Domáce Politika Spoločnosť Top

Rozpočet pre zdravotníctvo cez výbor neprešiel. Ministerka hľadá možné opatrenia

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – (REDAKCIA/TASR) Zdravotnícky výbor neschválil návrh rozpočtu pre zdravotníctvo ani návrh rozpočtu pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Poslancom sa nepáči prerozdeľovanie financií zdravotným poisťovniam. Ministerka Andrea Kalavská (nominan. Smeru-SD) však nezaháľa. Pre svoj rezort našla ďalších 55 miliónov eur.

 

Rozpočet pre zdravotníctvo nepraje Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá by mala ,,budúci rok s takto nastaveným rozpočtom vážne problémy,‘‘ zdôraznil opozičný poslanec OĽaNO Marek Krajčí. Za rozpočet preto nehlasoval. ,,Je postavený reštrikčne, tak, aby v podstate zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne chcel dostať peniaze, ktoré tam budúci rok nebudú.‘‘ Podľa neho bolo cieľom návrhu, aby súkromné zdravotné poisťovne svoje prebytky nevykazovali ako zisk. V budúcom roku by tak boli nútené za ne nakupovať zdravotnú starostlivosť.

Najchorobnejší kmeň

Podľa poslanca z koaličnej strany Smer-SD Juraja Blanára Všeobecná zdravotná poisťovňa svojim spôsobom trpí, lebo nie sú vyrovnané príjmy s výdavkami. ,,Myslím si, že prerozdeľovanie medzi jednotlivými zdravotnými poisťovňami je neuspokojivé. Všeobecná zdravotná poisťovňa má dnes na trhu viac ako 75-percentné pokrytie pre všetkých poistencov a má najchorobnejší kmeň,” uviedol pre TASR člen výboru Blanár.

Návrh podľa poslanca Blanára spĺňa všetky požiadavky, ktoré si predsavzali. Či už navýšenie pre zdravotné sestry alebo splnenie platového automatu pre lekárov. ,,Rastú nám aj kapitálové výdavky pre nemocnice, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva,” skonštatoval Blanár. Neuspokojivé je však spomínané prerozdeľovanie medzi jednotlivými zdravotnými poisťovňami.

O reakciu k rozhodnutiu výboru neschváliť rozpočet, sme požiadali aj ministerstvo zdravotníctva. Z rezortu nám prišla odpoveď, že ,,rokovania naďalej prebiehajú. V sektore bude toľko peňazí, koľko reálne potrebuje”.

 

Blanár chce tému prerozdeľovania financií zdravotným poisťovniam ešte otvoriť. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Na niečom sa zhodli

Členovia výboru sa zhodli na pozmeňovacom návrhu, ktorý ponechá sadzbu štyri percentá za poistencov štátu, teda štátu ponechá povinnosť podieľať sa pri odvodoch do zdravotného poistenia.

Doterajší zákon o poisťovniach počíta so sadzbou štyri percentá za poistencov štátu, z návrhu zákona boli tieto percentá vypustené, výbor nakoniec sadzbu za poistencov štátu vrátil späť.

K zdravotníckym odvodom sa včera vyjadrila aj opozičná strana Sloboda a Solidarita.

Peniaze navyše

Po rokovaní výboru pre zdravotníctvo sa ministerka Andrea Kalavská snaží nájsť čo najlepšie riešenie. S ministerstvom financií sa dohodla na možnosti, vďaka ktorej pre svoj rezort získala 55 miliónov eur. Tie sa pripočítajú k súčasnému rozpočtu. Šéfka rezortu trvá na tom, že budúci rok bude v zdravotníctve dostatok financií. ,,Hľadáme alternatívy, aby aj ministerstvo zdravotníctva, aj poslanci, a tiež ministerstvo financií boli spokojní,” vysvetlila Kalavská.

Ministerka sa pri vyjednávaní s rezortom financií dohodla aj na slovnom ubezpečením, ktoré sa dáva do zákona o poisťovníctve. Pristúpiť musela ku kompromisu. ,,Pri vypustení štyroch percent za poistenca, ministerstvo financií vždy vykryje adekvátne náklady, ktoré si bude v danom roku vyžadovať ministerstvo zdravotníctva. Tiež je tu klauzula, že ak počas roka vznikne problém s peniazmi, tak je ministerstvo financií pripravené dofinancovať nás,” povedala šéfka rezortu zdravotníctva.

 

Ministerka Kalavská získala pre rezort ďalších 55 miliónov eur. Zdroj: SITA / Marko Erd

O spokojnosti sa hovoriť nedá

Asociácia nemocníc potvrdzuje ich predpoklad, že rozpočet je nedostatočný a nestačí na pokrytie všetkých zákonných nárokov, ,,ako napríklad zvýšenie platov pre všetkých zdravotníckych pracovníkov či sociálneho balíčka,‘‘ podotkol riaditeľ kancelárie asociácie Miroslav Valaštík.

Lekárske odborové združenie upozorňuje na nevhodné nastavenie rozpočtu, ktoré by mohlo mať negatívny dosah. ,,Zníženie poistného za poistencov štátu o takmer štvrtinu reálne ohrozuje zabezpečenie a dostupnosť zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia,‘‘ uzavrel predseda združenia Peter Visolajský.

Bremeno financovania zdravotníctva štát v neprimeranej miere prenáša na pracujúcich obyvateľov aj podľa oboch súkromných zdravotných poisťovní na Slovensku.

Štát zaplatí menej

Budúci rok má byť v zdravotníctve historicky najviac peňazí. Celkové príjmy sa predpokladajú vo výške 5,04 miliardy eur s medziročným rastom 234,8 milióna eur.

Návrh rozpočtu prináša aj nový spôsob platby za poistencov štátu. Po novom štát určil pevnú sumu, koľko na budúci rok za štátnych poistencov zaplatí, má ísť o 960 miliónov eur. Napriek tomu, že celkové zdroje v sektore medziročne rastú, štát na budúci rok zaplatí za svojich poistencov menej.

 

Galéria
Predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník informoval o neschválení rozpočtu. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Nového šéfa rezortu zdravotníctva pozná jeho okolie nielen ako politika či lekára, ale aj ako hudobníka, skladateľa a textára. Zdroj: SITA / Robert Tappert
Dôvodom výsledku hlasovania bol chýbajúci koaličný poslanec, tvrdí Blanár. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Zdroj: SITA / Marko Erd
Zdroj: SITA / Marián Peiger
navigate_before
navigate_next