Zahraničné Top

Rumunský premiér Ponta dnes podá demisiu

BUKUREŠŤ – Rumunský premiér Victor Ponta dnes podá demisiu. Oznámil to predseda vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea.

Ponta je prvým úradujúcim premiérom Rumunska obvineným z trestných činov. Ide o obvinenia z korupcie, falšovania listín, prania špinavých peňazí a daňových únikov. Prokuratúra obvinila 43-ročného Pontu zo spomínaných trestných činov ešte v júli. Dopustil sa ich údajne v rokoch 2007 a 2008, keď vykonával právnickú prax a súčasne pôsobil aj ako poslanec.

Ponta všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o politicky motivovanú kauzu vykonštruovanú prokuratúrou. Predsedom vlády je od mája 2012 a donedávna vyhlasoval, že ním zostane až do konca funkčného obdobia. Jediným ústupkom bola jeho demisia z postu predsedu PSD.

Rumunské úrady nedávno rozhodli o dočasnom zmrazení Pontovho majetku. Napriek obvineniam však Pontu nemôžu zatknúť, lebo ho chráni imunita, ktorú mu poslanci parlamentu v júni ponechali.

Pontova kauza je dôkazom zvýšeného záujmu rumunskej justície o zneužívanie moci v najvyšších politických sférach, ktorý je evidentný od vstupu krajiny do Európskej únie.