Politika Zahraničné

Rusko, India a Čína rokovali na summite G20 o posilnení vzájomnej spolupráce

Lídri krajín G20 pózujú fotografom pred začiatkom dvojdňového summitu krajín G-20 v japonskej Osake 28. júna 2019. Zdroj: TASR/AP

OSAKA – V rámci summitu G20 v japonskej Osake sa v piatok uskutočnilo trilaterálne stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina, indického premiéra Naréndru Módího a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Témou ich rozhovorov bolo najmä posilňovanie vzájomných vzťahov medzi Ruskom, Indiou a Čínou, informovala agentúra AP.

 

Vladimir Putin na stretnutí zdôraznil, že všetky tri krajiny sa zhodli na potrebe rešpektovať medzinárodné právo, štátnu zvrchovanosť a vyvarovať sa zasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín. Dodal tiež, že Rusko, India a Čína uskutočnili aj stretnutie na úrovni ministrov zahraničných vecí a šéfov bezpečnostných síl, na ktorom sa hovorilo o spoločnom postupe v boji proti terorizmu, pašovaniu drog, či iných naliehavých otázkach.

Putin tiež podotkol, že Rusko, India a Čína sú rozhodne proti protekcionizmu, jednostranným krokom a protizákonným sankciám.

Japonský premiér Šinzó Abe na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vo štvrtok v predvečer summitu G20 upozornil na stav dodržiavania ľudských práv v Číne a vyjadril svoje znepokojenie nad nedávnymi nepokojmi v Hongkongu.

Podľa japonského ministerstva zahraničných vecí Abe čínskemu prezidentovi povedal, že je dôležité, aby “slobodný a otvorený Hongkong prosperoval v súlade s politikou ‘jedna krajina dva systémy'”.