RTVS budú chýbať v rozpočte milióny eur. Riešenie situácie sa prehadzuje ako horúci zemiak

BRATISLAVA – Návrh na zrušenie koncesionárskych poplatkov pre vybrané skupiny obyvateľstva je čoraz bližšie k svojej realizácii. Na poslednej schôdzi parlamentu ho výraznou väčšinou poslanci posunuli do druhého čítania. To, o čom sa už ale hovorí menej, je spôsob, akým sa tento výpadok príjmov v rozpočte RTVS vykompenzuje. Ministerstvo kultúry dáva od záležitosti ruky preč a tvrdí, že riešenie musia nájsť tí, kotrí zrušenie koncesií vymysleli. Podobný postoj zaujalo aj ministerstvo financií. Predkladatelia z SNS však riešenie zatiaľ neprezradili.

 

Návrh zákona z dieľne SNS posunuli poslanci na poslednej schôdzi Národnej rady pred letnou prestávkou do druhého čítania. Definitívne by ho mohli schváliť po parlamentných prázdninách v septembri. Cieľom je oslobodiť od platenia koncesionárskych poplatkov dôchodcov a poberateľov dávok v hmotnej núdzi. Ide o približne 283 000 ľudí z celkového počtu 1 361 344 platiteľov, ktorí doteraz platili polovičnú sadzbu. Ak poslanci zákon odklepnú, od nového roka už nebudú platiť vôbec. Podľa RTVS im to spôsobí výpadok vo financovaní vo výške 18 miliónov eur. Kto a ako ho vykompenzuje, je zatiaľ otázne.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Zdroj: archív

Rezort kultúry dáva ruky preč

Šéf národniarov Andrej Danko sa okrem toho nechal počuť, že poplatky by zrušil úplne. Odlišný názor na ich platenie má však ministerstvo kultúry pod vedením Ľubice Laššákovej (Smer-SD). Podľa nich ide o štandardný a najdemokratickejší spôsob financovania verejnoprávneho vysielania. “Takéto financovanie zásadne znemožňuje vznik politických vplyvov na obsah vysielania. Navyše, verejnoprávne médiá sú v dobe falošných informácií a šírenia nenávisti prostredníctvom internetu kľúčovým prvkom pre zachovanie plurality názorov a objektivity pre širokú verejnosť,” argumentuje ministerstvo.

Od výpadku, ktorý opatrenie SNS spôsobí, však dávajú ruky preč. Podľa nich nie oni, ale predkladateľ takéhoto návrhu “musí v zmysle pravidiel tvorby zákonov s preukázaným negatívnym dopadom na verejné financie zdôvodniť skutočnú potrebu takéhoto legislatívneho riešenia, ako aj spôsob a zdroje vykrytia výpadku vo verejných financiách, ktorý by schválenie takéhoto zákona spôsobilo.”

Návrh predložila Dankova SNS. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Začarovaný kruh?

To, ako vyriešiť výpadok financií chce od navrhovateľov počuť aj ministerstvo financií. Pýta sa ich preto nielen na finančné dôsledky návrhu ale aj na návrhy na úhradu zvýšených výdavkov   „Predkladatelia v doložke vybraných vplyvov uvádzajú, že výpadok na výbere koncesionárskych poplatkov zrejme bude musieť byť RTVS nahradený zvýšeným príspevkom zo štátneho rozpočtu, s čím však návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022 neuvažuje,“ píše rezort financií.  “Budúcoročný rozpočet je v štádiu príprav, preto je nateraz predčasné sa vyjadrovať. Pre viac informácií kontaktujte predkladateľov návrhu,” odkázalo ministerstvo.

Predkladatelia tvrdia, že s ministerstvom rokujú. Výpadok v príjmoch však podľa nich má byť „iba“ približne 8 miliónov eur. “Nejakým spôsobom sa to bude musieť nahradiť v rozpočte RTVS. Prebiehajú rokovania a máme prísľub ministerstva financií, že to bude vykryté,” uviedol jeden z predkľadateľov návrhu zákona Karol Farkašovský. Podľa jeho predpokladov by otázka mohla byť vyriešená do septembrovej schôdze parlamentu, na ktorej má byť zákon prerokovaný v druhom čítaní.

Predkladatelia tvrdia, že rezort financií im dal prísľub zdrojov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Dostali jednorazovú injekciu

K zvýhodneniu niektorých platiteľov koncesionárskych poplatkov došlo už v roku 2013. Druhá Ficova vláda vtedy od platenia oslobodila osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a niektorých zamestnávatelov ako školy a školské zariadenia, nemocnice, liečebne či hospice. Okrem toho boli zavedené aj čiastočné úľavy. Dôchodcovia, pokiaľ nežili pod jednou strechou s osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a poberatelia dávky v hmotnej núdzi,  začali platiť iba polovičnú sadzbu.

Za šesť rokov odkedy zákon platí takto RTVS dostala na koncesiách menej dokopy o 128 286 720 eur. Rezort kultúry upozornil na to, že sa tak stalo „bez prijatia akejkoľvek legislatívnej úpravy kompenzácie za oslobodených platiteľov.” K rozpočtu na tento rok preto pre rozhlas a televíziu pridal navyše ešte 9 miliónov eur, čím chcel aspoň čiastočne kompenzovať výpadky na koncesiách. Vláda túto jednorazovú injekciu odklepla začiatkom júna. Dlhodobé riešenie sme však nepočuli ani vtedy.

 

Viac o téme: Andrej Danko, financie, Karol Farkašovský, koncesionárske poplatky, Ľubica Laššáková, Ministerstvo kultúry, návrh zákona, novela, Rozhlas a televízia Slovenska, RTVS, SNS, verejnoprávna televízia, zákon, zrušenie koncesionárskych poplatkov

Súvisiace články