Rusko pohrozilo, že sýrskych Kurdov rozdrví turecká armáda

MOSKVA – Rusko v stredu pohrozilo, že turecká armáda „rozdrví“ všetkých kurdských militantov, ktorí zostali v zóne na severovýchode Sýrie. Informovala o tom tlačová agentúra TASS a následne aj agentúra DPA.

 

Varovanie prichádza po tom, ako sa turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin v utorok v čiernomorskom letovisku Soči dohodli, že ich krajiny budú spoločne hliadkovať na predtým Kurdmi ovládanom sýrskom území, ktoré sa stalo terčom nedávnej tureckej vojenskej ofenzívy.

„Zostávajúce kurdské jednotky rozdrví turecká vojenská mašinéria,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Spojené štáty boli posledných niekoľko rokov najbližším spojencom Kurdov. Nakoniec Kurdov opustili, zradili ich,“ dodal.

Ruské médiá medzitým informovali, že ruská vojenská polícia už začala hliadkovať na severe Sýrie, keď v stredu o 12.00 h (11.00 h SELČ) vstúpila do platnosti zmienená dohoda po vypršaní 150-hodinového ultimáta na stiahnutie sa kurdských ozbrojencov z takmer celého severovýchodného sýrskeho pohraničného regiónu.

Agentúra Interfax priniesla vyhlásenie ruskej vojenskej polície, že jej príslušníci začali hliadkovať v meste Manbidž. Ruská televízia medzitým informovala, že konvoj ruských jednotiek smeruje k mestu Kobané (Ajn al-Arab).

Turecko spustilo vojenskú operáciu na severovýchode Sýrie namierenú proti Kurdom 9. októbra po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americké jednotky, ktoré dovtedy Kurdov podporovali.

Spojené štáty však popierajú tvrdenia kritikov, že tak zradili svojich kurdských spojencov, ktorí zohrali kľúčovú úlohu v boji proti džihádistom z extrémistickej organizácie Islamský štát.

Viac o téme: americké jednotky, invázia, Kurdi, Recep Tayyip Erdogan, Rusko, turecká armáda, Turecko, vojenská operácia, vojna v Sýrii

Súvisiace články