Politika Zahraničné

Ruská polícia zatýkala demonštrantov. Protestovali proti zadržaniu troch opozičných kandidátov na poslancov

Ruská polícia zatýka demonštranta v Moskve - Zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

MOSKVA – V Rusku zadržali troch opozičných kandidátov na poslancov moskovskej mestskej dumy Ivana Ždanova, Dmitrija Gudkova a Juliju Gaľaminovú. V sobotu o tom informovala agentúra Interfax.

Nezaregistrovaný kandidát na poslanca moskovskej dumy a hlava Fondu boja s korupciou (FBK) Ivan Ždanov informoval o svojom zadržaní na Twitteri. Tlačový hovorca lídra Strany zmien Dmitrija Gudkova medzitým agentúre Interfax oznámil, že opozičného politika taktiež zadržali cestou do Moskvy a momentálne ho vezú na policajné oddelenie v mestskej časti Koptevo.

Ďalšia kandidátka Julija Gaľaminová už na sociálnych sieťach tiež informovala o svojom zadržaní s tým, že ju vezú na policajné oddelenie v mestskej časti Choroševo-Mnevniki. Agentúra interfax bezprostredne nedisponovala reakciou zodpovedných orgánov na vyhlásenia opozičných kandidátov.

Interfax v tejto súvislosti pripomenul, že v piatok vo večerných hodinách vykonala polícia prehliadky u viacerých opozičných kandidátov, vrátane Gudkova a Gaľaminovej, ale aj v kancelárii FBK. Úrady v polovici júla oznámili, že kvôli “nezrovnalostiam” na podpisových hárkoch môže volebná komisia odmietnuť zaregistrovať mnohých nezávislých kandidátov. Najčastejšie sa ako dôvod pre odmietnutie registrácie uvádza prekročenie prípustnej hranice desať percent pre podiel neplatných podpisov a chyby v odovzdaných dokumentoch. Voľby do Moskovskej mestskej dumy sa uskutočnia 8. septembra spolu s voľbami do ďalších zastupiteľských orgánov.

Polícia zatkla v Moskve viac ako 300 demonštrantov

Ruská polícia zadržala v sobotu najmenej 317 demonštrantov, ktorí sa chceli zúčastniť úradmi nepovoleného protestu proti vylúčeniu niektorých opozičných kandidátov z volieb do moskovskej mestskej dumy.

Zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

S odvolaním sa na organizáciu OVD-Info, ktorá poskytuje právnu pomoc a rady osobám zadržaným na protivládnych pochodoch a zhromaždeniach, o tom informovali agentúra AFP a spravodajský portál Meduza.

Zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Tisíce ľudí sa v sobotu zhromaždili pred budovou moskovskej radnice, kde chceli požadovať zaregistrovanie opozičných kandidátov, ktorým by kvôli údajným “nezrovnalostiam” na podpisových hárkoch nemala byť povolená účasť vo voľbách.

Zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko