odbornom a kresťanskom. Rozhodnutie prišlo z vedenia a my to akceptujeme. To, či je zbytočná alebo nie, ukáže čas. Ale už teraz sa nám hlásia záujemcovia, ktorí chcú o obyčajných kresťanoch debatovať.

Prečo podľa vás pritiahne nová platforma viac ľudí?

– Veľa kresťanov žije svoj kresťanský život klasicky doma, pomodlí sa, ide do kostola. Teraz majú šancu ukázať, ako sa má kresťan správať v politike a že kresťanstvo v pôvodnej forme u nás ešte nevymrelo.

Pomôže to ale v rozširovaní členskej základne?

– Či to budú členovia alebo sympatizanti nechajte už na naše uváženie. Veľký nábor však teraz kvôli novému zákonu robiť nechceme. Minimálny počet členov, ktorí stanovuje, splníme. Ale zvyšok sa  bude kreovať postupne takým systémom, že tých, ktorí budú mať záujem o členstvo, budeme skúmať. Až potom, čo budeme vidieť, ako a čo pre hnutie  robia dva – tri roky, budú môcť dostať aj členstvo. Vyplýva to z toho, že tých sklamaní, čo sa ľudí týka, sme už v hnutí zažili veľa. Chceme ich preto šacovať dlhšie ako iba pár mesiacov.

Čo v prípade, že sa vám nepodarí podmienky splniť? Počítate s takou možnosťou?

– Nie, s tým vôbec nerátame. Zákonné podmienky určite splníme. Ak to bude treba, vieme ísť aj nad rámec stanoveného počtu členov. Ľudí, ktorí nám veria určite nesklameme.

Zvyšní odchádzajúci členovia poslaneckého klubu – Alena Červeňáková, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová – dávali najavo, že sú nespokojní s vývojom?

– Keďže niektorí boli aj tieňovými ministrami, tak občas možno padlo aj ostré slovo pri niektorých návrhoch, ktoré sa zvyšku klubu nepáčili.

Viete uviesť príklad?

– Nebolo to nejaké kardinálne pnutie. Skôr dielčie veci.

Igor Matovič hovoril už dlhšie, že Veroniku Remišovú chce do svojej strany bývalý prezident Andrej Kiska.

– To je otázka na Veroniku, ja nebudem nikoho odsudzovať, ale ani nikomu prihrievať polievku. Veronika musí sama povedať, či mala alebo nemala ponuku od Andreja Kisku. Nebudem to komentovať za ňu.

A čo k inej strane. Napríklad dvojici Progresívne Slovensko a Spolu? 

– V zákulisí sa hovorilo o tom, že chcú naše hnutie rozobrať. Ale to len svedčí o tom, že máme asi kvalitných poslancov, keď je o nich taký záujem. Ale my ľudí máme, klub stále funguje a personálne veci ako je osoba predsedu si vysporiadame. Ideme ďalej do kampane a volieb.  Tieňoví ministri budú normálne dokončovať svoje programy – už existujú nové reformy dopravy a obrany. Dokončuje za pôdohospodárstvo, plánuje sa školstvo a zdravotníctvo. Ideme do klasickej kampane a čaká nás zaujímavá jeseň.

Aký podiel na odchode týchto ľudí má podľa vás samotná osoba Igora Matoviča?

– Poviem to tak, Igor je predseda hnutia, ktorý urobí všetko preto, aby nepadlo. A to aj spôsobom, ktorý je možno atypický a pre mnohých nevyspytateľný a nepochopiteľný. Ale som s ním od marca 2010 a moja skúsenosť je taká, že to, čo naplánoval, v 95 percentách prípadoch vyšlo a možno v piatich nie. A verím, že urobí všetko preto, aby voličov presvedčil. Nechcem teraz nikoho zhadzovať, ani Progresíve Slovensko ani Spolu či stranu pána Kisku, ale pravda je taká, že všetci sme na jednom trhu. A ten nijako nenafúkneme. Za nás ale hovoria naše činy a práca posledných rokov. Napríklad zrušenie priestupkovej imunity pre poslancov.

Ktoré strany sú pre vás najväčšia konkurencia?

– Máme širokú platformu voličov. Sú medzi nimi aj takí, ktorí prešli od Smeru či SNS.  Nebudem hovoriť, kto zo zvyšných strán je náš najväčší súper. Môžem však povedať, že budeme bojovať o každého jedného voliča.

Martin Fecko. Zdroj: TASR / Marko Erd

Veľa sa hovorí o vytváraní predvolebných koalícií. Progresívne Slovensko a Spolu už oficiálne potvrdili, že do najbližších parlamentných volieb idú spolu. OĽaNO o takomto type spolupráce s niekým rokuje? 

– Momentálne nie. Ale Zlatica Kušnírová spolu s Igorom Matovičom vyzvali za spoločný stôl strany PS a Spolu, stranu Andreja Kisku Za ľudí, KDH, SMK a parlamentné SaS a OĽaNO. To, o čo sa pokúsime je, aby sme si za ten jeden stôl aj sadli a vopred si povedali, čo chceme robiť a čo nie. Urobiť to týždeň pred voľbami alebo týždeň po voľbách je totiž podľa nás už neskoro.

S ktorými stranami si teda viete predstaviť spoluprácu pred voľbami?

– S tými, ktoré pani Kušnírová pozvala za spoločný stôl. Určite nie s kotlebovcami, Smerom a ani SNS.

A so Smerom bez Roberta Fica?

– Nie.

Spoločne s Igorom Matovičom, Jozefom Viskupičom a Erikou Jurinovou ste zakladali OľaNO. Čo sa za ten čas v hnutí ideovo zmenilo? 

– Ideovo sme stále na tých istých koreňom. Máme tu liberálne, kresťansky a konzervatívne zmýšľajúcich ľudí. Stále bojujeme proti korupcii. To čo sa možno zmenilo je, že sme posilnili odbornosti.

V nedávnych eurovoľbách kandidoval aj Igor Matovič, bol dokonca lídrom kandidátky. Pár dní pred voľbami však vyzval voličov, aby dali namiesto neho hlas Petrovi Pollákovi. Konzultoval toto svoje rozhodnutie s vami?

– Nie. Ja som navrhol na kandidátku jedného kandidáta, ten sa tam dostal a východ bol zastúpený. S tým som bol spokojný. Bral som to tak, že je každého osobná vec, ako sa k svojmu umiestneniu na kandidačnej listine postaví.

Ale predsa len Igor Matovič je na čele hnutia. A bol aj na čele kandidátky. Ten spôsob, akým to celé odkomunikoval bol podľa vás šťastný?

– To je už otázka na neho. Igor je niekedy nevyspytateľný. Teraz sa ukázalo že to bol dobrý krok, keďže Peťo Pollák bol zvolený. Dá sa polemizovať, či Igor nemohol ísť od začiatku na koniec kandidátky. Ale po vojne je každý generál.

Vy ste uvažovali o odchode z OĽaNO?

– V živote nie.

A mali ste ponuky ísť do iných strán?

– V tomto volebnom období nie. V minulom boli.

Od koho?

– Nebudem konkretizovať. Ale ja som zakladateľ a predsa zakladateľ neodchádza.