Politika Domáce

Rusko recipročne vypovedalo troch slovenských diplomatov

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že Rusko vypovedalo troch slovenských diplomatov v reakcii na podobný krok Slovenskej republiky zo začiatku augusta, informovala agentúra AFP.

 

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolalo slovenského veľvyslanca Petra Priputena, ktorému prednieslo protest v súvislosti s nedávnym vyhostením troch ruských diplomatov z územia SR, uviedlo ministerstvo na svojej oficiálnej webovej stránke.

Vyhostenie ruských diplomatov rezort diplomacie v Moskve označil za krok, ktorý je v rozpore s konštruktívnym rozvojom vzťahov medzi oboma krajinami.

Ruská strana na základe princípu reciprocity prijala riešenie vypovedať z územia Ruskej federácie troch diplomatických zamestnancov slovenského veľvyslanectva v Moskve.

Slovensko začiatkom augusta prijalo rozhodnutie o vyhostení troch ruských diplomatov. Hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Juraj Tomaga 10. augusta oznámil, že “podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch”.

“Navyše, došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ,” doplnil.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí taktiež 10. augusta avizovalo, že Moskva bude na vyhostenie svojich troch diplomatov zo Slovenska reagovať recipročne.

Reakcia  je očakávaná, nie však adekvátna a zodpovedná

Krok Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie v prípade vypovedania troch slovenských diplomatov je podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka očakávaná, nie však adekvátna a zodpovedná reakcia na vyhostenie troch ruských diplomatov zo Slovenska.

“Zdôrazňujem, že SR vysiela na diplomatické posty diplomatov, ktorých úlohou je výlučne usilovať sa o rozvoj bilaterálnych vzťahov a spoluprácu s Ruskou federáciou. Želám si v tejto relácii v budúcnosti lepšie správy a pozitívne výsledky, ktoré budú dosahované na základe striktného dodržiavania viedenskej konvencie o diplomatických stykoch,” dodal šéf slovenskej diplomacie.