Domáce Spoločnosť Top

Rozuzlenie krutého príbehu: Mladík, ktorého roztrhali psy na hranici, je rehabilitovaný

BRATISLAVA – Satisfakcia pre rodinu mladíka po tridsiatich rokoch. Mladík Hartmut Tautz (†18), ktorý sa v roku 1986 pokúšal z Československa dostať do Rakúska, no na hranici zomrel v ukrutných bolestiach, je rehabilitovaný.

Mladík z Nemeckej demokratickej republiky skonal na následky zranení, ktoré mu spôsobili psy Pohraničnej stráže. Plne ho rehabilitovali na základe zákona č. 119/1990 o súdnej rehabilitácii. Rodina od Slovenska dostane za jeho smrť finančné odškodné.

Prvé takéto rozhodnutie

„Platforma európskej pamäti a svedomia víta rozhodnutie súdu ako prvé uznanie toho, že zabitie utečenca bolo trestným činom. Trestné stíhanie páchateľov musí nasledovať,“ tvrdí hovorca Ústavu pamäti národa (ÚPN) Peter Juščák.

O výhru sa postaral advokát Lubomír Müller. Nie je to jeho prvý prípad, ktorý sa zaoberal rehabilitáciou ľudí nespravodlivo stíhaných počas komunizmu, avšak v niečom je unikátny. „Ide o prvé a precedentné rozhodnutie slovenského súdu, ktorým je vyjadrená morálna satisfakcia obeti Železnej opony,” povedal Müller.

Ako sa vyjadril predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, aj Ústav pamäti národa berie rozhodnutie ako prelomové. „Konečne po mnohých desaťročiach sa dostalo trúchliacej rodine morálneho zadosťučinenia. V doterajšej praxi slovenskej justície je to mimoriadny úspech,” zhodnotil Krajňák.

Tautz nemusel zomrieť

Za Deň D si Hartmut počas svojho plánu zvolil 8. august. Vo večerných hodinách sa po prechádze popri spomenutej benzinke vybral smerom k hraniciam. Cez ploty vedúce k slobode sa pokúsil prestrihať kliešťami, no spustil signalizáciu, čo znamenalo vyslanie hliadky spolu s dvomi psami. Služobné psy Roby a Ryšo mladíka zastavili 22 metrov pred rakúskou hranicou.

Keď ho približne o pol jedenástej našli vojaci Ivan Hirner a Oldřich Kovář, bol v zúboženom stave. Tautz zomrel na druhý deň o 01:15 vo Vojenskej nemocnici v Bratislave. Zomrieť nemusel – stačilo, ak by ho na chirurgiu priviezli skôr ako desať minút pred polnocou a bez potrebného ošetrenia.

Prečítajte si o smutnom príbehu Hartmuta Tautza viac.

Zdroj: ph, SITA, Foto: Archiv ÚPN Bratislava, SITA