Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Druhá vlna so sebou prináša nové pravidlá. Otázky a odpovede, čo všetko sa koncom letných prázdnin zmení

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Začiatkom septembra sa veľa vecí zmení. Deti sa po letných prázdninách vrátia naspäť do školy, viacerí pracovníci si dočerpajú letné dovolenky. A okrem toho na Deň ústavy začnú platiť nové opatrenia, ktoré schválili na štvrtkovom konzíliu epidemiológov. Tie sa týkajú viacerých oblastí, okrem iného aj školstva, zamestnávateľov či hromadných podujatí. Čo všetko sa bude meniť a čo ostane tak, ako doteraz? Glob.sk prináša prehľad praktických informácií na lepšie zorientovanie sa v nových pravidlách. 

 

Aktualizované 20:15 o informácie zo zverejneného pandemického plánu 

Prvé opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu zaviedla na konci svojho funkčného obdobia dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho. Ich súčasťou bolo vyhlásenie núdzového stavu, ale napríklad aj uzatvorenie obchodov a služieb s výnimkou tých, kde sa predávali lieky či potraviny. Následne sa zatvorili aj školy a škôlky. S príchodom letných mesiacov začala v tom čase už nová vláda Igora Matoviča opatrenia uvoľňovať. Predchádzala tomu však tvrdá disciplína Slovákov a prísne dodržiavanie pravidiel. Až napokon nastal stav, ktorý máme teraz – prakticky všetko je povolené, rúška sú povinné iba v interiéroch, väčšina opatrení je vo forme odporúčaní.

S príchodom leta však začala obozretnosť ľudí klesať. Naopak, vzrastať začali cesty do zahraničia a odtiaľ späť na Slovensko. To sa podpísala na tom, že čísla nakazených začali ísť postupne nahor. Z tohto dôvodu tento týždeň znova zasadalo konzílium epidemiológov, ktoré rozhodlo o viacerých novinkách a zmenách.

Čo všetko sa mení?

– Väčšina opatrení, ktoré vo štvrtok schválilo konzílium, bude platiť až od septembra. Avšak už dnes je jasný zoznam presných častí krajín, ktoré pre obyvateľov Slovenska znamenajú riziko a sú z epidemiologického hľadiska nebezpečné. Ide o:

  • Česko = Praha
  • Chorvátsko = Vukovarsko-sriemska župa, Splitsko-dalmatínska župa
  • Poľsko = Sliezske vojvodstvo, Malopoľské vojvodstvo
  • Španielsko
  • Francúzsko = Provence-Alpes-Côte d’Azur, Île-de-France, Mayotte
  • Belgicko
  • Malta
  • Holandsko = Noordholland, Sudholland
  • Írsko = Midlands, Mid-East
  • Dánsko = Midtjylland
  • UK = Grampian
  • Estónsko = Tartumaa, Harju Maakond

Španielsko je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího celé rizikové. Do 1. septembra však nechcú prehodnocovať krajiny z hľadiska epidemiologickej bezpečnosti. Dôvod je prostý – nechcú ľuďom komplikovať život. Zároveň však vyzval študentov a rodičov maloletých detí, aby zvážili pred septembrom cestu do zahraničia.

 

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

V čom bude začiatok tohto školského roka iný, ako tie predchádzajúce?

– Zmena bude veľká. Konzílium napríklad schválilo to, aby sa prvé dva týždne žiaci učili v rúškach. Toto opatrenie platí pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredoškolákov a tiež pre žiakov prvého stupňa vtedy, ak sa budú nachádzať v spoločných priestoroch. Opatrenie, pochopiteľne, neplatí v školských jedálňach a počas konzumácie jedla a nápojov. „V triede sedia deti celý deň v ucelenom kolektíve, kde dochádza k blízkemu kontaktu do 2 metrov po dobu dlhšiu ako 15 minút. Preto chceme zamedziť týmto kontaktom počas najrizikovejšieho obdobia, teda prvé 2 týždne,“ uviedla pediatrička Elena Prokopová.

Okrem toho bude musieť každé dieťa doniesť čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti, v ktorom sa rodičia zaviažu, že ich dieťa nemá koronavírus, ani príznaky. Rovnako tak ani jeho príbuzní. Okrem toho budú musieť priniesť aj dotazník, v ktorom budú vypĺňať dve informácie – či dieťa od 17. augusta nebolo v žiadnej rizikovej krajine, alebo na “hromadnom podujatí”. To, čo sa pod týmto pojmom myslí, by malo byť zadefinované v najbližšom čase. Ak rodič uvedie aspoň jednu kladnú odpoveď, bude jeho povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa aj blízkych osôb v rodine. Ak sa u niekoho vyskytne príznak ochorenia, má povinnosť kontaktovať lekára. „Deti sú často bezpríznakové. Pokiaľ aj rodič bude mať príznaky, to nám pomôže zistiť, že aj dieťa môže byť nositeľom nákazy, a skôr budeme môcť prijať lokálne protiepidemické opatrenia,“ vysvetlil minister Krajčí. Všetky podrobnosti by však mali kompetentní odkomunikovať budúci týždeň na veľkej tlačovej konferencii.

Aká je súčasná situácia s koronavírusom?

– Údajne pod kontrolou. Tak tvrdí minister zdravotníctva. Každý deň však rapídne stúpajú čísla nakazených a podľa šéfa rezortu zdravotníctva je najrizikovejším regiónom Trenčiansky kraj. Tam za posledný deň pribudli desiatky prípadov. Krajčí preto avizoval, že navrhuje zriadiť tzv. regionálny semafór, ktorý sa spomína aj v pandemickom pláne. V praxi by išlo o to, že v prípade, ak by sa v niektorom regióne vyskytlo ohnisko koronavírusu, vedeli by Regionálne úrady verejného zdravotníctva reagovať operatívne. Podľa aktuálnej epidemiologickej situácie budú prepínať jednotlivé kraje a okresy do iných farieb. Pandemický plán zverejnilo ministerstvo zdravotníctva v piatok popoludní.

A čo hromadné podujatia?

– Aj na tie sa budú aplikovať nové opatrenia. “Od 1. septembra 2020 do 1. októbra 2020 Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium neodporúčajú vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie organizovať hromadné podujatia. Zároveň na toto obdobie plánujú zakázať organizáciu hromadných podujatí nad 1000 účastníkov v exteriéri, vrátane športových podujatí (skúsenosti zo zahraničia poukazujú na prípady, kedy sa ľudia na početnejších hromadných podujatiach, vrátane športových infikovali novým koronavírusom),” uvádza Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti.

Opatrenia sa okrešú aj v prípade hromadných podujatí v interiéri, a to maximálne pre 500 ľudí. “Tiež je v pláne uplatniť zákaz organizovania všetkých interiérových podujatí po 23:00 h s výnimkou svadieb (nočný život je spojený s uvoľnenou atmosférou, stratou zábran, ide o veľmi úzke kontakty). Obmedzí sa aj návštevnosť kúpalísk a akvaparkov, plán je na maximálne 50 % kapacity návštevníkov,” dodali.

ÚVZSR okrem toho odporúča zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí či ľudia z rôznych oblastí Slovenska alebo zo zahraničia. Upozorňujeme, že tieto príležitosti predstavujú vhodné podmienky pre šírenie nového koronavírusu – nakazení môžu byť bez príznakov ochorenia, ale infekční a ľudia sú v blízkom kontakte, často aj v uzavretých priestoroch s nedostatočným vetraním.

 

Zdroj: pixabay.com

Dotknú sa opatrenia aj zahraničných pracovníkov?

– Aj o tomto rokovalo konzílium. “Epidemiológovia aktuálne diskutujú o možnom zavedení nariadenia zamestnávateľom umožniť do svojich priestorov vstup pracovníkom z rizikových krajín len s potvrdením o registrácii na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva a s negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. O tomto návrhu ešte budú diskutovať so zamestnávateľmi,” uzavrelo.

O čom hovorí pandemický plán?

– Pandemický plán popisuje postup kompetentných – vlády, Úradu verejného zdravotníctva, jednotlivých ministerstiev, ale aj obcí a samospráv. Samotný plán zverejnilo ministerstvo zdravotníctva v piatok popoludní. Nezameriava sa však iba na koronavírus, ale na všetky respiračné pandémie. Pandemická komisia rozdelila epidemiologickú situáciu do piatich fáz – F0, F1, F2, F3 a F4. Okrem toho sa aktuálna situácia popisuje aj farbami semaforu – zelená znamená, že je situácia pod kontrolou, oranžová značí zhoršenie situácie a červená kritickú situáciu. V prípade nemocníc sa namiesto červenej bude používať čierna farba.

Čo sa týka samotných opatrení, tak tie plán uvoľňuje či sprísňuje podľa farby semaforu. Povinné rúška budú napríklad v interiéroch a MHD pri všetkých troch farbách, teda aj vtedy, keď už situácia bude pod kontrolou. Povinné rúška v exteriéroch, interiéroch a MHD budú v červenej fáze. Pre potvrdené prípady a ich blízke osoby bude platiť povinná izolácia vo všetkých troch farbách. Povinný odstup dva metre bude pri oranžovej a červenej farbe.

Zdroj: MZV SR
Zdroj: MZV SR

A čo hromadné podujatia?

– V prípade, ak bude epidemiologická situácia priaznivá, teda ak budeme v zelenej farbe, budú povolené hromadné podujatia nad 1 000 osôb, avšak pri dodržaní hygienického režimu. V prípade oranžovej farby sa počet ľudí na hromadných podujatiach zredukuje na maximálne sto. Pri červenej farbe budú hromadné podujatia opäť zakázané. Pri oranžovej a zelenej farbe budú všetky obchody a služby otvorené. Pri červenej farbe budú všetky zatvorené. To platí aj pre školy a školské zariadenia. Práca z domu sa odporúča pri oranžovej farbe a pri červenej farbe sa mení na povinnosť.

Čo v prípade, ak budem chcieť navštíviť svojho lekára a ísť na preventívnu prehliadku? 

– Aj na toto si pandemický plán “posvietil”. V prípade zelenej farby sa lekárom odporúča, aby objednávali pacientov na presný čas, pričom ich majú vyšetrovať v ochranných pomôckach. Preventívne prehliadky sa robia bez obmedzenia. V prípade oranžovej farby je vysoko žiadúce, aby boli pacienti objednaní na presný čas, pričom sa vyšetrujú ako v zelenej fáze. Podozriví a pozitívni pacienti môžu byť vyšetrení v epidemiologickej ambulancii s adekvátnymi ochrannými pomôckami. Preventívne prehliadky sa robia najmä u onkologických pacientov a pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. V prípade čiernej farby sa musia pacienti na termíne vopred dohodnúť. Lekár nad 65 rokov robí prevenciu – poradne, očkovanie, prevencie, ošetruje pacientov, ktorí sú negatívni alebo u ktorých nie je podozrenie na COVID-19. Podozriví a pozitívni pacienti majú ísť do epidemiologickej ambulancie – ich počet a ordinačný čas určia župy s hygienikmi. Preventívne prehliadky sa nerobia, očkovanie sa neobmedzuje a chronickí pacienti dostávajú najmä telefonickú konzultáciu.

Zdroj: pixabay

Podľa čoho sa bude prechádzať z fázy do fázy?

– Vo fáze F0 nie je na Slovensku potvrdený žiadny, alebo iba ojedinelý prípad nákazy. Zavedú sa preventívne opatrenia na zabránenie prípadnému šíreniu nákazy, môžu sa obmedziť hromadné podujatia. Každé ministerstvo si má v tejto fáze zabezpečiť vlastné zásoby ochranných pomôcok minimálne na 30 dní. Vo fáze F1 sa epidemiologická situácia zhoršuje, v tejto fáze sa okrem iného postupne obsadzujú lôžka v na to určených oddeleniach – tzv. COVID-oddeleniach. Potvrdené prípady sú najmä prinesené zo zahraničia a ich kontakty. Okrem toho sa môžu robiť hraničné kontroly v okolí potvrdených ohnísk v prípade, ak sú blízko našich susedov.

Vo fáze F2 majú nemocnice obsadenosť lôžok viac ako 50 percent. Hlavným cieľom tejto fázy je spomaliť šírenie koronavírusu. Rozhoduje sa o opätovnom zavedení núdzového stavu a tiež sa prijímajú opatrenia týkajúce sa zatvárania škôl či hromadnej dopravy. Ak prejdeme do fázy F3, má sa vyhlásiť núdzový stav. Kliniky určené pre COVID-pacientov sú v tomto štádiu plné na 75 percent a nakazených rapídne pribúda. Dochádza ku komunitnému šíreniu nákazy. Cieľom je zabrániť kolapsu zdravotníctva. Okrem toho sa má navrhovať, aby sa zdravotníkom uložila pracovná povinnosť, nemôžu štrajkovať a vyhlási sa hospodárska mobilizácia. Pri fáze F4 dochádza k upokojeniu situácie a prehodnoteniu zavedených opatrení. V tomto prípade sa už nebude prihliadať na kĺzavý medián, ale na obsadenosť nemocníc a oddelení určených pre COVID-pacientov.

Ako spozorujeme, že máme koronavírus?

– Okrem vysokej teploty nad 38 stupňov Celzia sú to napríklad dýchavičnosť, bolesť hrdla, či kašeľ.

Mohlo by vás zaujímať