Politika Zahraničné

Rusko sa neprestane vojensky angažovať v Sýrii kvôli utečencom, tvrdí Lavrov

Sergej Lavrov a Pekka Haavisto. Zdroj- Markku Ulander/Lehtikuva via AP

HELSINKI – Rusko nemá v úmysle obmedziť svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii a “neprestane bojovať proti terorizmu pre utečenecký problém”. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov to povedal v utorok počas návštevy Fínska, kde predstavitelia vyjadrili znepokojenie nad krviprelievaním v Sýrii, informovala tlačová agentúra DPA.

Lavrovov fínsky rezortný partner Pekka Haavisto uviedol, že vyzval na mierové riešenie situácie v Sýrii a uzavretie prímeria v tamojšej severozápadnej provincii Idlib, kde sýrske vládne sily podporované Ruskom vedú ofenzívu proti povstalcom. Fínsky prezident Sauli Niinistö po stretnutí s Lavrovom sa podobne vyjadril, že “zdôraznil nevyhnutnosť okamžitého ukončenia utrpenia civilistov”. Lavrov vyjadril pred novinármi nádej, že výsledkom štvrtkového stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina s tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom bude “implementácia toho, čo bolo dohodnuté”. Podľa DPA tým narážal na turecko-ruskú dohodu uzavretú v roku 2018 v Soči, ktorá sa týkala situácie v Idlibe.

Rusko a Turecko sa v roku 2018 dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v provincii Idlib, ale sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa snažia o opätovné dobytie tohto posledného veľkého regiónu, ktorý nemajú pod kontrolou. V posledných týždňoch sa táto provincia stala dejiskom konfliktu medzi Tureckom, ktoré podporuje skupiny povstalcov, a sýrskym vládnym režimom podporovaným Ruskom. Lavrov pripísal aj v utorok vinu za terajšiu eskaláciu Turecku, ktoré už predtým ruskí predstavitelia obvinili z neplnenia spomínanej dohody, keď neprinútilo militantov zastaviť útoky na sýrske a ruské objekty. “Riešenie problému tkvie v implementácii dohôd (zo Soči). Implementované nie sú,” povedal podľa agentúry AP po stretnutí s Haavistom v Helsinkách.