Politika Zahraničné

Rusko odoslalo Sýrii ďalšie vylepšené stíhačky MiG-29

Ilustračná foto: wikipedia

MOSKVA Rusko poslalo Sýrii druhú zásielku modernizovaných stíhacích lietadiel MiG-29. S odvolaním sa na ruskú ambasádu v Damasku o tom vo štvrtok informovala agentúra Reuters.

 

Ruské veľvyslanectvo v stredu neskoro večer na Twitteri uviedlo, že “sýrska armáda dostala od Ruska v rámci vojensko-technickej spolupráce medzi oboma krajinami druhú zásielku novej generácie stíhacích lietadiel MiG-29.

Veľvyslanectvo na Twitteri tiež zdieľalo odkaz na správu agentúry SANA z 30. mája, citujúcej sýrsky vojenský zdroj, podľa ktorého je tento vylepšený typ stíhačiek efektívnejší a od 1. júna sa budú môcť používať v sýrskom vzdušnom priestore.

Ruský prezident Vladimír Putin ešte minulý týždeň nariadil ministerstvám obrany a zahraničných vecí, aby začali viesť s Damaskom rozhovory týkajúce sa možnosti rozšírenia ruskej infraštruktúry v Sýrii a prístupu z mora. Rusko už má na území Sýrie námornú základňu Tartús a leteckú základňu Humajmím.

Minulý týždeň ruskí predstavitelia popreli tvrdenie velenia ozbrojených síl USA v Afrike (U.S. AFRICOM), že Moskva v Líbyi poskytuje vzdušnú podporu ruským žoldnierom bojujúcim na strane Líbyjskej národnej armády (LNA) vedenej poľným maršalom Chalífom Haftarom. Hlavný veliteľ Vzdušno-kozmických síl (VKS) Ruskej federácie Viktor Bondarev v súvislosti s týmito podozreniami uviedol, že stíhačkami typu MiG-29, aké boli zachytené na snímkach z líbyjského letiska zverejnených Američanmi, disponuje viacero afrických krajín.

Ruská armáda je v Sýrii na žiadosť sýrskeho prezidenta Bašára Asada a jej vojaci bojujú proti miestnym povstalcom po boku vládnych jednotiek.