Zahraničné Top

Rusko: Polícia tvrdo zakročila proti demonštrácii na pamiatku okupácie ČSSR

Foto: ČTV

Moskva  – Ruská polícia v sobotu v Moskve zadržala troch účastníkov akcie venovanej 50. výročiu tzv. demonštrácie siedmich, ktorá sa ako protest proti okupácii Československa vojskami krajín Varšavskej zmluvy uskutočnila na Červenom námestí 25. augusta 1968.
Spomienková akcia sa konala v sobotu na Červenom námestí. Jej účastníci sa pokúsili rozvinúť plagát s nápisom “Za našu a vašu slobodu”. Podľa internetového vydania denníka Novaja gazeta šlo o ten istý plagát, s ktorým v roku 1968 prišla na Červené námestie skupinka sovietskych disidentov.
Medzi zadržanými bol ľudskoprávny aktivista a koordinátor hnutia pomáhajúceho obetiam ruského súdnictva Sergej Šarov-Delone – synovec sovietskeho disidenta a básnika Vadima Deloneho, ktorý bol v roku 1968 priamym účastníkom protestnej akcie. Polícia v sobotu zadržala aj politika Leonida Gozmana.
Denník Novaja gazeta medzičasom informoval, že Šarova-Deloneho už polícia prepustila na slobodu.
Zadržaná bola aj Anna Krasovická, vnučka Nataľje Gorbanevskej – sovietskej disidentky a účastníčky protestu proti okupácii Československa z roku 1968.
Krasovická prišla na námestie s plagátom s nápisom vyzývajúcim na oslobodenie v Rusku odsúdeného ukrajinského režiséra Oleha Sencova, ktorý už vyše 100 dní drží v ruskom väzení hladovku.
Zadržané osoby polícia previezla na policajné oddelenie Kitaj-gorod, kam sa presunulo aj asi 30 účastníkov protestnej akcie. Medzi nimi bolo aj viacero príbuzných aktérov protestu z roku 1968.
Tzv. demonštrácia siedmich sa na Červenom námestí uskutočnila 25. augusta 1968 a jej účastníci protestovali proti vpádu sovietskych jednotiek do Československa.
Na tejto akcii sa zúčastnil akademik Konstantin Babickij, študentka Taťjana Bajevová, spisovateľka Nataľja Gorbanevská, filologička Larisa Bogorazová, básnik Vadim Delone, robotník Vladimir Dremľuga, matematik Pavel Litvinov a prekladateľ a umelecký kritik Viktor Fajnberg.
Títo ľudia na námestí rozvinuli plagáty s nápismi “Za našu a vašu slobodu” a “Ruky preč od ČSSR”. Ich akcia trvala asi päť minút, potom jej účastníkov zadržali príslušníci sovietskej tajnej služby KGB.
Taťjanu Bajevovú krátko po zadržaní prepustili na slobodu, pretože vyšetrovateľom tvrdila, že sa na námestí ocitla náhodou.
Ako informovala televízia Dožď, ľudskoprávny aktivista Litvinov v sobotu v Moskve vo svojom krátkom príhovore k účastníkom spomienkovej akcie vyhlásil, že Rusko by malo vrátiť Krymský polostrov, ktorý sa stal súčasťou Ruskej federácie po spornom referende, a prepustiť politických väzňov.