Domáce Kauzy Top

Rusko a Kočner sú v kauze zmenky definitívne vinní

Najvyšší súd rozhodol o Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi tak, že ich uznal vinnými. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Vinní. Najvyšší súd dnes definitívne potvrdil rozsudok pre Mariana Kočnera a Pavla Ruska v ostrosledovanej kauze zmenky. Obaja sú tak odsúdení na trest odňatia slobody v trvaní 19 rokov a Kočner aj na zaplatenie pokuty vo výške 10 000 eur. 

 

Pôvodne bolo pojednávanie naplánované na dva dni, senát pod vedením Aleny Šiškovej to však stihol za päť hodín. V rozsudku a jeho odôvodnení sudcovia uznali, že Špecializovaný trestný súd rozhodol správne a z toho dôvodu zamietol odvolania prokurátora Jána Šantu, obžalovaných aj poškodenej televízie Markíza. Šanta navrhoval pre Kočnera prísnejší trest – 20 rokov a prepadnutie majetku. Podľa senátu však obžalovaní nemali z podvodu žiadny majetkový prospech a preto Kočner o majetok neprišiel. „Senát dospel k záveru, že bolo jednoznačne a bez pochybností preukázané, že skutky sa stali, a že ich spáchali práve obžalovaní. Proti tomuto rozhodnutiu Najvyššieho súdu žiadny ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

 

Najvyšší súd rozhodol o Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi tak, že ich uznal vinnými. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Kľúčovou nebola Threema

Medzi najdôležitejšie dôkazy, ktoré boli počas hlavného pojednávania predložené, považuje najmä výpoveď a zistenia znalkyne v odbore písmoznalectvo Eleny Strakovej. Tá po preskúmaní veľkého počtu podpisov Ruska aj Kočnera dospela k záveru, že podpisy sa na inkriminovaných zmenkách v prípade exšéfa televízie nezhodujú s tými zo začiatku milénia. Podľa jej zistení má byť totiž Ruskov podpis na zmenkách najskôr z roku 2013 a nie z roku 2000, ako tvrdila dvojica. Podľa slov Šiškovej boli zistenia Strakovej oveľa presvedčivejšie, ako zistenia znalkyne Alexandry Saxovej, ktorá pred senátom vypovedala dnes. Súd ju predvolal na žiadosť obhajoby.

Senát okrem toho menoval v odôvodnení rozsudku aj ďalšie výpovede dôležitých svedkov, ktoré zazneli na súde a potvrdili, že Rusko s Kočnerom zmenky sfalšovali. Tieto svedectvá sa mali podľa predsedníčky senátu navzájom dopĺňať. Komunikáciu cez aplikáciu Threema súd dopodrobna nerozoberal. Dôvodom bolo, že zavážili najmä iné dôkazy.

 

Najvyšší súd rozhodol o Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi tak, že ich uznal vinnými. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Bez emócii

„Je nepravdepodobné, že by obžalovaný Rusko o existencii zmeniek nikomu 15 rokov nepovedal a nedal ich do účtovníctva televízie. Rovnako nepravdepodobný je aj fakt, že by sa obžalovaný Kočner uspokojil so sumou 40 miliónov slovenských korún, ktorými mali uzavrieť kauzu Gamatex a čakal by dlhých 15 rokov v neistote, aby požiadal o vyplatenie zmeniek vo výške 69 miliónov eur,“ uviedla v odôvodnení rozsudku predsedníčka senátu.

Kočner s Ruskom informácie o treste prijali bez emócií. Počas čítania odôvodnenia si však obaja písali s obhajcom Marekom Parom. Obaja môžu požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu až po odpykaní ¾ trestu, teda 15 rokov. Do rozsudku sa ale započítava aj čas, ktorý si už vo väzbe odsedeli. V prípade Ruska to je zhruba mesiac. Kočner sedí vo väzbe pre zmenky už od júna 2018. Voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu sa už nemôžu odvolať. Po skončení pojednávania ich zobrali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže v putách do väzenia.

 

Najvyšší súd rozhodol o Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi tak, že ich uznal vinnými. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Reakcie protistrán

“Ide o najväčšiu ekonomickú kauzu v dejinách slovenskej justície a kriminalistiky,” povedal po rozhodnutí dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Tresty považuje za exemplárne, ale zároveň za spravodlivé. “Ukázali sme, že orgány činné v trestnom konaní, polícia a prokuratúra sú schopné nielen odhaliť, obviniť, ale aj obžalovať akúkoľvek kauzu a slovenské súdy sú schopné vyniesť rýchle, zákonné a spravodlivé rozhodnutie,” dodal.

Obhajca odsúdených Marek Para nechcel komentovať rozhodnutie Najvyššieho súdu. Urobí tak až po vyhotovení písomného znenia. “Podáme mimoriadny opravný prostriedok, dovolanie,” doplnil s tým, že proces považuje za nespravodlivý.

“Dnes Najvyšší súd potvrdil v celom rozsahu rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorým boli uložené tresty vo výške 19 rokov pre obidvoch obžalovaných. Spravodlivosť dnes vyhrala. Ale je to len začiatok,” uviedol po vynesení rozsudku obhajca poškodenej TV Markíza Daniel Lipšic na sociálnej sieti.

 

Najvyšší súd rozhodol o Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi tak, že ich uznal vinnými. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

V kauze falšovania zmeniek zvíťazila spravodlivosť. Vyhlásila to spoločnosť Markíza-Slovakia, vysielateľ televízie Markíza. “Rozhodnutie Najvyššieho súdu je pre nás zadosťučinením po všetkom nami vynaloženom úsilí s vierou, že spravodlivosť zvíťazí. Tento výsledok posilňuje našu dôveru v to, že záujmy ‘vyvolených’ nebudú ohrozovať podnikanie na Slovensku a že takáto trestná činnosť bude v konečnom dôsledku rozhodovaná nezávislými a nestrannými súdmi,” uviedla vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich.

Právnik Markízy Tomáš Kamenec vníma rozhodnutie Najvyššieho súdu ako potvrdenie toho, že zmenkysú falošné, čo podľa neho Markíza ako poškodená strana tvrdila od začiatku prípadu. “Zo strany Kočnera s Ruskom išlo o pokus podvodom obrať Markízu a jej vlastníkov o astronomickú sumu peňazí alebo inak získať v televízii zásadný vplyv, ktorý by umožnil týmto kriminálnikom a ich spojencom etablovať sa v slovenskej politike,” vyhlásil. Kamenec podotkol, že aj keď to v súčasnosti vyzerá ako naivný pokus, s podporou určitých skorumpovaných štátnych úradníkov, policajtov a sudcov, ktorí Kočnerovi a Ruskovi kryli chrbát, sa v roku 2016 tento podvod zdal ako ľahko uskutočniteľný.

Markíza deklaruje, že nikdy neprevzala za údajný Ruskov záväzok zo zmeniek voči Kočnerovi ručenie a nemá a nemôže tak mať povinnosť platiť čokoľvek Kočnerovým firmám. Rozsudky v trestnom konaní majú podľa televízie zásadný význam aj pre spory na civilných súdoch a verí, že tieto žaloby budú voči Markíze čo najrýchlejšie zamietnuté.

Slová politikov

Na definitívny rozsudok v kauze zmenky reagovali aj politici. Medzi nimi aj premiér Igor Matovič. „Spravodlivosť rozhodla,“ napísal v krátkosti na sociálnej sieti.

Verdikt okomentovala aj predsedníčka koaličnej strany Za ľudí a ministerka v jednej osobe Veronika Remišová.Podľa jej slov však Kočnera s Ruskom dnes dobehla spravodlivosť. „Éra Mariána Kočnera sa definitívne skončila. Časy, kedy sa Marián Kočner mohol spoľahnúť na svojich politických ochrancov a kamarátov, ktorí mu roky kryli chrbát sú preč. Prípad Mariána Kočnera a Pavla Ruska je ukážkou toho, ako štátne orgány môžu fungovať, ak nie sú zneužívané a korumpované systémom ‚našich ľudí‘,“ uviedla Remišová na sociálnej sieti.

Ku kauze sa vyjadril aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), podľa ktorého prišla chobotnica o dve chápadlá – Kočnera a Ruska. “Dve chápadlá chobotnice dnes boli definitívne odťaté a smerujú do basy. A budem osobný – okrem vynesenia rozsudku v tomto prípade sa teším, až spravodlivosť dopadne na tie ostatné chápadlá,” uviedol na Facebooku s tým, že sa teší a ďakuje za to, že spravodlivosť dnes dosiahla veľké víťazstvo.

Bez verejnosti

Pre súčasnú pandemickú situáciu prebiehal odvolací súd bez prítomnosti verejnosti a médií. Po tom, ako ukončili verejné zasadnutie, začali však verejnosť do budovy púšťať. Vyhlásenie rozsudku má byť aj napriek pandémii totiž vždy verejné.

V kauze zmenky podľa obžaloby Marian Kočner a Pavol Rusko po vzájomnej dohode s obžalovaným Štefanom Ághom vyhotovili štyri sfalšované zmenky v hodnote 69 miliónov eur. Tie mali predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.  Práve zmenkami mala byť ukončená kauza Gamatex. Ágha vyčlenil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na samostatné konanie a pojednávanie v jeho veci otvoril  20. novembra minulého roku.

Kočner si vyplatenie zmeniek začal vymáhať v roku 2017 a keďže Rusko ako veriteľ bol nemajetný, žiadal ich vyplatenie od televízie. Markíza ale tvrdila, že zmenky nie sú pravé, neboli ani v účtovníctve. Kočnera v júni 2018 zadržali a skončil vo väzbe.

Pojednávanie prebiehalo na Špecializovanom trestnom súde od júla 2019. Senát ŠTS predsedu Emila Klemaniča odsúdil dvojicu 27. februára 2020 na 19-ročný trest odňatia slobody. Kočner dostal aj peňažný trest 10 000 eur. Obaja požiadali po záverečnom slove o konanie v neprítomnosti, rozsudok si tak osobne nevypočuli. Klemanič v odôvodnení rozsudku uviedol, že prepis komunikácie Kočnera cez aplikáciu Threema a výpoveď bývalého príslušníka SIS Petra Tótha výrazne posilnili obžalobu. Viacerí znalci, ktorí sa zúčastnili pojednávania, povedali, že zmenky určite neboli podpísané v roku 2000, ale najskôr v roku 2013.

Obe procesné strany sa voči rozsudku odvolali. Vecou sa tak zaoberal senát Najvyššieho súdu. Ten dnes uznesením zamietol odvolania obhajoby aj prokurátora Jána Šantu a potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu.