Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Rusko odmieta obvinenie z objednávky vraždy Volzovej: Ona je agresor, priviedla nám na krk podsvetie

Tlačová konferencia s Pavlom Ruskom a jeho právnym zástupcom Marekom Parom. Na snimke Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Pavlovi Ruskovi prihára. Bývalý majiteľ televízie Markíza sa preto rozhodol prehovoriť o údajnej objednávke vraždy bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej. Rusko počas tlačovej besedy s názvom “čas na pravdu a priznanie” spochybňoval obžalobu a medializované informácie. Podľa neho je celá situácia vyfabulovaná a niekto si ju naňho úmyselne vymyslel. Obrátil sa preto aj na Generálnu prokuratúru.

 

“Každé moje vyjadrenie bolo sledované,” povedal na úvod bývalý šéf Markízy. “Situácia pokročila, vyšetrovanie bolo ukončené a tak sme sa rozhodli reagovať,” zdôvodnil svoje dnešné vystúpenie Rusko. Na tlačovú konferenciu prišiel v sprievode svojho obhajcu Mareka Paru. “Mám príležitosť vyvrátiť tieto nehorázne klamstvá,” tvrdil Rusko.

Podľa obžaloby si mal Pavol Rusko u mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka objednať vraždu niekdajšej spoločníčky Sylvie Volzovej. Černák vypovedal, že Rusko od neho žiadal, aby Volzová prepísala svoj podiel na tretiu osobu a následne ju mal zlikvidovať.

“Nemám za sebou najľahší rok,” povedal Rusko. So svojim právnym zástupcom Marekom Parom zostavili 10 bodov, ktoré podľa Ruska vyvracajú obžalobu a medializované informácie. Pri zostavovaní 10 bodov Ruskovi pomáhal aj bývalý elitný vyšetrovateľ.

“Sylvia Volzová nikdy v televízií Markíza podiel nemala,” povedal Rusko a ilustroval situáciu na loptičkách. “Podiel Volzovej bol 5% zo zisku, mal som robiť všetko pre to aby som ho získal,” povedal Rusko s tým, že Volzovej reálna moc v Markíze prakticky neexistovala. Nemal vraj tak dôvod jej podiel chcieť, nieto ešte objednávať  si kvôli nemu vraždu. Podľa neho by situácia, ktorú mal chcieť docieliť viedla k odňatiu licencie.

Rusko sa cíti byť nevinný. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Rusko počas tlačovej besedy spochybňoval aj samotnú situáciu, na ktorej prípad a obžaloba stoja. Podľa neho by nebolo možné, aby Mikuláš Černák Volzovú donútil prepísať podiel, ktorý v Markíze mala. Takýto prepis v tej dobe schvaľovala zo zákona rada, ktorá zasadala raz za mesiac. Bez prítomnosti Volzovej a v prípade, že by bola nezvestná, by rada prepis podielu neschválila. Jediným logickým krokom by vraj bolo odňatie licencie.

Ona je agresor

“Ona nie je obeť, ale agresor, ktorý nám na krk priviedol celé podsvetie,” povedal Pavol Rusko na adresu Volzovej. Spochybňoval tiež úlohu svedkov, ktorí podľa neho klamali. Vyšetrovanie podľa neho bolo agresívne, mali sa ho snažiť psychicky zlomiť. “Podstatnejšie je, čo povie niekoľkonásobný vrah po 19 rokoch,” povedal. “Nikto nehľadal pravdu ale dôvody a spôsoby ako určiť vopred určeného páchateľa,” povedal Rusko.

“Rozhodol som sa, že podám na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie na neznámych páchateľov,” povedal Rusko. Podľa neho bol celý prípad vykonštruovaný a mal cielene útočiť na jeho osobu. “Uvedieme aj osoby, o ktorých si myslíme že konali tak, ako konať nemali, že to koordinovali,” avizoval.

“Ten, kto dáva krivú výpoveď nič neriskuje,” povedal Pavol Rusko. “Oni riskujú minimum,” povedal na margo motivácie Černáka a svedkov.

Rusko tiež naďalej tvrdí, že situácia sa udiala opačne. Je presvedčený, že sa niekto usiloval o jeho život. “Šéfe, chcejú vás dáť dole!” mal povedať Ruskovi Branislav Pravda – jeho vtedajší ochrankár a šofér.

Podľa Ruska však vyšetrovateľ nepostupoval správne a množstvo vecí, ktoré uvádza bývalý šéf Markízy vo svojom zozname do spisu neuviedol.

Pavol Rusko tiež odmietol odpovedať na otázky o akejkoľvek inej téme ako bola údajná objednávka vraždy. Jeho právny zástupca Marek Para sa len krátko vyjadril, že v kauze zmenky predložili nové kľúčové dôkazy.

Zbalili ho v obchodnom centre

Pavla Ruska zbalila polícia nečakane 23. októbra 2017 uprostred obchodného centra a za mrežami strávil viac ako mesiac. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ho obvinil z prípravy vraždy svojej bývalej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej. Jej likvidáciu si mal bývalý šéf televízie Markíza objednať niekedy v októbri 1997 u mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka, ktorý napokon Ruska vlani udal. Za vraždu údajne ponúkol “sýkorkám” 20-miliónov korún, pričom 500-tisíc vraj stihol vyplatiť ako zálohu. Černák vypovedal, že Volzovú mali uniesť, donútiť ju prepísať svoj podiel televízie Markíza na tretiu osobu a následne ju mali zlikvidovať.

Pavol Rusko odmietol hovoriť o čomkoľvek inom, ako o kauze údajnej vraždy Sylvie Volzovej. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Z prípravy vraždy Sylvie Volzovej sú okrem Ruska obvinení aj samotný Černák, Róbert Lališ alias Kýbel a Miloš Kaštan. Černák s Lališom sú momentálne vo výkone trestu a odpykávajú si doživotie. Kaštan sedí za účasť na vraždách, vo väzení by mal stráviť 11 rokov. Kým Černák s Kaštanom svorne tvrdia, že skutok sa stal, Rusko a Lališom objednávku vraždy od začiatku popierajú. Ruska súd v novembri 2017 z vyšetrovacej väzby pustil, na nohe však nosí monitorovací náramok. Vyšetrovateľ najnovšie navrhuje na bývalého politika a majiteľa Markízy podať obžalobu.

Galéria
Tlačová konferencia s Pavlom Ruskom, s právnym zástupcom Marekom Para. Na snimke Pavol Rusko a Marek Para. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Tlačová konferencia s Pavlom Ruskom a s právnym zástupcom. Na snimke Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Tlačová konferencia s Pavlom Ruskom, s právnym zástupcom Marekom Para. Na snimke Pavol Rusko a Marek Para. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Tlačová konferencia s Pavlom Ruskom a s právnym zástupcom. Na snimke Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Tlačová konferencia s Pavlom Ruskom a s právnym zástupcom. Na snimke Pavol Rusko a Marek Para. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Rusko sa cíti byť nevinným. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Tlačová konferencia s Pavlom Ruskom a s právnym zástupcom. Na snimke Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Tlačová konferencia s Pavlom Ruskom a s právnym zástupcom. Na snimke Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next