Mohutné protesty v Rumunsku: Žiadajú odstúpenie vlády

BUKUREŠŤ – Napriek tvrdému zásahu polície proti demonštrácii Rumunov žijúcich v zahraničí, pri ktorom v noci na piatok v Bukurešti utrpelo zranenia 455 ľudí, vyšli v rumunskej metropole aj v sobotu večer do ulíc desaťtisíce ľudí. Opäť žiadali okrem iného okamžitú rezignáciu vlády pod vedením sociálnodemokratickej premiérky Vioricy Dancilaovej a vypísanie nových volieb, informovala agentúra APA.

V Bukurešti sa pred sídlom vlády zhromaždilo približne 50.000 ľudí. Skandovali heslá ako „Odstúpiť“, „Prekročili ste červenú čiaru“, „Hanba“, „My sme ľud“, „Preč s mafiánskou vládou“, „Ruky preč od súdnictva“ či „Nevzdáme sa“. Hnev demonštrantov je namierený aj voči šéfovi sociálnych demokratov (PSD) Liviovi Dragneovi, odsúdenému za korupciu. Vzhľadom na to, že polícia použila v piatok pri zásahu slzotvorný plyn, veľká časť demonštrantov si priniesla ochranné masky. Policajtov bolo v uliciach Bukurešti ešte viac ako v piatok večer, ale tentoraz voči nim nezasiahli, uviedla APA.

Okrem Bukurešti sa demonštrácie konali aj v mestách Kluž, Sibiu, Jasy, Temešvár a Brašov. Mnohí z ich účastníkov vyjadrili „šok a zdesenie“ z policajného násilia voči bukureštským demonštrantom. Rumunská ministerka vnútra Carmen Danová sa k zásahu v Bukurešti vyjadrila až v sobotu popoludní. Na otázky novinárov neodpovedala, zato obšírne informovala o stave štyroch zranených policajtov. Ani slovom však nespomenula stovky zranených demonštrantov. Tiež tvrdila, že polícia postupovala „príkladne“ a zasahovala „výlučne proti chuligánom“. Prezidenta Klausa Johannisa kritizovala za jeho slová o „neprimeranom“ postupe polície.

Ozval sa aj Dragnea, ktorý zodpovednosť za dramatické udalosti predchádzajúceho dňa pripísal hlave štátu a opozícii. Prezident je podľa neho „politickým sponzorom tohto násilia a extrémistických nepokojov“, pretože spolu s opozičnými stranami ľudí systematicky štve proti „legitímnej vláde“. Opozícia žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentu, na ktorom by bol zriadený výbor na vyšetrenie brutálnej policajnej operácie.

Viac o téme: protest, Rumunsko

Súvisiace články