Rusko zatiaľ nie je pripravené reagovať na Zelenského ponuku ohľadom rokovaní

MOSKVA – Rusko ešte nie je pripravené reagovať na návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zorganizovať rusko-ukrajinské rokovania o urovnaní konfliktu v Donbase aj za účasti najvyšších predstaviteľov Spojených štátov, Británie, Francúzska a Nemecka.

 

Podľa agentúry TASS to v pondelok uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý však súčasne vyhlásil, že Rusko si Zelenského návrh „určite preštuduje“.

Peskov podľa agentúry TASS vysvetlil, že si treba vyjasniť, „akú perspektívu by malo takéto stretnutie a aký druh nového formátu sa navrhuje.“

Poukázal na to, že „Spojené štáty nie sú účastníkom normandského procesu“, preto podľa neho treba zvážiť, „ako sa vyrovnať s minskými (mierovými) dohodami“, ktoré podpísali účastníci normandského procesu“. Do týchto rokovaní sa zástupcovia Spojených štátov nezapojili.

Prezident Zelenskyj v pondelok navrhol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby sa stretli v hlavnom meste Bieloruska Minsku. Uviedol tiež, že je pripravený stretnúť sa s Putinom v „spoločnosti“ amerického prezidenta Donalda Trumpa, britskej premiérky Theresy Mayovej, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Ako miesto stretnutia Zelenskyj navrhol Minsk. „Myslím si, že Alexandr Lukašenko nás v Minsku rád prijme,“ dodal Zelenskyj.

Posledných päť rokov ukrajinská armáda bojuje na východe Ukrajiny s proruskými separatistami, ktorí v tejto oblasti vyhlásili dve samozvané republiky — Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku. Zelenskyj, ktorý sa stal prezidentom Ukrajiny pred dvoma mesiacmi, označil ukončenie tohto konfliktu za jednu zo svojich priorít.

Viac o téme: Angela Merkelová, Donald Trump, Minsk, minské dohody, normandský proces, rokovania, Rusko, Spojené štáty americké, Theresa Mayová, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj

Súvisiace články