Politika Zahraničné

Rusko a Čína gratulovali Kim Čong-unovi. Opäť ho zvolili do najvyššej funkcie v KĽDR

Ruský prezident Vladimir Putin - Zdroj: SITA/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi k opätovnému zvoleniu za predsedu výboru pre štátne záležitosti. S odvolaním sa na sobotňajšiu správu severokórejskej tlačovej agentúry KCNA o tom informovala juhokórejská agentúra Jonhap.

Putinov gratulačný list prišiel vodcovi Kimovi v piatok, deň po ustanovujúcom zasadnutí štrnásteho novozvoleného severokórejského parlamentu, ktorý sa schádza len dvakrát ročne a nemá reálnu moc. “Som presvedčený, že vaše aktivity na najvyššej úrovni prispejú k rozvoju priateľských vzťahov medzi našimi dvoma krajinami a ich obyvateľmi, ako aj k mieru a stabilite na Kórejskom polostrove,” napísal Putin v liste svojmu severokórejskému kolegovi.

Predseda výboru pre štátne záležitosti – najvyššia funkcia v krajine – podľa ústavy KĽDR riadi štát a zároveň zastáva funkciu najvyššieho veliteľa Kórejskej ľudovej armády. Parlament takisto vo štvrtok zvolil do funkcie premiéra Kim Če Rjonga, ktorý vystriedal Pak Pong-džua. Premiér len vykonáva nariadenia Ústredného výboru Kórejskej strany práce a nedisponuje výkonnou mocou.

Kim (34) prevzal moc v KĽDR po smrti svojho otca Kim Čong-ila v roku 2011. Do zmienenej najvyššej funkcie v krajine ho zvolili prvýkrát v roku 2016, keď ju vytvoril. Rusko patrí spoločne s Čínou k najväčším podporovateľom režimu v KĽDR. Okrem listu od Putina píše Jonhap aj o blahoprajnej správe od čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Zdroj: SITA/KRT via AP