Zahraničné Politika

Rusko a Sýria naliehajú na USA, aby nechali sýrskych vysídlencov odísť z tábora

Podľa Ruska a Sýrie USA drží v tábore Rukban približne 40-tisíc ľudí - Zdroj: AP Photo, File

BEJRÚT – Rusko a Sýria vyzvali v stredu Spojené štáty, aby umožnili desaťtisícom vysídlených osôb odísť z tábora Rukbán pri južnej sýrskej hranici s Jordánskom. Príslušné koordinačné strediská Ruska a Sýrie v spoločnom vyhlásení obvinili USA, že v tomto tábore ponechávajú proti vlastnej vôli približne 40.000 ľudí, uviedla tlačová agentúra AP.

Strediská poukázali na zlé podmienky v tábore Rukbán a upozornili, že povstalci spriaznení so Spojenými štátmi obyvateľov prakticky zadržiavajú ako rukojemníkov. Odmietli pritom argument Washingtonu, že Sýria týmto vysídlencom nedokáže poskytnúť bezpečné ubytovanie. Podľa spomínaného vyhlásenia sýrska vláda vybudovala pre ľudí z Rukbánu zariadenia vo viacerých provinciách krajiny. Vo vyhlásení sa tiež zdôrazňuje, že Damask vysídlencom zaručil plnú bezpečnosť.

Predstavitelia Ruska a Sýrie vyzvali OSN, aby zakročila a pomohla tábor Rukbán evakuovať, doplnila AP.  Z posledného územia v Sýrii, ktoré bolo doteraz obsadené Islamským štátom (IS), medzitým odchádzajú stále ďalšie skupiny civilistov vrátane manželiek a detí militantov z tejto teroristickej organizácie. Pri dedine Bárghúz na východe Sýrie, kde stojí proti IS zoskupenie Sýrske demokratické sily (SDF) podporované Spojenými štátmi, neboli v stredu žiadne známky bojov, informovala AP. Skupina žien, kontrolovaná SDF v prijímacej zóne v púšti pri Bárghúze, sa správala “vzdorovito”, pričom sa vyjadrovala pochvalne o IS a rozhnevane pokrikovala na novinárov, dodala agentúra.