Spoločnosť Zahraničné

Ruské nálety v Sýrii zabili 10 civilistov vrátane piatich detí

Ruské nálety v Sýrii zabili 10 civilistov vrátane piatich detí. Ilustračné foto: TASR/AP

DAMASK – Nálety Ruska, spojenca sýrskeho režimu, zabili v noci na pondelok desať civilistov vrátane piatich detí v bašte džihádistov na severozápade Sýrie. Organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) to uviedla niekoľko hodín po tom, čo tam Moskva oznámila prímerie. V regióne žijú približne tri milióny ľudí.

 

Po smrtiacich náletoch nasledovali zrážky medzi silami režimu a džihádistami – prebiehali na okraji provincie Idlib obsadenej sýrskou odnožou teroristickej siete al-Káida, dodalo SOHR.

Provinciu Idlib, ovládanú hnutím Hajat Tahrír aš-Šám známym aj ako al-Káida v Sýrii, má od vlaňajšieho septembra chrániť pred vládnymi útokmi dohoda o nárazníkovej zóne, ale od apríla sa tam stupňuje bombardovanie sýrskym režimom aj Ruskom.

SOHR monitorujúce vojnu v Sýrii uviedlo, že ruské nálety usmrtili v noci na pondelok v meste Kafr Nabil v provincii Idlib päť detí, štyri ženy a jedného muža.

Nálety zasiahli ciele neďaleko nemocnice v tomto meste a zdravotnícke zariadenie vyradili z prevádzky, dodalo SOHR.

Spravodajca tlačovej agentúry AFP videl na okraji mesta päť domov, ktoré boli po náletoch zničené alebo poškodené.

Ľudia, ktorí nálety prežili, prehľadávali trosky a snažili sa zachrániť aspoň niečo zo svojich vecí. Reportér AFP videl aj mladého muža pokrytého prachom od hlavy po päty, ako sa opiera o múr a je zdrvený zo smrti svojho otca.

Umm Wásilová len tesne unikla náletu na svoj dom, keďže príbuzní ju pozvali k sebe, aby prestávku v dennom pôste počas islamského mesiaca ramadán strávila a oslávila s nimi.

“Keď som sa vrátila od príbuzných, svoj dom som našla zničený,” povedala 72-ročná žena. Ľudia si “mysleli, že som pod troskami”, dodala.

SOHR informovalo, že v iných oblastiach provincie Idlib zahynulo v nedeľu pri bombardovaní vládnymi silami šesť ďalších civilistov.

Džihádisti ovládajú Idlib, ako aj časti susedných provincií Aleppo, Hamá a Lázikíja.

Vojna v Sýrii pripravila od začiatku marca 2011 o život vyše 370.000 ľudí a vyhnala z domovov milióny obyvateľov, ktorí ušli na územia v rámci Sýrie alebo do zahraničia. Vojna sa začala násilným potlačením protivládnych protestov.