Zahraničné

Ruské vojenské lietadlá zaútočili na rebelov po ich údajnom útoku plynom

Zdroj: TASR / AP

DAMASK – Ruské vojenské lietadlá zaútočili v nedeľu na povstalcami ovládané územia v severnej Sýrii. Stalo sa tak po tom, ako sýrske médiá obvinili povstalcov z uskutočnenia útoku jedovatým plynom v meste Aleppo. Približne sto ľudí museli po tomto sobotnom útoku ošetriť v nemocniciach, uviedla agentúra AP.

Hovorca ruskej armády generálmajor Igor Konašenkov povedal novinárom v Moskve, že ruské lietadlá zničili stanovištia militantov v severnej Sýrii. Stroje sa zamerali na “delostrelecké stanovištia teroristov v tejto oblasti, z ktorej sa uskutočnilo ostreľovanie civilistov v Aleppe s chemickou muníciou”, uviedol Konašenkov.

Išlo o prvé letecké útoky od 17. septembra, keď vstúpilo do platnosti prímerie, pripomína AP.

Povstaleckí velitelia a opoziční predstavitelia vládne správy spochybnili. Popreli, že by na Aleppo vystrelili otravný plyn, a obvinili Damask zo snahy narušiť existujúce prímerie a snahy naštartovať politické rozhovory.

Prímerie v Aleppe a Idlibe je v posledných dňoch čoraz krehkejšie. Na Aleppo v uplynulých týždňoch útočili povstalci, pričom na mesto dopadali rakety. Vláda reagovala protiútokmi na oblasti pod kontrolou rebelov na vidieku.

Vzhľadom na neprítomnosť nezávislých pozorovateľov je útoky jedovatým plynom ťažké potvrdiť, píše AP. Obe strany konfliktu v Sýrii sa však počas vojny z takýchto útokov vzájomne obviňujú.