Domáce Politika Top

Rozpustenie ĽS NS môže znamenať začiatok ich konca. Rozhodne sa už dnes

Najvyšší súd dnes rozhoduje o rozpustení strany ĽS NS. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Koniec Kotlebu v parlamente? Najvyšší súd dnes na svojom verejnom zasadnutí rozhodne, či stranu Ľudová strana Naše Slovensko zruší. Pokiaľ by sa tak stalo, kotlebovci by čelili vážnym problémom. Rozhodnutie súdu by im totiž mohlo skomplikovať aj cestu do europarlamentu. Rovnako by to znamenalo pozastavenie pôsobenia Mariana Kotlebu. 

 

Podnet na rozpustenie strany podal pred približne dvomi rokmi Jaromír Čižnár. Ten vtedy uviedol, že “extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu, zákony a medzinárodné zmluvy“. Čižnár k takémuto kroku pristúpil po tom, ako od volieb v marci 2016 dostal desiatky elektronických podaní, v ktorých bol vyzývaný, aby takýto podnet na Najvyšší súd podal.

Súd po prvýkrát pojednával 9. apríla. Po vyše 8 hodinovom procese však pojednávanie odročil, rozhodnúť by mal práve dnes. Rozpustením ĽS NS sa zaoberal na verejnom zasadnutí päťčlenný senát Správneho kolégia Najvyššieho súdu na čele s predsedníčkou senátu Janou Zemkovou.

Pokiaľ by Najvyšší súd kotlebovcov skutočne rozpustil, čakalo by ich niekoľko problémov. Hoci majú v zálohe stranu Pevnosť Slovensko, do ktorej by zrejme všetci priaznivci prestúpili, na jej čele by nemohol stáť terajší predseda Marian Kotleba.

Bez Kotlebu na čele?

Nový zákon z dielne Andreja Danka totiž obsahoval pre extrémistov skrytý odkaz. Uvádza sa v ňom, že pokiaľ by bola strana z dôvodov programu zrušená, tvorca strany a programu by v nasledujúcich piatich rokoch nemohol byť členom prípravného výboru akejkoľvek politickej strany, štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, členom najvyššieho, výkonného, rozhodcovského a revízneho orgánu akejkoľvek politickej strany. Za porušenie bude hroziť strane pokuta 3500 eur.

Kotleba je vedúcou osobnosťou strany. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Pokiaľ súd rozhodne, že stranu extrémistov rozpustí, môžu sa ešte odvolať na Ústavný súd. Pokiaľ by tak neurobili, alebo by Ústavný súd rozsudok stihol potvrdiť do májových eurovolieb, kotlebovci by mali ďalší problém. Nemohli by sa ich zúčastniť.

V eurovoľbách totiž poslanci kandidujú na listinách strán. Pokiaľ by ĽS NS súd rozpustil, poslanci by sa ich zúčastniť nemohli, nemohli by ani “prestúpiť” na kandidátku inej, či svojej náhradnej strany, pretože kandidátne listiny do májových volieb sú už uzavreté.

V parlamente by však fungovali naďalej, pravdepodobne ako nezávislí. Rovnako by sa postupovalo aj v eurovoľbách, kedy by Ústavný súd prípadne rozhodoval o ich potenciálnom odvolaní až po májových voľbách.

Podobnosť so Slovenskou pospolitosťou

Nie je to pritom prvá strana, ktorá na Slovensku zažíva pokus o rozpustenie. 1. marca 2006 Najvyšší súd rozhodol o rozpustení Slovenskej pospolitosti. Na jej čele nestál nikto iný ako Marian Kotleba.

Ultranacionalistická strana bola na ministerstve vnútra zaregistrovaná v roku 2005. Oslavovala vojnový Slovenský štát a od médií si vyslúžila označenie ako extrémne radikálna. Okrem iného kritizovala parlamentnú demokraciu a jej prívrženci chceli napríklad naše vystúpenie z takých organizácii, ako sú NATO či Medzinárodný menový fond. Jej členovia boli známi aj tým, že sa na verejnosti prezentovali v uniformách, ktoré pripomínali tie, ktoré nosili v minulosti členovia Hlinkovej gardy. Podnet na jej rozpustenie podal vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Na snímke policajti zatýkajú bývalého vodcu Slovenskej pospolitosti Mariana Kotlebu po tom, čo do mikrofónu zakričal pozdrav Na stráž. Písal sa rok 2009. Zdroj: TASR /Tomáš Halász

Práve podobnosť ĽS NS so Slovenskou pospolitosťou bola počas minulého pojednávania hlavným argumentom obžaloby. Hovorili o popieraní holokaustu, o “náhodných” daroch v hodnote 1488 eur, ktoré sú nacistickou symbolikou ukrývajúcou aj pozdrav Heil Hitler. Rovnako hovoria o vystúpení “zo zločineckej organizácie NATO”, či dokonca o vystúpení z Európskej únie, do ktorej parlamentu teraz paradoxne kandidujú.

Z minulosti sa však poučili a svoje názory už neprezentujú tak otvorene. Pri otázkach o prezidentovi vojnového štátu Jozefovi Tisovi, či o holokauste odpovedajú väčšinou vyhýbavo napríklad formulkou, že “nie sú historici.” 

Priatelia vína

Stranu ĽS NS kotlebovci tiež nezaložili štandardným spôsobom. Prevzali totiž už fungujúcu stranu Strana priateľov vína, ktorá bola skôr akousi recesiou bez väčšieho úspechu. Založená bola v roku 2000. Všetko sa však zmenilo po tom, čo ju prebrali ľudia okolo Mariana Kotlebu. Strana zmenila nielen meno, ale najmä smerovanie. Začali si budovať cestu do parlamentu.

V úrade BBSK boli aj viacerí Kotlebovi stranícki kolegovia  – Milan Uhrík, Marián Kotleba a Rastislav Schlosár. Zdroj: archív

V parlamentných voľbách v roku 2010 získala Kotlebova strana len 1,33 percenta, v roku 2012 1,58. Ani v jednom prípade to však na postup do parlamentu nestačilo. Zlom nastal až v roku 2016, kedy kotlebovci so ziskom 8,04 percenta obsadili v Národnej rade SR 14 kresiel.

Kotlebovi v ceste pomohla aj kariéra banskobystrického župana. V roku 2013 sa mu podarilo dostať do druhého kola spolu s vtedajším predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimírom Maňkom (Smer-SD). Predseda strany Smer Robert Fico vtedy vyhlásil, že “Kotlebu porazí aj vrece zemiakov.” Nestalo sa tak a Marianovi Kotlebovi úspech otvoril dvere do parlamentu.

Prekvapenie volieb

V parlamentných voľbách 2016 dokázal zmobilizovať svojich voličov tak, až sa stali  prekvapením volieb. Prieskumy im totiž nedávali ani štipku nádeje, že by sa do NR SR mohli dostať. Im sa to však podarilo.

I tam však museli čeliť problémom. Štandardné strany s nimi odmietali rokovať, prezident Andrej Kiska ich ako jedinú stranu neprijal. Počas prvých mesiacov sa hovorilo o “hrádzi proti extrémizmu” a strany i médiá horlivo analyzovali, čo spôsobilo takúto rebéliu voličov.

Prívrženci a sympatizanti strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko počas akcie s názvom “Protest proti pochodu úchylákov v Bratislave” na bratislavskej Hlavnej stanici. Bratislava, 30. júl 2016.

Neskôr sa však situácia upokojila. Kotlebovci si opäť počkali na svoj čas a podarilo sa im ho využiť. Smer-SD totiž nedávno potreboval ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov na to, aby im v parlamente prešlo zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Pri tejto príležitosti s kotlebovcami rokovali a podarilo sa im získať ich hlasy. Ústavný zákon prešiel a kotlebovci úspech využili po svojom – chvália sa nim práve na bilbordoch do eurovolieb.

Úspechy a pády

Prvú výraznú porážku Kotleba zaznamenal v župných voľbách v roku 2017, kedy ho z kresla predsedu kraja zosadil Ján Lunter. Kotleba sa tak stal len poslancom za svoj kraj.

Druhú porážku zaznamenali tento rok v prezidentských voľbách. Marian Kotleba skončil štvrtý, hneď za Štefanom Harabinom. Práve medzi nich dvoch sa rozdelili hlasy antisystému. Keďže sa však ani jeden nerozhodol v prospech druhého ustúpiť, ba práve naopak, viedli spolu spory, voliči sa rozdelili na dva tábory a s porážkou sa museli zmieriť obaja kandidáti.

Kotlebove bilbordy vyvolali diskusiu. Zdroj: R.Maťaš

Priaznivé sú naopak prieskumy do parlamentných volieb. Kotlebovci sa v nich umiestňujú na popredných priečkach.

Len mesiac po prezidentských voľbách tak Najvyšší súd rozhoduje o osude extrému. Pokiaľ by skutočne došlo k rozpusteniu strany, prekreslilo by to politickú mapu Slovenska. Je totiž otázne, či by si strana získala voličov aj bez vedúcej osobnosti Mariana Kotlebu, alebo by ich pád využili iné osoby, ktoré možno v pozadí čakajú na svoju veľkú šancu.

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kotlebove billboardy vyvolali diskusiu. Zdroj: R.Maťaš
V úrade BBSK boli aj viacerí Kotlebovi stranícky kolegovia – Milan Uhrík, Marián Kotleba a Rastislav Schlosár. Zdroj: archív
Voči rozpusteniu strany priaznivci ĽSNS zorganizovali v hlavnom meste protest. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: archív
Na snímke policajti zatýkajú bývalého vodcu Slovenskej pospolitosti Mariana Kotlebu po tom, čo do mikrofónu zakričal pozdrav Na stráž. Písal sa rok 2009. Zdroj: TASR – Tomᚹ Halász
Marian Kotleba opúšťa Najvyšší súd, počas rozhodovania o rozpustení strany ĽSNS. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na zrušenie strany ĽSNS 24. mája 2017. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zľava: Predseda strany ĽSNS Marián Kotleba a poslanec NR SR za stranu ĽSNS Milan Uhrík na stretnutí s priaznivcami v Dome kultúry v obci Plevník – Drienové. Plevník – Drienové, 7. marec 2017. Foto: SITA/Milo Fabian
Predseda strany ĽSNS Marian Kotleba (v strede) na brífingu reaguje na podnet Generálnej prokuratúry SR rozpusti stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko(LSNS. Bratislava, 26. máj 2017. Foto: SITA/Marko Erd
Marian Kotleba v čase, ked bol na čele Slovenskej pospolitosti. Zdroj: TASR – Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR – Pavel Neubauer
Slovenská pospolitosť v roku 2005. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next