Domáce Spoločnosť Top

Rozmýšľate nad živým vianočným darčekom? Pozor na úskalia, ktoré s týmto krokom súvisia

Nie každé zviera je vhodné pre každého majiteľa. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Vianočná horúčka vrcholí a ľudia už väčšinu darčekov majú vybavených. Aj keď tradíciou je dávať si najmä neživé darčeky, v niektorých rodinách sa pod stromčekom nájde aj krabica previazaná obrovskou mašľou, kde bude darček živý. Deti, ale aj dospelí si totiž často prajú psíka, mačičku, alebo proste niečo, o čo sa budú môcť starať. Neuvedomujú si však všetko, čo s tým súvisí. Podľa viacerých odborníkov preto nie je živý darček vhodný dobrým nápadom.

 

Poznáte to. Už zrejme každý z vás sa v nejakej forme stretol s príbehom psíka, ktorý bol darovaný ako nevhodný vianočný darček a skončil na ulici. Takýchto živých darčekov, ktoré nesplnili očakávania nových majiteľov, sa po celom Slovensku nájdu stovky až tisícky. Ochranári zvierat ich potom nachádzajú vyhodené v lese alebo pri smetiakoch. Lepším spôsobom by však pritom bolo odniesť zviera do útulku, kde by bolo oň dobré postarané a našiel by sa mu nový domov.

Hoci možno tesne po tom, ako si člen domácnosti nájde pod stromčekom vytúžené zvieratko, panuje radosť, ochranári dvíhajú varovný prst. Rodina by si totiž podľa slov zvieracej ombudsmanky Zuzany Stanovej mala najskôr dať veľkú rodinnú poradu, či sú vôbec na takéto psíka vhodní a či ho budú zvládať. Ak túžime po konkrétnom plemene, tak by sme mali najprv osloviť kynologický zväz daného plemena a zistiť, či sme preň vôbec vhodní ´kandidáti.´ Totižto, zväz má presné poznatky o tom, ako sa dané plemeno správa a bude vedieť povedať o ňom viac. Aj sa pýtať ´hlbšie´ otázky. Darovať blízkej osobe milé šteniatko sa môže zdať ako výborný nápad, ale treba si uvedomiť, že psík šteňaťom nezostane navždy a ako každý živý tvor má svoje potreby, ktoré treba roky napĺňať,” vysvetľuje Stanová.

 

Živý darček pod stromčekom nie je vhodným riešením. Treba si najskôr spísať všetky pre a proti. Zdroj: pixabay.com

Stanová však upozorňuje, aby si ľudia nevyberali plemená psov podľa filmov. Najskôr si treba o danom plemene zistiť čo najviac informácií, aby vedeli, akú má povahu a temperament. “Sú plemená, ktoré sú nervóznejšie, ako napríklad jazvečíky, či teriéry, ale sú v pohode. Špecifickými psami sú akita inu, ktoré ľudí zaujali pre film o Hačikóvi. Ide o absolútne nevhodné plemeno psa, pretože je tvrdohlavým, sebavedomým psom, nevhodným na mojkanie. K malým deťom by som volila menšieho psíka. Nie však úplne malého, pretože je známe, že tie úplne najmenšie plemená bývajú svojské. Ťažko povedať – napríklad z osobnej skúsenosti sú to pudlíci, maltezáci… Každý pes ale vyžaduje určitú starostlivosť.”

Keďže zvierací ombudsman je organizácia zastupujúca útulky, podľa slov Stanovej je najlepším krokom si psa adoptovať. “Ide o zvieratká, ktoré tu už proste sú, a často sú obeťami množiteľov. A s takýmto krokom môžeme naozaj spojiť aj dobrý skutok. V takom prípade treba konzultovať s konkrétnym útulkom, aké zviera by vzhľadom na naše podmienky odporučili, nielen vzhľadom na jeho typ, ale aj jeho príbeh, teda na to, čím si prešlo,” dodala Stanová s tým, že napríklad týraný pes si ťažšie hľadá dôveru k ľuďom a taký pes nie je vhodný k deťom.

Problémom je, že ciká a kaká

Poukázala aj na to, že súčasná doba, kedy sme pre pandémiu odlúčení od svojich blízkych, by mohla zvádzať k tomu, aby sme si kúpili šteniatko alebo mačičku, alebo takýto počin spravili pre nášho blízkeho. Aj keď pre nás by štvornohá nálož energie a lásky znamenala, že by sme si tým vyplnili prázdne dni, treba myslieť aj na to, čo bude po pandémii. A teda, či na psíka alebo mačičku budeme mať čas a energiu. Najčastejším dôvodom, prečo zvieratá končia na ulici je to, že majú isté svoje potreby, a že na nich noví majitelia nemajú čas. “Tretím prípadom je, že deti stratia motiváciu sa o dané zvieratko starať. Je ešte jedna skupina, a to, že síce to bol dohodnutý krok, ale rodičia s tým nesúhlasia,” upozornila Stanová.

 

Veľa nechcených živých vianočných darčekov končí v útulkoch a na ulici. Zdroj: Sloboda zvierat

Ak si však ľudia chcú vyskúšať, či opateru o zviera budú zvládať, je tu jedna možnosť. A tou sú dočasné opatery. Ide o pomoc pre šteniatka, mačičky, či dospelé jedince, ktoré sú po operácii a nemôžu sa vrátiť do útulku. Vtedy si počas vopred dohodnutého obdobia môžu ľudia skúsiť, aká je starostlivosť o zviera náročná a čo so sebou nesie. “Dočasné opatera je forma výraznej pomoci, ktorá uľahčí prácu každému útulku a danému zvieraťu môže zachrániť život. Nikto neočakáva, že si to dané zvieratko necháte navždy, vyskúšate si, aké to je mať psa. Ak takýto postup zvolíte viackrát, tak veľmi zodpovedne dospejete k záveru, či je pre vás pes vhodný, a ak áno, ktoré plemeno,” povedala Stanová.

Obdobie medzi sviatkami a po Novom roku je najstresovejším obdobím pre útulky, pretože ročne nájdu aj 200 nevhodných živých darčekov. Podľa organizácie však počty vďaka správnej osvete každým rokom klesajú. “Posledné dva roky skončilo po Vianociach v útulkoch neporovnateľne menej zvierat. Ide o významnú zmenu, pretože zodpovedné rozhodnutie uľahčuje situáciu všetkým stranám – útulkom, ktoré nezostanú v priebehu januára preplnené, rodinám, ktorým sa nevhodnou kúpou vianočného darčeka neskomplikuje situácia a zvieratám, ktoré neskončia vyhodené na ulici a opustené. Aj napriek zlepšenej situácii budeme však v  tejto aktivite pokračovať aj naďalej,” uzavrela Stanová.

 

Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať